Постанова № 7541580, 17.12.2009, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2009
Номер справи
2-а-6447/09/1170
Номер документу
7541580
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №2-а-6447/09/1170

Категорія статобліку 2.11.1

17 грудня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Чубари Н.В.

при секретарі: Коробченко Є.К.

за участю представника:

від прокуратури Гавриленко В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі ДПІ м. Кіровограда (надалі позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі відповідач) про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення податкового боргу в сумі 27428,37 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проведеною перевіркою відповідача встановлено, що відповідач має заборгованість по сплаті узгодженого податкового зобовязання в сумі 27428,37 грн. Відповідно до п. п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Відповідачем вказану суму податку сплачено не було. У звязку з викладеним позивач на підставі п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181 звернувся до суду з позовом про примусове стягнення його узгодженого податкового зобовязання в розмірі 27428,37 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Відповідач заперечень проти позову суду не надав, на судовий розгляд справи не з'являвся, про розгляд справи був повідомлений належним чином (а. с. 26, 41). Заява про розгляд справи за відсутності відповідача до суду не надходила.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

З огляду на вищевикладене, суд на місці ухвалив слухати справу за даної явки на підставі наявних у справі матеріалів.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.12.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.12.2009 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 3 ст. 48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Відповідно до с. 121 Конституції України та ст. 60 КАС України при виявленні порушень закону на прокуратуру покладається обовязок представляти інтереси держави в суді.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може звернутись до суду з заявою для захисту інтересів держави в суді в разі наявності порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, в підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться ДПІ м. Кіровограда. Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що одним із завдань державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету податків і зборів.

Згідно пп. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону № 2181 податкові органи відносяться до категорії контролюючих.

Таким чином, державна податкова інспекція, звертаючись до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами за несплату податкових сум зобовязань діє як орган державної влади при здійсненні управлінських функцій, що зумовлює можливість органу прокуратури звертатись з позовом до адміністративного суду в її інтересах.

Судом встановлено, що відповідач є фізичною особою-підприємцем за законодавством України, зареєстрований виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 05.11.2004 р., про що йому видане відповідне свідоцтво (а. с. 5).

Податковим органом було проведено перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання за 2008 рік по орендній платі за землю по строку сплати до 31.01.2009 р., якою виявлено порушення позивачем ст. 17 Закону України "Про плату за землю", а саме відповідачем фактично забезпечено сплату узгодженого податкового зобовязання в сумі 200 грн. 17.02.2009 р. з порушенням терміну сплати на 18 днів, за результатами якої складено акт № 188/17-40/НОМЕР_1 від 11.03.09 р.

На підставі акту перевірки, податковим повідомленням - рішенням від 11.03.09 р. № 0000661740/0, згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем "орендна плата з фізичних осіб" в розмірі 200 грн. (а. с. 8 9).

30.04.2009 р. позивачем було проведено перевірку дотримання відповідачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання за 2008 рік по орендній платі за землю по строку сплати до 30.01.2009 р. до 02.03.2009 р., якою виявлено порушення позивачем ст. 17 Закону України "Про плату за землю", а саме відповідачем фактично забезпечено сплату узгодженого податкового зобовязання:

- в сумі 998,9 грн. 10.03.2009 р. по строку 30.01.2009 р. з порушенням терміну сплати на 39 днів;

- в сумі 998,9 грн. 21.04.2009 р. по строку 30.01.2009 р. з порушенням терміну сплати на 81 день;

- в сумі 2258,45 грн. 24.04.2009 р. по строку 30.01.2009 р. з порушенням терміну сплати на 84 дні;

- в сумі 1728,5 грн. 24.04.2009 р. по строку 02.03.2009 р. з порушенням терміну сплати на 53 дні., за результатами якої складено акт № 259/17-40/НОМЕР_1 від 30.04.2009 р.

На підставі акту перевірки, податковим повідомленням - рішенням від 30.04.09 р. № 0001111740/0, згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем "орендна плата з фізичних осіб" в розмірі 1196,88 грн. (а. с. 10 11).

12.05.2009 р. податковим органом було проведено перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання за 2009 рік по орендній платі за землю по строку сплати до 02.03.2009 р., якою виявлено порушення позивачем ст. 17 Закону України "Про плату за землю", а саме відповідачем фактично забезпечено сплату узгодженого податкового зобовязання в сумі 1985,17 грн. 05.05.2009 р. з порушенням терміну сплати на 64 дні, за результатами якої складено акт № 280/17-40/НОМЕР_1 від 12.05.09 р. (а. с. 12).

На підставі акту перевірки, податковим повідомленням - рішенням від 12.05.09 р. № 0001211740/0, згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем "орендна плата з фізичних осіб" в розмірі 397,03 грн. (а. с. 13).

Згідно поданої відповідачем податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 14230 від 30.01.09 р. всього в розмірі 29160,92 грн., а саме по строкам сплати:

- 02.03.09 р. нараховано в розмірі 7290,23 грн.;

- 30.03.09 р. нараховано в розмірі 7290,23 грн.;

- 30.04.09 р. нараховано в розмірі 7290,23 грн.;

- 01.06.09 р. нараховано в розмірі 7290,23 грн. (а.с.6)

Згідно картки особового рахунку по орендній платі з фізичних осіб за відповідачем рахується заборгованість по пені в сумі 187,22 грн., яка нарахована:

- з 31.01.09 по 21.04.09 р. - в розмірі 31.12 грн., з них сплачено в розмірі 3.22 грн.;

- з 31.01.09 по 24.04.09 р. - в розмірі 73,06 грн.;

- з 03.03.09 по 24.04.09 р. - в розмірі 50,12 грн. (а.с.14-15)

За рахунок погашення заборгованості в розмірі 3713,68 грн. податковий борг по орендній платі з фізичних осіб становить 27428,37 грн., в т.ч. пеня в сумі 187,22 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", а тому порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, передбачений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі Закон № 2181), розповсюджується також на оренду плату.

Згідно зі ст. 27 Закону України "Про плату за землю", контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З матеріалів справи вбачається, що позивач користується земельною ділянкою у м. Кіровограді на підставі договору оренди земельної ділянки від 05 травня 2006 року і визначена цим договором орендна плата за користування земельною ділянкою ним не сплачувалась в повному обсязі, у зв'язку з чим виникла заборгованість.

Згідно ст. 19 Закону України "Про плату за землю", в редакції, чинній на момент перевірки, орендна плата за землю вноситься землекористувачем за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.91р. № 1251-XII (надалі Закон № 1251-ХІІ) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Позивачем на підставі п. п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ХІІ вживались заходи погашення податкового боргу:

Першу податкову вимогу №1/381 сформовано 03.02.09 року та вручено відповідачу 06.02.09 року.

Другу податкову вимогу №2/982 сформовано 10.03.09 р. та вручено відповідачу 12.03.09. (а.с.17)

Однак вказані дії позивача не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.

Відповідно до положень пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.

Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані Позивачем підтверджують обставини, на які Позивач посилається та їх обґрунтування.

Так як судове рішення ухвалюється по справі у якій позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична особа - підприємець, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з субєкта господарювання фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід.код. НОМЕР_2) податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 27428,37 грн. на користь Державного бюджету України в особі ДПІ м. Кіровограда на р/р № 33218815700002 Одержувач: Міськфінуправління Банк: ГУДКУ в Кіровоградської області МФО 823016 код 24145329.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено 22.12.2009р.

Суддя підпис Чубара Н.В.

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Чубара Н.В.