Рішення № 75378504, 18.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
809/1045/18
Номер документу
75378504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2018 р. справа № 809/1045/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 18.06.2018 звернувся до суду з позовною заявою до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження виплати пенсії за віком з 01.01.2018 максимальним розміром 10 740,00 грн. та зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії в розмірі 12 137,63 грн. з 01.01.2018.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч вимогам пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, відмовив йому у виплаті пенсії з 01.01.2018 в раніше встановленому розмірі, продовжуючи застосовувати обмеження максимального розміру, передбаченого пунктом 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На переконання позивача, таке обмеження максимального розміру пенсії правомірно застосовувалося відповідачем з моменту призначення та після перерахунку пенсії з 01.10.2017 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII до 31.12.2017, однак з 01.01.2018 не підлягало застосуванню, оскільки законодавець встановив дію відповідного обмеження до 31.12.2017. З огляду на зазначене вище, позивач вважає дії відповідача неправомірними, такими, що суперечать нормам чинного законодавства і порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 05.07.2018, в якому позовних вимог не визнав. На обґрунтування своїх заперечень представник Калуського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зазначив, що позивачу з 21.08.2016 призначена та виплачується пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії позивача становив 12 137,63 грн., однак йому виплачувалась пенсія із врахуванням максимального розміру – 10 740 грн. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено пунктом 4-3, згідно з яким пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. З 01.10.2017 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1. Основний розмір пенсії позивача після вказаного перерахунку становив 10 388,66 грн. На виконання вимог пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, яким передбачено, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, позивачу встановлена доплата до попереднього розміру пенсії в розмірі 351,34 грн. Враховуючи наведене, відповідач стверджує, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України, у зв’язку з чим позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

16.07.2018 року позивач на адресу суду надіслав відповідь на відзив Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якій зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та просив відхилити відзив. Однак відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив. З огляду на викладене, пояснення, міркування та аргументи, викладені позивачем у відповіді на відзив, при розгляді та вирішенні даної справи судом до уваги не бралися.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, - встановив наступне.

ОСОБА_1 з 21.08.2016 призначена та виплачується пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі 44 роки 09 місяців 23 дні (коефіцієнт стажу із врахуванням кратності 1,35 становив 0,60413) та середньомісячному заробітку за період з 01.11.2000 по 31.07.2016 (а.с.11).

Розмір пенсії позивача з 21.08.2017 становив12 137,63грн. З урахуванням вимог пункту 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (надалі – Закон №1058), відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, ОСОБА_1 виплачувалась пенсія в розмірі 10 740 грн.

З 01.10.2017 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (надалі – Закон №2148) Калуським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, за наслідками якого загальний розмір пенсії становив 10 388,66 грн.

Враховуючи, що після проведеного перерахунку пенсії з 01.10.2017 розмір пенсії зменшився до 10 388,66 грн., позивачу встановлена доплата до попереднього розміру пенсії 351,34 грн. і з 10.10.2017 становить 10 740,00грн.

08.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про проведений перерахунок (а.с. 13).

Листом відповідача від 23.02.2018 за №80/Б-15 позивачу надано відповідь на звернення, яким повідомлено, що на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» ним було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 із застосуванням єдиної формули для обчислення всіх пенсій. Так, за наслідками проведення перерахунку розмір пенсії позивача з 01.10.2017 становить 10 388,66 грн., в тому числі 8 555,52 грн. – основний розмір пенсії, 101,70 грн. – доплата за понаднормовий час та 1 731,44 грн. – підвищення за проживання в гірському населеному пункті. Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, а тому з 01.10.2017 позивачу також встановлено доплату до попереднього розміру пенсії в розмірі 351,34 грн. Таким чином, загальний розмір пенсії позивача з 01.10.2017 становить 10 740 грн. і підстав для виплати в більшому розмірі немає (а.с.14).

На переконання позивача, з 01.01.2018 йому повинна виплачуватись пенсія в розмірі 12 137,63, оскільки до 01.10.2017 розмір його пенсії становив 12 137,63.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

За змістом статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі – Закон №1058).

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII (далі – Закон №911) частину третю статті 27 Закону №1058 доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень».

Окрім цього, вищезазначеним Законом №911 доповнено частину третю статті 58 Закону №1788 реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Також Законом №911 частину першу статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 «3668-VI (далі – Закон №3668) доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.».

Так, з 21.08.2016 позивачу призначена пенсія за віком згідно Закону №1058 при страховому стажі 44 роки 09 місяців 23 дні (коефіцієнт стажу із врахуванням кратності 1,35 становив 0,60413) та середньомісячному заробітку за період з 01.11.2000 по 31.07.2016. Розмір його пенсії становив 12 137,63 грн. З урахуванням зазначених вище обмежень щодо максимального розміру пенсії, ОСОБА_1 виплачувалась пенсія в розмірі 10 740 грн.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII (далі - Закон №1774), який набрав чинності 01.01.2017, строк тимчасової дії положення про обмеження розміру пенсії продовжено до 31.12.2017.

З аналізу зазначених вище положень законодавства випливає, що Калуське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області правомірно здійснювало виплату ОСОБА_1 з моменту призначення до 31.12.2017 з обмеженням її максимального розміру до 10 740 грн.

11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі Закон №2148), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено пунктом 4-3 наступного змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив 10 388,66 грн., в тому числі 8 555,52 грн. – основний розмір пенсії, 101,70 грн. – доплата за понаднормовий час та 1 731,44 грн. – підвищення за проживання в гірському населеному пункті.

Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.

Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов’язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.

Так, у листі від 23.02.2018 за №80/Б-15 та відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на пункт 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01.10.2017 в сумі 351,34 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10740грн.

В даному випадку суд звертає увагу, що до здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 її розмір становив 12 137,63 грн., а не 10 740 грн.

При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини 3 статті 27 Закону №1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині 1 ст.27 Закону №1058.

Таким чином, після здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідач був зобов’язаний встановити йому доплату до старого розміру пенсії в сумі 1 748,97 грн. та виплачувати позивачу пенсію з обмеженням її максимального розміру до 10 740грн. по 31.12.2017 включно.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1 373грн.

Окрім цього, суд наголошує, що законодавець встановив часові межі дії обмеження максимального розміру пенсії розміром 10 740,00 грн., а саме – до 31 грудня 2017 року. Так, відповідно до частини 3 статті 27 Закону №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, з 01.01.2018 дана норма щодо обмеження розміру пенсії 10 740,00 грн. не підлягає застосуванню.

Тобто, з 01.01.2018 пенсія в розмірі 12 137,63 грн. мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій щодо обмеження виплати пенсії за віком з 01.01.2018 максимальним розміром 10740,00 грн. та зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії в розмірі 12 137,63 грн. з 01.01.2018 є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704,80 гривні, згідно з квитанцією №148.161.1/15924223 від 12.06.18 (а.с.3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо обмеження виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.01.2018 максимальним розміром 10 740,00 гривень та зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії в розмірі 12 137,63 грн. з 01.01.2018

Зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії в розмірі 12 137,63грн. з 01.01.2018.

Стягнути з Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Біласа і Данилишина, буд. 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77304, код ЄДРПОУ 37824000) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (вул. Миколайчука, буд. 2, с. Старий Мізунь, Долинський р-н, Івано-Франківська область, 77543, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1) сплачений судовий збір, відповідно до квитанції №148.161.1/15924223 від 12.06.18, в розмірі 704, 80 гривні (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач – ОСОБА_1: вул. Миколайчука, буд. 2, с. Старий Мізунь, Долинський р-н, Івано-Франківська область, 77543, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1.

Відповідач - Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області: вул. Біласа і Данилишина, буд. 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77304, код ЄДРПОУ 37824000.

Суддя Главач І.А.