Рішення № 75378492, 18.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
809/1031/18
Номер документу
75378492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2018 р. справа № 809/1031/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 14.06.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, просив: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести оптимізацію заробітної плати шляхом виключення із заробітку позивача період строкової військової служби та навчання за період та виключити із здійсненої оптимізації заробітку позивача період з 01.07.2000 по 30.06.2004; посприяти позивачу здобути довідки про заробітну плату, які відповідають вимогам статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"; нарахувати, призначити і виплачувати пенсію позивачу згідно фактичних підстав і законодавства.

21.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить визнати протиправною бездіяльність щодо призначення, обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 в частині розміру щомісячної пенсії за віком та зобов'язати відповідача провести оптимізацію заробітної плати позивача за його бажанням та відповідно до закону шляхом виключення із заробітку позивача періоди: з 01.07.2000 по 01.01.2005 - строкової військової служби в армії та стаціонарного навчання в університеті, з 01.07.2005 по 01.01.2007 та 01.01.2016 по 01.01.2018; нарахувати позивачу 20 років понаднормового стажу роботи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та нарахувати, призначити і виплачувати пенсію позивачу згідно фактичних підстав і законодавства (а.с.31).

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно при проведенні оптимізації заробітної плати позивачу виключено із заробітку, з якого обчислено пенсію, період з 01.07.2000 по 30.06.2004, оскільки вважає, що підлягає виключенню із заробітку період строкової військової служби та стаціонарного навчання в університеті, в якому, як зазначає, отримував дохід - грошове забезпечення військовослужбовця строкової служби згідно атестату та під-час навчання - стипендію та період за його бажанням. Зазначає, що декілька раз звертався до відповідач про обчислення та виплату його пенсії відповідно до законодавства. Також, позивач посилається на протиправне нездійснення нарахування відповідачем, при страховому стажі 40 років 4 місяця, понаднормового стажу роботи згідно положень згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки вважає, що відповідач відповідно до вказаного Закону повинен був нарахувати позивачу 20 років даного понаднормового стажу роботи.

Ухвалою суду від 18.06.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09.07.2018 надійшов до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач заперечує щодо задоволення позову. Просить відмовити в задоволенні позову з мотивів, що нарахування, призначення і виплату пенсії позивачу здійснено з дотриманням вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" №637 від 12.08.1993 (а.с.37-53).

18.07.2018 позивач направив відповідь на відзив не засвідчений його підписом та без зазначених в ньому додатків, про що відповідальними працівниками суду складено акт №63 від 18.07.2018 (а.с.54-56).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

З 15.11.2017 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Тлумацькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на підставі поданої 22.01.2018 позивачем заяви (а.с.27, 28, 47).

До заяви від 22.01.2018 позивачем було додано: трудову книжку БТ-І №0729088 від 23.03.1976; посвідчення про проживання з 10.10.1984 по 01.08.1987 у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії №107023 від 01.02.2011; довідку про проживання з 10.10.1984 по 01.08.1987 на території зони гарантованого добровільного відселення на день аварії №245 від 06.12.2010; військовий квиток ВХ №142617 від 21.01.1985, диплом про навчання ИВ-І №095715 від 21.06.1984, витяги з наказів №№1, 2, 3 від 11.01.2018, видані Дружківським НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів - днз", витяги з наказів №№003, 004, 005 від 05.01.2018, видані управлінням освіти, молоді та спорту Коломийської районної державної адміністрації (а.с.44, 48).

Пенсію позивачу було обчислено з врахуванням загального стажу роботи 37 років 5 місяців 26 днів та величини оцінки 1 року страхового стажу 1 % - 0,37417 (449 місяців), індивідуального коефіцієнту середньомісячного заробітку - 1,24257; середньомісячної заробітної плати - 4677,53 грн. за період з 01.07.2000 по 31.12.2017 за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб. Розмір пенсійної виплати з 15.11.2017 становив 1893,11 грн., в тому числі: 1750,19 грн. - розмір пенсії за віком, 29,04 грн. - доплата за понаднормовий стаж (2% від 1452,00 грн.), 113,88 грн. - додаткова пенсія потерпілого, внаслідок Чорнобильської катастрофи ІІІ категорії (а.с.46, 47).

09.02.2018 позивачем пенсійному органу було надано додаткові документи, у тому числі довідку про період роботи у Воронківській восьмирічній школі з 01.10.1984 по 10.08.1987 від 05.02.2018 №01-18/308 (а.с.42, 45).

Після оптимізації пенсії страховий стаж роботи позивача збільшився, і становить 40 років 4 місяці 6 днів, у тому числі: військової служби 1 рік 11 місяців 18 днів, навчання - 4 роки 9 місяців 11 днів, страхового стажу з 01.07.2000 - 17 років 5 місяців 26 днів, загального стажу після 2004 року 14 років (а.с.19).

Відтак, відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням загального стажу 40 років 4 місяці 6 днів, коефіцієнт страхового стажу 1 % - 0,40333 (484 місяці), індивідуального коефіцієнту середньомісячного заробітку - 1,25721, середньомісячної заробітної плати - 4732,64 грн. Розмір пенсійної виплати з 15.11.2017 становив 2095,30 грн., в тому числі: 1908,82 грн. - розмір пенсії за віком, 72,60 доплата за понаднормовий стаж (5% від 1452,00 грн.), 113,88 грн. - додаткова пенсія потерпілого, внаслідок Чорнобильської катастрофи ІІІ категорії (а.с.20-23).

На звернення позивача відповідачем надано відповіді в порядку розгляду звернень громадян №24/С-15 від 02.03.2018, №27/С-15 від 12.03.2018 щодо врахування позивачу заробітної плати та періодів для обчислення пенсії та відповідь №71/С-15 від 20.04.2018 щодо врахування позивачу заробітної плати та періодів для обчислення пенсії та відсутності підстав для нарахування позивачу понаднормового стажу роботи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.8, 18, 24).

Також, на звернення позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надало відповідь за №459/С-15 від 12.03.2018 щодо врахування позивачу заробітної плати та періодів для обчислення пенсії та щодо відсутності підстав для нарахування позивачу понаднормового стажу роботи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю в матеріалах пенсійної справи довідок про заробітну плату позивача, відповідно до статті 57 вказаного Закону (а.с.15-17).

Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Зокрема Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із змінами, внесеними згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності з 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Аналіз викладених положень Законів свідчить про те, що частиною другою статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із змінами, внесеними згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності з 11.10.2017) передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою встановлено особливості для визначення розміру пенсії за віком, зокрема: бажання застрахованої особи; визначення частини розміру пенсії відповідно до раніше діючого законодавства за період страхового стажу, набутого до 01.01.2004 (до дня набрання чинності цим Законом); визначення частини розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після 01.01.2004, - відповідно до цього Закону.

Згідно частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Судом встановлено, що 22.01.2018 ОСОБА_1 була подана заява про призничення/перерахунок пенсії, оформлена згідно з додатком 2 до Порядку від 25.11.2005 №22-1, в якій позивач просив при призначенні пенсії виключити із підрахунку заробітної плати автоматично визначений період (а.с.45). На підставі даної заяви позивач з 15.11.2017 перебуває на обліку в Тлумацькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Слід зазначити, що 09.02.2018 позивачем пенсійному органу було надано додаткові документи, у тому числі довідку про період роботи у Воронківській восьмирічній школі з 01.10.1984 по 10.08.1987 від 05.02.2018 №01-18/308 (а.с.42, 44).

Однак, доказів, які б підтверджували наявність факту подання ОСОБА_1 будь-яких інших заяв, оформлених відповідно до Додатку 2 до вказаного Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (пункт 4.1 розділу ІV), позивачем та відповідачем не надано.

Отже, бажання про нарахування пенсії у порядку, встановленому частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом подання заяви про перерахунок пенсії у порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та Порядком від 25.11.2005 №22-1 позивач не реалізував.

При цьому, судом не встановлено призначення пенсії позивачу на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне, страхування".

Враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов до висновку, що станом на час розгляду даної справи відсутні підстави для призначення, обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо призначення, обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 в частині розміру щомісячної пенсії за віком та зобов'язання нарахувати позивачу 20 років понаднормового стажу роботи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є необґрунтованими, а отже вказані вимоги не підлягають до задоволення.

Щодо вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача провести оптимізацію заробітної плати позивача за його бажанням та відповідно до закону шляхом виключення із заробітку позивача періоди: з 01.07.2000 по 01.01.2005 - строкової військової служби в армії та стаціонарного навчання в університеті, з 01.07.2005 по 01.01.2007 та 01.01.2016 по 01.01.2018, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 40 вказаного закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Отже, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються лише періоди страхового стажу, які враховані для обчислення пенсії.

При цьому, періоди проходження строкової військової служби та стаціонарного навчання в університеті позивача не були включені до періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а відтак і не підлягають виключенню із нього.

Відповідно до статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Зокрема, позивачу було проведено оптимізацію заробітної плати автоматизованим способом, а саме за період з 01.07.2000 по 30.06.2004 (48 місяців), що становить 10 відсотків тривалості страхового стажу позивача 40 років 4 місяці (484 місяці) і коефіцієнт заробітної плати становить 1,25721. Відповідно при обчисленні пенсії позивача коефіцієнт стажу 0,40333 (страховий стаж позивача 40 років 4 місяці) * 1,25721 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) * 3764,40 (середня заробітна плата) =1908,82 (гривень).

За таких обставин, визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 по 31.12.2017 відповідачем обґрунтовано здійснено за даними системи персоніфікованого обліку та у спосіб встановлений статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та згідно заяви позивача від 22.01.2018 про призначення пенсії шляхом автоматичного виключення періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати, призначити і виплачувати пенсію позивачу згідно фактичних підстав і законодавства, суд зазначає, що дана вимога є похідною від вищевказаних вимог.

Таким чином суд дійшов до висновку, що слід відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності щодо призначення, обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 в частині розміру щомісячної пенсії за віком та зобов'язання відповідача провести оптимізацію заробітної плати позивача за його бажанням та відповідно до закону шляхом виключення із заробітку позивача періоди: з 01.07.2000 по 01.01.2005 - строкової військової служби в армії та стаціонарного навчання в університеті, з 01.07.2005 по 01.01.2007 та 01.01.2016 по 01.01.2018; нарахування позивачу 20 років понаднормового стажу роботи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та нарахування, призначення і виплату пенсії позивачу згідно фактичних підстав і законодавства.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Миру, с. Хвалибога, Городенківський р-н, Івано-Франківська обл., 78153) до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 40385951, пл. Д.Галицького,15, м. Тлумач, Івано-Франківська обл., 78000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.