
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
16 липня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1344/18
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С. Ф., вивчивши позовну заяву громадянина Ісламської республіки Іран ОСОБА_1, громадянки Ісламської республіки Іран ОСОБА_2 до Державної міграційної служби України, Управління ДМС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Громадянин Ісламської республіки Іран ОСОБА_1 та громадянка Ісламської республіки Іран ОСОБА_2 звернулися з позовом до Державної міграційної служби України, Управління ДМС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту №16 від 26.06.2018 року ОСОБА_1, визнання протиправним та скасування рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту №17 від 26.06.2018 року ОСОБА_2 та зобов`язання повторно розглянути заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Виходячи із змісту зазначеної норми процесуального закону, передумовою звернення до суду є суб'єктивне переконання особи (позивача) у порушенні його прав суб'єктом владних повноважень у конкретних публічно - правових відносинах. Тобто переконання у тому, що його суб'єктивне право у певних правовідносинах не може бути реалізованим належним чином, або на нього оскаржуваним рішенням протиправно покладено певний обов'язок. При цьому, у разі відповідного звернення юридичної особи суд при розгляді справи надає оцінку доводам щодо наявності порушення суб'єктивного права заявника у конкретних правовідносинах.
Згідно п. 4, 5, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Пунктом 1 статті 25 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Положення вищезазначених норм свідчить про те, що кожен позивач у разі прийняття відносно нього акту індивідуальної дії повинен звернутись до суду з окремим позовом на захист своїх прав та інтересів.
З позовної заяви вбачається, що позивачі звернулися з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту №16 від 26.06.2018 року щодо ОСОБА_1, та визнання протиправним та скасування рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту №17 від 26.06.2018 року щодо ОСОБА_2 і зобов`язання повторно розглянути заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, тобто вони оскаржують акти індивідуальної дії стосовно кожного позивача, що не можуть бути об`єднані в одне провадження. За таких обставин, зазначені особи повинні звернутись до суду з окремими позовами на захист своїх прав та інтересів.
Пунктом 6 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Отже, враховуючи те, що позивачами подано позовну заяву про оскарження актів індивідуальної дії і будь-яких доказів пов'язаності між собою вимог та доцільності їх об'єднання не подано, тому дану позовну заяву слід повернути позивачам у зв'язку з порушенням правил об'єднання позовних вимог.
Керуючись пунктом 6 частини четвертої статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву громадянина Ісламської республіки Іран ОСОБА_1, громадянки Ісламської республіки Іран ОСОБА_2 до Державної міграційної служби України, Управління ДМС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити дії повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачам, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду кожним заявником окремо в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою і доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статтями 295, 297 КАС України та з врахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Суддя С.Ф. Костюкевич