Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.01.10 р. Справа № 41/2
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дружківської міської ради, м. Дружківка
до відповідача: Обласної бази спеціального медичного постачання, м. Донецьк
про стягнення 2380 грн.
При участі представників:
від позивача: не з’явились
від відповідача: Прокопчук Т.І. – директор (наказ №152-а)
в засіданні брали участь: прокурор Пономарьов А.О. – посвідчення № 2644
СУТЬ СПОРУ:
Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Дружківської міської ради з позовом до Обласної бази спеціального медичного постачання про стягнення 2380грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що у жовтні 2009 року посадовими особами відповідача, без дозволу - ордера на вирубку зелених насаджень, який видасться державним органом місцевого самоврядування та погоджується спеціально вповноваженим державним органом в області охорони навколишнього природного середовища, в порушення вимог встановленого порядку, передбаченого „Правилами догляду за зеленими насадженнями в містах та Інших населених пунктах України", затвердженими наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 70 від 29.07.94 та зареєстрованими у Міністерстві юстиції України за №301/511 від 14.12.94, організовано вирубку 5 сироростучих дерев породи клен, тополя до ступеню припинення росту на прилягаючій земельній ділянці до обласної бази спеціального медичного постачання, по вул. Рахімова, без номеру, у м. Дружківка.
Прокурором зазначено, що відповідно до розрахунку збитків, спричинених навколишньому природному середовищу в результаті незаконної вирубки дерев на території м. Дружківка, виконаного на підставі такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1789 від 28.12.2001 року, виконаного фахівцями відділу оперативного міжрайонного екологічного району по Північному регіону, сума спричинених збитків склала 2380 грн.
Відповідачем письмово пояснено, що Дружковське підприємство зеленого господарства в серпні місяці 2008 року виставило рахунок базі за валку дерев, а так як роботи були не виконані, база не змогла провести оплату, крім того, документація була неналежно оформлена, оскільки склад є стратегічним об'єктом, а сухі дерева створювали загрозу пошкодження складських приміщень та електромережі, база мала достатню кількість документів на валку дерев, що і зробила це своїми силами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону 13.10.2009 року відповідно до статті 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” проведено перевірку відповідача щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки від 13.10.2009 року № 13/112.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що гр. Соловей П.О., Горелков П.В. здійснювали вирубку дерев породи тополь, 1 шт. (сухостійний), 4 шт. ясеня (сироростучого (живого), наступних діаметрів: тополь 38 см., ясень: 41 см., 28 см., 40 см., 24 см. Порубка вказаними громадянами здійснювалась з прохання зав. складу Обласної бази спеціального медичного постачання, зі слів Соловей П.О. документи на порубку дерев знаходились у зав. складу. В акті перевірки зазначено, що заміри проведено повіреною рулеткою ДЕТ в присутності вказаних громадян, дерева зрубані до ступеню припинення росту. Пред’явлено акт обстеження зелених насаджень, які підлягають зносу, але ордер на знос відсутній, що є порушенням „правил утримання зелених насаджень на території міст та інших населених пунктів”, ст. 12 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 10 Закону України „Про рослинний світ”.
На підставі встановленого порушення Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.1996 року № 1464 „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної господарству” здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного знесення дерев на території м. Дружківка по вул. Нахімова, згідно якого розмір збитків склав 2380 грн.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 10 Закону України „Про рослинний світ” спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Згідно до п. 4.6. Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України знесення та пересадка дерев, чагарників, газонів, квітників може здійснюватись за наявності спеціального дозволу (ордера). Ордер видається на підставі обстеження зелених насаджень, погоджено з місцевими органами Мінприроди України, і рішення місцевого органу державної виконавчої влади.
З матеріалів справи вбачається та не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні, що у Обласної бази спеціального медичного постачання відсутній спеціальний дозвіл (ордер).
Таким чином, матеріалами справи доводиться порушення відповідачем вимог ст. 10 Закону України „Про рослинний світ”, п. 4.6. Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 13.10.2009 року №13/112.
Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 25 Закону України „Про рослинний світ” №591-ХІV від 09.04.1999р. охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання; охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.
Згідно з вимогами ст. 26 Закону України „Про рослинний світ” №591-ХІV від 09.04.1999р. охорона рослинного світу забезпечується: встановленням правил і норм охорони, використанням та відтворенням об'єктів рослинного світу; забороною та обмеженням використання природних рослинних ресурсів у разі необхідності; встановленням юридичної відповідальності за порушення порядку охорони та використання природних рослинних ресурсів.
Статтею 40 Закону України „Про рослинний світ” №591-ХІV від 09.04.1999р. встановлено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Зокрема, відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об’єктів рослинного світу.
Відповідно до приписів ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” № 1264 -ХІІ від 25.06.1991 р. підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до приписів ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
З матеріалів справи вбачається факт несанкціонованої рубки дерев саме відповідачем по справі, факт здійснення відповідачем такої рубки підтверджений представником відповідача, присутнім у содовому засіданні. Наведене свідчить про порушення відповідачем природоохоронного законодавства та його обов’язок відшкодувати заподіяні такими неправомірними діями збитки.
Дослідження судом розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного знесення дерев на території м. Дружківка по вул. Нахімова, свідчить про те, що він складений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1464 від 05.12.1996р. „Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої лісовому законодавству”, Закону України „Про рослинний світ” та відповідає вимогам законодавства.
Сума розрахованих збитків у розмірі 2380 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 25, 26, 40 закону України „Про рослинний світ”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 34, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дружківської міської ради до Обласної бази спеціального медичного постачання про стягнення 2380грн. - задовольнити.
Стягнути з Обласної бази спеціального медичного постачання (83058, м. Донецьк, вул. Лівобережна, 37, ЄДРПОУ 20345824) на спеціальний рахунок Дружківської міської ради (р/р 33119329700040 у міському фінансовому управлінні м. Дружківки, банк УДК в Донецькій області, МФО 834016, код бюджетної класифікації 240616) суму заподіяних збитків в розмірі 2380 грн.
Стягнути з Обласної бази спеціального медичного постачання (83058, м. Донецьк, вул. Лівобережна, 37, ЄДРПОУ 20345824) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Обласної бази спеціального медичного постачання (83058, м. Донецьк, вул. Лівобережна, 37, ЄДРПОУ 20345824) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236 грн.
Суддя