
Справа № 815/1024/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Єренкевич О.А.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства “Украгросоюз” до Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації, державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області (ОСОБА_1) ОСОБА_2, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_3 фермерського господарства “Задум”, ОСОБА_4 про скасування рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень від 06.05.2016р. №29520589, –
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство “Украгросоюз” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 28.02.2018р. вхід.№5892/18), просить суд скасувати Рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області (ОСОБА_1) ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2016р. індексний номер 29520589, на підставі якого зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років за СФГ «Задум» згідно договору оренди земельної ділянки б/н від 30.03.2016р., укладеного з власником – ОСОБА_4, посилаючись на те, що між ОСОБА_4 та ДП «Украгросоюз» укладено та належним чином зареєстровано Договір оренди землі на строк до 31.12.2018року. Однак, 06.05.2016року за СФГ «Задум» зареєстровано право оренди тієї ж земельної ділянки (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400:01:002:0364), згідно договору оренди земельної ділянки б/н від 31.03.2016року, укладеного з власником - ОСОБА_4 Отже, реєстрація речового права за СФГ «Задум» відбулась за наявністю дійсної, проведеної відповідно до норм чинного законодавства, реєстрації права оренди землі за ДП «Украгросоюз», а відтак на час проведення реєстрації речового права за СФГ «Задум» була наявна суперечність між заявленим та вже зареєстрованим речовим правом, що є підставою для відмови в державній реєстрації прав.
Відповідач – Центр надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченних на адміністративний позов (вхід.№6742/17 від 06.03.2017), наголошуючи, зокрема, що на підставі здійснення відповідних пошуків, та не виявлення суперечностей між заявленим та вже зареєстрованим речовим правом державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації було прийнято рішення про державну реєстрацію іншого речового права №29520589 від 06.05.2016року.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Селянське фермерське господарство “Задум” з позовними вимогами також не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових поясненнях на адміністративний позов (вхід.№17724/18 від 21.06.2018), зазначаючи, що під час проведення державної реєстрації речового права - права оренди на земельні ділянку за СФГ «ЗАДУМ» державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації не порушено жодних вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» або інших нормативно-правових актів, оскільки під час прийняття спірного рішення у державного реєстратора не було змоги встановити наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, так як в ДЗК України були відсутні відомості про реєстрацію договору оренди землі від 30.09.2008р., укладеного між ОСОБА_4 та ДП «УКРАГРОСОЮЗ».
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2017р. відкрито провадження у справі за позовом Дочірнього підприємства “Украгросоюз” до Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 фермерського господарства “Задум”, ОСОБА_4 про скасування рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень від 06.05.2016р. №29520589.
Ухвалою суду від 11.04.2017р. зупинено провадження у справі №815/1024/17, у зв’язку з неможливістю розгляду даної справи до вирішення та набрання законної сили судовим рішенням у справі №815/1835/17.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2018р., у зв’язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження у даній справі №815/1024/17, поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 20.02.2018р., з урахуванням набуття 15.12.2017р. чинності Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” №2147-VIII від 03.10.2017р., котрим положення КАС України викладено в новій редакції, вирішено розгляд даної адміністративної справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.05.2018р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.06.2018р.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що усі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності (від 25.06.2018р. вхід.№18104/18, вхід.№18103/18, від 06.06.2018р. вхід.№15992/18), судом, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 06.05.2016р. за результатами розгляду заяви СФГ «Задум» про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.04.2016р., з доданими до неї документами, з урахуванням приписів ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.19 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015р. №1127, державним реєстратором прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 прийнято Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29520589, яким проведено державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером 373621551202, що розташована за адресою: Одеська область, Ананьївський район, с/рада Долинська, кадастровий номер земельної ділянки: 5120281400:01:002:0364, за ОСОБА_3 фермерським господарством «Задум».
Не погодившись із вказаним Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29520589 від 06.04.2016р., позивач – Дочірнє підприємство “Украгросоюз” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про його скасування.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29520589 від 06.04.2016р. державним реєстратором прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 винесено неправомірно, безпідставно, та у порушення положень чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_4 на праві приватної власності належить земельна ділянка, площею 3,06га, котра розташована на території Долинської сільської ради, що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Державного акта на право приватної власності на землю серії ІV-ОД №032022.
30.09.2008р. між ДП “Украгросоюз” та ОСОБА_4 укладено Договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_4 передала, а ДП “Украгросоюз” прийняло в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення на території Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області, яка знаходиться: масив №14, ділянка №4, загальною площею 3,06га (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400:01:002:0364).
Відповідно до наявного у матеріалах справи Акта прийому-передачі від 30.09.2008р. ОСОБА_4 (Орендодавець) передано, а ДП «Украгросоюз» прийнято земельну ділянку площею 3,06га ріллі в стані, придатному для використання згідно Договору оренди землі.
10.07.2008р. між ДП “Украгросоюз” та ОСОБА_4 укладено Додаткову угоду до договору оренди землі від 30.08.2008р., відповідно до п.8 якої строк дії договору продовжено до 30.12.2018р.
Вищевказані Договір оренди землі від 30.09.2008р., та Додаткова угода до договору оренди землі від 30.08.2008р., були зареєстровані у Відділі Держкомзему в Ананьївському районі Одеської області 20.06.2012р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2012р. №512020004001405.
Означене, у тому числі, підтверджується наявними у матеріалах справи належним чином засвідченими копіями Поземельної книги Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400:01:002:0364), та Поземельної книги Відділу Держземагенства в Ананьївському районі (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400010020364), Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017р. у справі №815/1835/17.
Також, судом встановлено, що 31.03.2016р. між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 фермерським господарством “Задум” укладено Договір оренди землі, а 06.05.2016р. згідно Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29520589 за СФГ "Задум" проведено державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером 373621551202, що розташована за адресою: Одеська область, Ананьївський район, с/рада Долинська, кадастровий номер земельної ділянки: 5120281400:01:002:0364.
Правовідносини, пов'язані з набуттям права оренди на земельні ділянки, укладенням договорів оренди землі та їх реєстрацією на час вчинення відповідачем оскаржуваних дій регулювалися Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", Законом України "Про Державний земельний кадастр", Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22 червня 2011року.
Відповідно до частини 4 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 126 Земельного Кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація договору оренди земельної ділянки, не визначає моменту укладення договору оренди, який можна вважати укладеним з моменту досягнення згоди з усіх істотних умов.
Згідно зі статтею 20 Закону України "Про оренду землі» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір підлягає державній реєстрації.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням не факту укладення договору, а факту виникнення або припинення права оренди земельної ділянки.
Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно із частиною 4 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено першу засаду державної реєстрації прав - гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Частиною 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;
8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною 3 статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 1 січня 2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Натомість, судом з’ясовано, що у порушення вимог чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства, державний реєстратор при проведенні державної реєстрації договору оренди землі належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку, у зв’язку з чим неправомірно здійснив повторну реєстрацію договорів оренди одних і тих самих земельних ділянок, тоді як реєстрація договорів оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів. Вказане є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям.
Відповідно до частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно положень частин 1, 5 статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що у державного реєстратора прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 були відсутні законодавчо передбачені підстави для проведення державної реєстрації права оренди вищевказаної земельної ділянки за ОСОБА_3 (фермерським) господарством «Задум», оскільки таке право раніше вже було зареєстровано за ДП «Украгросоюз».
Крім того, строк дії Договору оренди землі від 30.09.2008р., з урахуванням Додаткової угоди, наразі не закінчився.
Також, суд вважає за доцільне наголосити, що Витяг з Державного земельного кадастру, в якому відсутня інформація про користувача (орендаря) земельної ділянки не може бути підтвердженням відсутності зареєстрованих до 01.01.2013року прав оренди земельних ділянок з огляду на наступне.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди землі з позивачем) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно зі статтею 202 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди землі з позивачем) державний реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Пунктом 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003року №174 (чинного на момент укладення договорів оренди землі з позивачем) Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.
Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
Оператори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.
Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.
Реєстратори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Відповідно до пункту 2.5 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.
Згідно з пунктом 2.6 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, Оператор (реєстратор) приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.
Пунктом 2.7 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель передбачено, що у разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання Оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки. Оператор (реєстратор) у 10-денний термін заповнює реєстраційну картку.
Згідно з пунктом 2.8 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, Оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі.
До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку.
Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів і печаткою оператора (реєстратора).
Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.
Пунктом 2.9 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель визначено, що Оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК. Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості.
Згідно з пунктом 2.10 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель перший примірник реєстраційної картки передається на зберігання до архіву реєстратора. Другий примірник реєстраційної картки включається до Поземельної книги, формування та зберігання якої здійснює оператор.
Відповідно до пункту 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Пунктом 4.3 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель визначено, що у книзі реєстрації реєструються:
- державні акти на право власності на земельну ділянку;
- державні акти на право постійного користування земельною ділянкою;
- договори оренди землі.
Відповідно до пункту 4.5 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.
Згідно з пунктом 4.6 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, внесення записів реєстрації до книги реєстрації здійснює особа, яка призначається згідно з наказом оператора (реєстратора).
Пунктом 8.1 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель визначено, що реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації.
Пунктами 12.3, 12.4 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель передбачено, що дані для формування Поземельної книги вносяться до бази даних АС ДЗК після внесення записів до книги реєстрації.
Відповідальність за формування та ведення поземельних книг покладається на осіб, які призначаються наказом оператора (реєстратора).
Відповідно до пунктів 14.1, 14.2, 14.3 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, для внесення до Поземельної книги відомостей про земельну ділянку, на яку було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі до введення в дію цього Порядку, оператор (реєстратор) звертається з письмовим запитом про отримання відомостей про земельну ділянку до територіальних органів земельних ресурсів
Територіальний орган земельних ресурсів у тижневий термін з моменту подання письмового запиту надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) технічну документацію або реєстраційну справу для створення реєстраційної картки.
У разі неможливості відтворення інформації територіальний орган земельних ресурсів надає офіційний висновок про відсутність відомостей для внесення їх до бази даних АС ДЗК.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи належним чином засвідчених копій Поземельної книги Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400:01:002:0364), та Поземельної книги Відділу Держземагенства в Ананьївському районі (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400010020364), право оренди земельної ділянки, зігдно Договору оренди землі від 30.09.2008р., з урахуванням Додаткової угоди, зареєстровано за Дочірнім підприємством «Украгросоюз» з 20.06.2012р.
Відповідно до положень Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, державна реєстрація договорів оренди земельної ділянки вважається здійсненою з моменту внесення даних до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що в Поземельній книзі Відділу Держкомзему у Ананьївському районі Одеської області (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400:01:002:0364), та Поземельній книзі Відділу Держземагенства в Ананьївському районі (кадастровий номер земельної ділянки 5120281400010020364), право оренди земельної ділянки, зігдно Договору оренди землі від 30.09.2008р., з урахуванням Додаткової угоди, зареєстровано за Дочірнім підприємством «Украгросоюз» з 20.06.2012р., суд дійшов висновку, що під час винесення спірного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2016р. індексний номер 29520589 державний реєстратор прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1, в силу положень абзацу 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» повинна була запитати у відповідних органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо) щодо фактів реєстрації договору оренди землі на відповідну земельну ділянку для встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, та встановити відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженням.
Невиконання державним реєстратором вказаного обов'язку зумовило повторну реєстрацію права оренди однієї і тієї самої земельної ділянки, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача – Дочірнього підприємства “Украгросоюз” як правомірного орендаря земельної ділянки.
Одночасна реєстрація договорів оренди становила втручання у право позивача - Дочірнього підприємства “Украгросоюз” на мирне користування майном, передбачене ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, а реєстрація нових договорів оренди є неможливою до закінчення строку дії попередніх договорів та відповідної реєстрації цього факту.
Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 29 вересня 2015року у справі №21-760а15, та від 15 листопада 2016року у справі №21-3030а16.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмових запереченнях на позовну заяву, та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_3 фермерського господарства “Задум”, викладених у письмових поясненнях на позовну заяву.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Дочірнього підприємства “Украгросоюз” правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Дочірнього підприємства “Украгросоюз” до Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації, державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області (ОСОБА_1) ОСОБА_2, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_3 фермерського господарства “Задум”, ОСОБА_4 про скасування рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень від 06.05.2016р. №29520589, задовольнити.
2. Скасувати Рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області (ОСОБА_1) ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.05.2016р. індексний номер 29520589, на підставі якого зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років за СФГ «Задум» згідно договору оренди земельної ділянки б/н від 30.03.2016р., укладеного з власником – ОСОБА_4
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ананьївської районної державної адміністрації (66400, Одеська область, м.Ананьїв вул.Незалежності,51, код ЄДРПОУ 04057058) на користь Дочірнього підприємства “Украгросоюз” (66442, Одеська область, Ананьївський район, с.Долинське, код ЄДРПОУ 30818378) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1600(одна тисяча шістсот)грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.