ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.08.09 р. Справа № 14/275пн
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, код НОМЕР_1,
м.Маріуполь
до відповідача Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 33852448, м.Маріуполь
третя особа 1 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3, м.Маріуполь
третя особа 2 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4, м.Маріуполь
про визнання права
Суддя Левшина Г.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_5-по дов.
від відповідача: не зявився
від третьої особи 1: не зявився
від третьої особи 2: не зявився
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, м.Маріуполь, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Маріупольська міська рада, м.Маріуполь, про визнання права на набуття в оренду земельної ділянки загальною площею 2,150 га, яка знаходиться на перехресті АДРЕСА_1, строком на 10 років для розміщення садибних житлових будинків.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що він є добросовісним набувачем спірної земельної ділянки та у відповідності з Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі” має підстави для набуття цієї земельної ділянки в оренду строком на 10 років.
Відповідач надав відзив на позовну заяву від 05.08.2009р., в якому проти позову заперечує. Обґрунтовуючи свої заперечення проти позову відповідач посилається на ті обставини, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється виключно на конкурсній основі на підставі аукціону.
Ухвалю від 05.08.2009р. до участі у справі в якості третіх осіб 1 та 2 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено, відповідно, Фізичну особу-підприємця ОСОБА_3, м.Маріуполь та Фізичну особу-підприємця ОСОБА_4, м.Маріуполь.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3, м.Маріуполь в заяві, що надійшла до суду 12.08.2009р., заперечень проти позовних вимог не надав та заявив клопотання щодо розгляду справи без його участі.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4, м.Маріуполь надав клопотання, що надійшло до суду 12.08.2009р., про розгляд справи без його участі. Одночасно, пояснень щодо позовних вимог третьою особою 2 також не надано.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
Рішенням Маріупольської міської ради від 16.09.2005р. №1341 було затверджене Положення про проведення земельних конкурсів.
Пунктом 1 Положення про проведення земельних конкурсів було передбачено, що об`єктом земельного конкурсу є право на оренду вільних від будівель земельних ділянок комунальної власності, на яких планується розташувати багатоквартирний житловий будинок.
За змістом наданого до матеріалів справи витягу з додатку до газети „ПР” „Бізнес-Р” №4(12) від 15.04.2006р. містилось оголошення про проведення у місті Маріуполі земельного конкурсу 24.02.2006р., зокрема, щодо земельної ділянки на перехресті АДРЕСА_1 загальною площею 4,000 га.
Як встановлено судом, згідно із протоколом №8 від 27.02.2006р. Маріупольською міською радою було проведено земельний конкурс, за результатами якого переможцем визнано позивача в частині оренди земельної ділянки площею 4,000 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги факт визнання позивача переможцем земельного конкурсу, за висновками суду, останнім були виконані всі необхідні дії для участі у вказаному вище конкурсі.
Крім цього, позивачем також було отримано наступні дозволи та узгодження органів державної влади та місцевого самоврядування:
- висновок СЕС м.Маріуполя від 10.11.2006р. №265;
- висновок державної екологічної інспекції від 27.10.2006р. №34/1884;
- висновок відділу (управління) містобудування та архітектури м.Маріуполя від 28.08.2006р. №598;
- висновок відділу (управління) земельних ресурсів м.Маріуполя від 11.12.2006р. №805;
- висновок відділу (управління) культури і туризму м.Маріуполя від 16.11.2006р. №014-556/з;
- 27.01.2007р. висновок державної експертизи землевпорядної документації від 16.01.2007р. №94, затверджений начальником Донецького обласного головного управління земельних ресурсів;
Відповідно до п.34 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесене регулювання земельних відносин.
Рішенням Маріупольської міської ради №5/9-1403 від 20.02.2007р. на підставі протоколу №8 конкурсної комісії від 27.02.2006р. затверджено проект землеустрою по відводу земельної ділянки та надано позивачу із земель запасу житлової та громадської забудови в оренду строком на 10 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412300000:02:005:0232) площею 4,0000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в багатоквартирних будинках по АДРЕСА_1.
За приписами ч.1 ст.6 Закону України „Про оренду землі” (в редакції, чинній на момент проведення конкурсу) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди.
В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України „Про оренду землі” у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою укладання договору оренди є результати аукціону чи конкурсу.
На підставі вищезазначеного рішення, 25.05.2007р. між Маріупольською міською радою та позивачем був підписаний договір оренди земельної ділянки загальною площею 4,000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.09.2007р. по справі №2-а-920/07 позов Суб`єкта підприємницької діяльностіфізичної особи ОСОБА_3 до Маріупольського міського управління земельних ресурсів про визнання незаконною бездіяльності Маріупольського міського управління земельних ресурсів задоволено.
Зокрема, Донецьким окружним адміністративним судом було визнано незаконною бездіяльність Маріупольського міського управління земельних ресурсів у формі відсутності належного інформування Маріупольської міської ради про фактичну наявність об`єкту незавершеного будівництва, який є власністю Фізичної особипідприємця ОСОБА_3, на земельній ділянці, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Крім цього, постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 18.03.2008р. по справі №2-а-23/08 визнано незаконною бездіяльність Маріупольської міської ради по неприйняттю рішення про виділення в користування ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,95 га, розташованої в м.Маріуполі на вул.Іртишській для обслуговування належного йому обєкту незавершеного будівництва житлового будинку №2 за вищевказаною адресою та зобовязано Маріупольську міську раду на черговій сесії прийняти рішення про виділення в користування ОСОБА_3 вказаної земельної ділянки та укласти договір оренди вказаної земельної ділянки.
08.04.2008р. Жовтневим районним судом м.Маріуполя Донецької області прийнято додаткову постанову по справі №2-а-23/08, згідно з якою скасоване рішення Маріупольської міської ради від 20.02.2007р. №5/9-1403 про виділення в користування позивачу земельної ділянки по АДРЕСА_1.
Рішенням господарського суду Донецької області від 10.02.2009р. по справі №8/60пд визнано недійсним частково з моменту прийняття рішення конкурсної комісії по проведенню земельного конкурсу, оформленого протоколом №8 від 27.02.2006р., в частині визнання переможцем конкурсу на право надання в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 4,0000 га, що знаходиться на перехресті АДРЕСА_1 в м.Маріуполі. Одночасно, згідно вказаного судового рішення визнано недійсним договір від 25.05.2007р. оренди земельної ділянки, розташованої на перехресті АДРЕСА_1 в м.Маріуполі; визнано за Фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 право на набуття у користування земельної ділянки загальною площею 0,95 га, на якій розташований належний йому на праві власності обєкт незавершеного будівництва житловий будинок АДРЕСА_1, на умовах оренди.
Одночасно, за змістом наданої до матеріалів справи копії позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 останньому на праві власності належить житловий будинок №1, що розташований у м.Маріуполі на перехресті АДРЕСА_1. Згідно з наданим до матеріалів справи оголошенням загальна площа земельної ділянки, на якій розташовано житловий будинок, складає 0,9 га.
З урахуванням викладеного, за висновками суду, на земельній ділянці площею 4,000 на, розташованій на перехресті АДРЕСА_1 у м.Маріуполі, відносно якої було проведено конкурс 27.02.2006р., знаходяться тотожні обєкти незавершеного будівництва житлові будинки №1 та №2, які належать третім особам.
Позивач звернувся до відповідача з клопотанням щодо надання земельної ділянки на перехресті АДРЕСА_1 у м.Маріуполі в частині, вільної від перелічених вище обєктів незавершеного будівництва.
У звязку з відсутністю відповіді відповідача щодо надання або відмови у наданні в оренду спірної земельної ділянки, позивач звернувся до суду з позовом про визнання за ним права на набуття в оренду земельної ділянки загальною площею 2,150 га, яка знаходиться на перехресті АДРЕСА_1, строком на 10 років для розміщення садибних житлових будинків.
Відповідач проти позовнх вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов від 05.08.2009р.
Виходячи з принципу повного, всебічного та обєктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143, 144, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Зокрема, у відповідності із ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".
В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, згідно із ст.123 Земельного кодексу України, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Крім цього, згідно Порядку вибору земельних ділянок для розміщення обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427, особа, зацікавлена у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.
Результати роботи комісії оформляються актом вибору земельних ділянок для розміщення обєктів, який підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувались під час його складання, передається особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Як встановлено судом вище, позивач звернувся до Маріупольського міського голови в передбаченому законодавством порядку з клопотанням про надання земельної ділянки площею 2,150 га по вул.Іртишська на території Приморського району м.Маріуполя в оренду з наданням для цього необхідних документів.
За таких обставин, за висновками суду, з моменту звернення позивача з клопотанням до відповідача щодо надання в оренду спірної земельної ділянки між позивачем та відповідачем виникли правовідносини щодо оренди спірної земельної ділянки
Відповідно до ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За висновками суду, бездіяльність відповідача щодо оформлення документів на відведення земельної ділянки площею 2,150 га по вул.Іртишська на території Приморського району м.Маріуполя, а також вчинення інших дій, необхідних для укладення договору оренди земельної ділянки, є необґрунтованою та незаконною.
Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Згідно із ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За висновками суду, порушені права позивача підлягають захисту способами, передбаченими ст.152 Земельного кодексу України.
Зокрема, згідно з вказаною статтею захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав.
З наведених вище норм випливає, що позов про визнання права подається у випадках, коли належне певній особі право або набуття цією особою права не визнається, оспорюється іншою особою або у разі відсутності в неї документів, що засвідчують приналежність їй такого права.
За таких обставин, враховуючи, що на момент розгляду справи з боку відповідача - Маріупольської міської ради оспорюється та не визнається право позивача на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 2,150 га, яка знаходиться на перехресті АДРЕСА_1, строком на 10 років для розміщення садибних житлових будинків, суд вважає позов до відповідача обґрунтованим, внаслідок чого позовні вимоги про визнання права позивача на набуття в оренду земельної ділянки загальною площею 2,150 га, яка знаходиться на перехресті АДРЕСА_1, строком на 10 років для розміщення садибних житлових будинків підлягають задоволенню.
При визначенні підвідомчості цієї справи господарським судам суд виходив з того, що між сторонами існує спір про право позивача на отримання в оренду спірної земельної ділянки.
Тобто, правовідносини, що склалися між сторонами з приводу наявності чи відсутності у позивача права на оренду носять договірний характер.
При цьому, відповідач у спірних правовідносинах не здійснює владних повноважень, а виступає як суб'єкт господарських відносин.
Враховуючи, що, за висновками суду, спір по справі виник внаслідок неправильних дій відповідача, судові витрати підлягають віднесенню на останнього в повній сумі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Маріуполь до Маріупольської міської ради, м.Маріуполь задовольнити повністю.
Визнати право Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Маріуполь на набуття в оренду земельної ділянки загальною площею 2,150 га, яка знаходиться на перехресті АДРЕСА_1, строком на 10 років для розміщення садибних житлових будинків.
Стягнути з Маріупольської міської ради, м.Маріуполь на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Маріуполь витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 13.08.2009р. оголошено повний текст рішення.
Суддя