Постанова № 7516934, 29.12.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2009
Номер справи
2а-4976/09/1870
Номер документу
7516934
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2009 р. Справа № 2а-4976/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.

за участю секретаря судового засідання -Михайленко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Степанова А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі позивач, ОСОБА_3.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумського обласного військового комісаріату (далі відповідач, Сумське ОВК) і після уточнення позовних вимог просить суд визнати рішення комісії Сумського обласного військового комісаріату від 18.03.2009 року, щодо неприсвоєння ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій; зобов”язати відповідача переглянути незаконне рішення від 18.03.2009 року, а також визнати заяву свідка ОСОБА_4 дійсною.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 16 листопада1963 року до 12 жовтня 1964року він проходив військову службу у в/ч пп 75380, 7-й ОМСбр на о.Куба, на посаді водія взводу підвозу, військове звання рядовий, але після неодноразових звернень до Сумського ОВК з вимогою присвоїти йому статус учасника бойових дій, у звязку з недостатньою кількістю підтверджуючих фактів, на всі звернення отримував відмови.

Рішення відповідача від 18.03.2009 року про відмову присвоїти йому статус учасника бойових дій ОСОБА_3 вважає неправомірним, оскільки прийняте з порушенням ст.ст. 22,24 Конституції України, Постанови Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №63 від 08.02.1994 року, Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3552-ХІІ від 22.10.1993р.

Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, обґрунтовуючи свою позицію тим, що позивачу було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у звязку з відсутністю документального підтвердження участі у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ.

Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що в наказі в/ч пп 75380 №03 від 16.11.1963 року рядовий та сержантський склад, що прибув з Радянського союзу для укомплектування частини на о.Куби, рядового ОСОБА_3 призначено водієм взводу підвозу, воєнна частина пп 75380 приймала участь в надані інтернаціональної допомоги на території Куби, про що свідчить архівна довідка Центрального архіву Міністерства оборони Російської федерації № 8/72766 від 03.02.2003 року (а.с.5).

В 2003 та 2009 роках позивач звертався до комісії Сумського обласного військового комісаріату по розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу ветеранів війни щодо визнання його учасником бойових дій з посиланням на вищевказані обставини.

Рішенням від 08.10.2003 року позивачу було відмовлено у встановленню статусу учасника бойових дій в звязку із відсутністю архівного підтвердження про особисту участь у бойових діях або забезпеченні бойової діяльності військ, про що свідчить копія витягу з протоколу засідання комісії Сумського ОВК від 08.10.2003 р. (а.с.23)

18 березня 2009 року відбулося засідання комісії Сумського обласного військового комісаріату по розгляду питань, повязаних із встановленням статусу ветеранів війни та визначенням осіб, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, яка утворена наказом Сумського обласного військового комісаріату від 17.11.2008 року №240.

За результатами проведеного засідання комісія Сумського ОВК прийняла рішення щодо відмови ОСОБА_5 у встановленні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, про що складений відповідний протокол №6 від 18.03.2009 р. (а.с.12-13).

В п. 2 зазначеного протоколу від 18.03.2009 р. відповідачем була допущена описка щодо зазначення вірного ім'я заявника, а саме замість «Миколи», зазначено «Анатолій». Це підтвердили в судовому засіданні 14.12.2009 р. як позивач - ОСОБА_3, так і представник Сумського ОВК, також ними підтверджено, що 18.03.2009 р. комісія дійсно розглядала питання встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_3 і саме ОСОБА_3 було відмовлено у встановленні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №63 від 08.02.1994 року затверджено перелік держав і періодів бойових дій на їх території, а Куба внесена до переліку держав, де в період з липня 1962 року по листопад 1963 року велись бойові дії. Даний перелік не містить будь-яких обмежень по типу військ чи дислокації.

Постановою Кабінету Міністрів України №458 від 26 квітня 1996року «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в п. 1 зазначено, що до складу комісій для розгляду питань, повязаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України “Про статус ветеран війни, гарантії їх соціального захисту”, включаються фахівці органів праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду, органів Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, медико-соціальних експертних комісій, управлінь сільського господарства та продовольства, архівних органів, представників рад ветеранів війни та праці. У разі потреби до складу комісій можуть залучатися фахівці органів інших відомств і служб.

Положенням про комісії для розгляду питань, повязаних із встановленням статусу ветеранів війни та визначенням осіб, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 208 від 26.07.1996року встановлено, що персональний склад комісій затверджується наказом військового комісара.

Як вбачається з матеріалів справи, до складу комісії по розгляду питань, повязаних із встановленням статусу учасників бойових дій, затвердженого наказом Сумського обласного військового комісаріату від 17.11.2008 року №240, входять виключно працівники військкомату (а.с.12). Таким чином відповідачем не виконані вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 26 квітня 1996року «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .

Крім того, згідно п. 4 Положення про комісії для розгляду питань, повязаних із встановленням статусу ветеранів війни та визначенням осіб, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” підготовку матеріалів для розгляду комісії, проведення пошукових заходів, спрямованих на допомогу громадянам в одержанні відповідних архівних довідок, здійснюють районні (міські) військові комісаріати.

Комісії зобовязані приймати документи для розгляду, реєструвати їх у спеціальній книзі обліку, уважно вивчати документи, інформувати заявника про прийняття документів на розгляд і дату засідання комісії. Заслуховувати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази громадян і в десятиденний термін з дня одержання документів прийняти відповідне рішення про встановлення статусу, про що інформувати заявника. У разі відмови громадянину у встановленні йому відповідного статусу ветерана війни, комісії сповіщають причину (мотиви) відмови. При необхідності комісії можуть повертати документи до райміськвійськкоматів на доопрацювання для повторного їх подання на розгляд комісії.

Відповідач не надав суду жодних доказів того, що він будь-яким чином сприяв позивачу у проведенні пошукових заходів, як пояснив представник позивача його не було допущено навіть на засідання комісії, документи до райміськвійськкоматів на доопрацювання для повторного їх подання на розгляд комісії відповідачем не було також направлено, яки би вплинули на прийняття Сумським ОВК рішення по суті.

Як пояснив в судовому засіданні 14.12.2009 р. позивач, представник позивача ними за власною ініціативою було знайдено свідків, яким на час розгляду питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_3, ще не було надано статус учасника бойових дій, але проходили військову службу разом із позивачем, а вже на момент розгляду даної справи по суті, встановлено статус учасника бойових дій одному із свідків ОСОБА_4 (а.с.25), ОСОБА_6 (а.с.32).

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, рішення комісії щодо відмови ОСОБА_3 у визнанні учасником бойових дій є неправомірним, вимоги законодавства не виконані відповідачем.

Стосовно вимог позивача щодо визнання заяви свідка ОСОБА_4 дійсною суд відмовляє у їх задоволенні, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних ociб, прав та інтересів юридичних oci6 у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових ociб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, не заперечується представниками сторін, на день розгляду питання щодо надання ОСОБА_3 статус учасника бойових дій до комісії Сумського ОВК позивачем не було надано письмову заяву свідка ОСОБА_4, яку позивач просить визнати дійсною, відповідачем не було відмовлено у прийнятті даної заяви, вона не потягла за собою ніяких юридичних наслідків для позивача і тим самим, не порушує права та інтереси позивача.

На підставі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу за рахунок відповідача відшкодовується пропорційно до задоволених позовних вимог 2,40 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати рішення Сумського обласного військового комісаріату від 18.03.2009 р. щодо відмови у встановленні ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій - неправомірними.

Зобовязати комісію Сумського обласного військового комісаріату переглянути рішення про відмову у встановленні ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій та прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити за їх неогрунтованістю.

Стягнути з Сумського обласного військового комісаріату (м.Суми, вул.Кірова,30, і.к.08269552) на користь ОСОБА_3 (Лебединський район, с.Малий Витороп) 2,40 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Гелета

З оригіналом згідно

Суддя С.М.Гелета

Повний текст постанови підписано 04.01.2010 року.