Постанова № 7515573, 14.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2010
Номер справи
2а-14057/08/0570
Номер документу
7515573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-14057/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Галатіної О.О.

при секретарі                                                  Мичак О.С.

за участю

представника позивача                                         Косенко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу

за позовом                     Державного підприємства «Орджонікідзевугілля»

до           Управління Пенсійного Фонду України в м. Єнакієве

про                     визнання недійсними рішень № 49 від 15.01.2008 р.; № 232 від 05.02.2008 р.; № 233 від 05.02.2008 р., № 234 від 05.02.2008 р., № 235 від 05.02.2008 р., № 236 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Єнакієве про визнання недійсними рішень № 49 від 15.01.2008 р.; № 232 від 05.02.2008 р.; № 233 від 05.02.2008 р., № 234 від 05.02.2008 р., № 235 від 05.02.2008 р., № 236 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій.

          В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішень відповідача до СП «Шахта «Вуглегірська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» були застосовані фінансові санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків.

          Однак, позивач зазначає, що СП «Шахта «Вуглегірська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» було сплачено страхові внески за поточний період з травня по листопад 2007 р. в розмір 3940792,28 (32%) та 194469, 45 грн. ( 2%).

          Тому, позивач просить суд визнати недійсними рішення відповідача № 49 від 15.01.2008 р.; 232 від 05.02.2008 р.; № 233 від 05.02.2008 р., № 234 від 05.02.2008 р., № 235 від 05.02.2008 р., № 236 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі просив суд їх задовольнити.

          Відповідач в судове засідання не з»явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений, однак надав суду письмові заперечення на позов, у яких, зокрема, зазначив наступне:

          Несплата або несвоєчасна сплата в повному обсязі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування посадовими особами підприємств порушують конституційні права найманих працівників та позбавляють їх права на призначення пенсії і відповідний її перерахунок, що суттєво впливає на основне джерело існування та на забезпечення рівня життя робітників.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлене наступне.

Позивач, Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32276912), зареєстроване виконавчим комітетом Єнакіївської міської ради 03.03.2003 року.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України

          Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          

          Рішенням УПФУ в м. Єнакієве за № 49 від 15.01.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф в розмірі 115696,33 грн. та нараховано пеню в розмірі 46371,85 грн. за період з 28.04.2007 р. по 19.07.2007 р.

Рішенням УПФУ в м. Єнакієве за № 232 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф в розмірі 135652,78 грн. та нараховано пеню в розмірі 51254,18 грн. за період з 28.05.2007 р. по 17.08.2007 р.

Рішенням УПФУ в м. Єнакієве за № 233 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф в розмірі 137202,48 грн. та нараховано пеню в розмірі 47289,31 грн. за період з 02.07.2007 р. по 21.09.2007 р.

Рішенням УПФУ в м. Єнакієве за № 234 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф в розмірі 0,00 грн. та нараховано пеню в розмірі 55709,40 грн. за період з 27.07.2007 р. по 30.10.2007 р.

Рішенням УПФУ в м. Єнакієве за № 235 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф в розмірі 348230,22 грн. та нараховано пеню в розмірі 80746,47 грн. за період з 30.07.2007 р. по 29.11.2007 р.

Рішенням УПФУ в м. Єнакієве за № 236 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф в розмірі 363321,41 грн. та нараховано пеню в розмірі 81491,64 грн. за період з 28.08.2007 р. по 27.12.2007 р.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.08.2008 р. було призначено судову економічну експертизу.

Вивчивши матеріали справи, висновок експертизи та думку представника позивача, суд вважає, що заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», від 09.07.2003 р. № 1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

Законом України від 16.11.2006 р. № 364 «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо сплати страхових внесків гірничими підприємствами» визначено, що у 2007 р. гірничі підприємства зобов’язані сплачувати страхові внески,нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

З матеріалів справи вбачається , що у березні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 578481,62 грн. з терміном сплати до 28.04.2007 р.

28.04.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 10132,72 грн.;

17.05.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 430844,39 грн.;

18.05.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 10775,39 грн.

У квітні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 678263,94 грн. з терміном сплати до 28.05.2007 р.

30.05.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 182946,85 грн.;

31.05.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 64472,70 грн.;

18.06.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 465706,27 грн.;

22.06.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 6026,85 грн.;

27.06.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 34867,55 грн.;

У травні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 686012,40 грн. з терміном сплати до 02.07.2007 р.

05.07.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 126887,73 грн.;

09.07.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 52524,00 грн.;

19.07.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 493874,40 грн.

У червні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 696460,42 грн. з терміном сплати до 30.07.2007 р.

30.07.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 56379,00 грн.;

31.07.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 146207,06 грн.;

17.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 615397,25 грн.;

22.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 78036,37 грн.;

23.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 1239,70 грн.

У липні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 726642,79 грн. з терміном сплати до 28.08.2007 р.

28.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 28384,18 грн.;

30.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 4825,00 грн.;

21.09.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 499378,63 грн.;

26.09.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 11527,46 грн.;

23.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 1239,70 грн.

У серпні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 725808,85 грн. з терміном сплати до 28.09.2007 р.

28.09.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 213663,06 грн.;

19.10.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 2326,09 грн.;

22.10.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 583195,23 грн.;

26.09.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 11527,46 грн.;

23.08.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 1239,70 грн.

У вересні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 662224,77 грн. з терміном сплати до 29.10.2007 р.

30.10.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 35199,80 грн.;

01.11.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 41321,51 грн.;

23.11.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 463125,58 грн.

У жовтні 2007 р . позивачу належало до сплати страхових внесків за тарифом 33,2 % та 4 % 774714,73 грн. з терміном сплати до 28.11.2007 р.

29.11.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 311363,60 грн.;

03.12.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 225,55 грн.;

21.12.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 469658,13 грн.;

24.12.2007 р. позивачем було сплачено страхові внески за тарифом 33,2 % та 4 % в розмірі 28,98 грн.

Таким чином всього належало до сплати за вказані періоди 7731 307,70 грн., натомість було фактично сплачено 5591 136,73 грн.

Крім того,суд зауважує, що за вказані періоди мав місце факт несвоєчасної сплати страхових внесків та фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 2п.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Також, п. 10.1 ст. 10 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003 р. № 21-1 обумовлено, що за своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

На підставі п. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Суд зауважує, що цей механізм зарахування забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі порушення. Тільки такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку.

Крім того, суд вважає за необхідне додати, що іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спірними рішеннями відповідач вірно застосував до позивача фінансові санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Суд приймає до уваги висновок експерта та виходячи з цього приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

          У задоволенні позову Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Єнакієве про визнання недійсними рішень № 49 від 15.01.2008 р.; № 232 від 05.02.2008 р.; № 233 від 05.02.2008 р., № 234 від 05.02.2008 р., № 235 від 05.02.2008 р., № 236 від 05.02.2008 р. про застосування фінансових санкцій - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 14 січня 2010 року.

Повний текст постанови складено 19 січня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Галатіна О.О.