Рішення № 75127019, 05.07.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
766/10878/17
Номер документу
75127019
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 766/10878/17

н/п 2-а/766/448/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.07.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Дорошинської В.Е.

при секретарі Кирпиченко І.А.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат» до Антонівської селищної ради про визнання притоправним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на той факт, що відповідно до Договору № 040871300010 від 02 квітня 2008 року про оренду земельної ділянки укладеного між Позивачем та Відповідачем, Позивач орендує земельну ділянку в межах територіальної юрисдикції Антонівської селищної ради площею 2,1576 га. за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. 16-та Східна, 45. Також, згідно свідоцтва про право власності на майно серії САА №268907 від 04.08.2004 року, виданого Херсонської міською радою на території селища Антонівки розміщено нерухоме майно Позивача, зокрема: виробничий корпус площею 3939,3 кв.м.; адмінбудівля площею 1256,5 кв.м.; склад солі площею 122,2 кв.м.; матеріальний склад площею 435,8 кв.м.; прохідна площею 20.2 кв.м.; виробнича будівля площею 2157,6 кв.м.

24 березня 2017 року на адресу Позивача надійшов лист Антонівської селищної ради № 02-10/75 від 17.03.2017 року про необхідність надання уточнюючих декларацій з плати за землю і податку на нерухоме майно на 2017 рік до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області.

З даного листа Позивачу стало відомо, що Відповідачем було прийнято рішення № 169 від 10 березня 2017 року «Про внесення змін до рішення Антонівської селищної ради від 30.06.2015 року № 705 «Про внесення змін і доповнень до рішення Антонівської селищної ради від 07.07.2011 року № 116 «Про податок на майно зі змінами та доповненнями щодо визначення ставок податку».

Рішення впливає на права та обов’язки Позивача щодо сплати податків на майно, згідно ставок затверджених оскаржуваним рішенням.

Вважають вказане рішення незаконним та просять суд визнати нечиним з моменту прийняття рішення антонівської селищної ради № 169 від 10 березня 2017 року «Про внесення змін до рішення Антонівської селищної ради від 30.06.2015 року № 705 «Про внесення змін і доповнень до рішення Антонівської селищної ради від 07.07.2011 року № 116 «Про податок на майно зі змінами та доповненнями щодо визначення ставок податку» в частині застосування його до ПрАТ «Херсонський хлібокомбінат».

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 24.04.2018 року справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до вимог ст. 162 КАС України сторони в судове засідання не викликалися, проте відповідачу було встановлено строк в п’ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження на подачу відзиву на позовну заяву.

Представником відповідача до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони діяли в межах наданих повноважень та на підставі норм чинного законодавства.

Позивачем було надано відповідь на відзив, в якому останні підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити.

Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

У відповідності до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли маються підстави для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що відповідно до Договору № 040871300010 від 02 квітня 2008 року про оренду земельної ділянки укладеного між Позивачем та Відповідачем, Позивач орендує земельну ділянку в межах територіальної юрисдикції Антонівської селищної ради площею 2,1576 га. за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. 16-та Східна, 45. Також, згідно свідоцтва про право власності на майно серії САА №268907 від 04.08.2004 року, виданого Херсонської міською радою на території селища Антонівки розміщено нерухоме майно Позивача, зокрема: виробничий корпус площею 3939,3 кв.м.; адмінбудівля площею 1256,5 кв.м.; склад солі площею 122,2 кв.м.; матеріальний склад площею 435,8 кв.м.; прохідна площею 20.2 кв.м.; виробнича будівля площею 2157,6 кв.м.

10.03.2017 року Антонівська селищна рада прийняла рішення № 169 «Про внесення змін до рішення Антонівської селищної ради від 30.06.2015 року № 705 «Про внесення змін і доповнень до рішення Антонівської селищної ради від 07.07.2011 року № 116 «Про податок на майно зі змінами та доповненнями щодо визначення ставок податку».

Рішення прийнято на виконання ЗУ від 20.12.2016р. № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих надходжень у 2017 році» та ЗУ від 21.12.2016 № 1797-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні.

Вказаним рішенням, було внесено зміни до положення про податок на майно, та визначено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, земельного податку на території смт. Антонівка. Рішення введено в дію з 01.01.2017 року.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 24 частини 1 статті 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 12.3. ст.12 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного пункту рішення) сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Згідно з пп. 12.3.1. п.12.3 ст.12 ПК України, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пп.12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України встановлено, що Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються: не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду; після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Таким чином, правила щодо прийняття місцевими радами рішень щодо зміни розмірів податків, які справляються до бюджетів та формують їх доходну частину, що визначені податковим та бюджетним законодавством, є однаковими.

З наведених положень податкового та бюджетного законодавства вбачається, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Верховною Радою України прийнято ЗУ від 20.12.2016р. № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих надходжень у 2017 році» та ЗУ від 21.12.2016 № 1797-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні». При цьому, у вказаних вище Законах зазначено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Антонівською селищною радою, на виконання вказаних вище Законів, було прийнято рішення № 169 від 10.03.2017 року «Про внесення змін до рішення антонівської селищної ради № 705 від 30.06.2015 року «Про внесення змін і доповнень до рішення антонівської селищної ради від 07.07.2011 № 116 «Про податок на майно» зі змінами і доповненнями щодо визначення ставок податку.

Однак, на думку суду, у даному випадку, Антонівська селищна рада повинна була приймати рішення з урахуванням положень підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу та положень Бюджетного законодавства. Адже, спірні правовідносини регулюються саме Податковим кодексом України, а тому застосування до таких правовідносин приписів Закону №1791 -VIII є помилковим, оскільки положеннями пункту 7.3 статті 7 ПК України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем спірне рішення прийняте не у передбачений законом спосіб, а тому позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Керуючись Конституцією України, ст. 12 ПК України, ст.ст. 4-14, 77, 139, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат» задовольнити.

Визнати нечиним з моменту прийняття рішення антонівської селищної ради № 169 від 10 березня 2017 року «Про внесення змін до рішення Антонівської селищної ради від 30.06.2015 року № 705 «Про внесення змін і доповнень до рішення Антонівської селищної ради від 07.07.2011 року № 116 «Про податок на майно зі змінами та доповненнями щодо визначення ставок податку» в частині застосування його до ПрАТ «Херсонський хлібокомбінат».

Стягнути з Антонівської селищної ради на користь Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат» витрати зі сплати судового збору у сумі 1600 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляції в 30-денний строк з дня її проголошення.

Суддя В.Е. Дорошинська