Рішення № 74979439, 25.06.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
825/638/18
Номер документу
74979439
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/638/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Роговець М.О.,

предствника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом керівника Бахмацької місцевої прокуратури до Бахмацької районної ради про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

Керівник Бахмацької місцевої прокуратури звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Бахмацьке" Бахмацької районної ради в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради «Про внесення змін до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки» від 02.11.2017 № 1.

Свої вимоги обґрунтовує обставинами викладеними в позовній заяві.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Представники третіх осіб в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

До суду від третіх осіб: Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області та Комунального підприємства "Бахмацьке" Бахмацької районної ради надійшли заяви про розгляд справи у відсутності їх представників.

Суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 4,5 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Підставою звернення Бахмацькою місцевою прокуратурою до суду є порушення бюджетного законодавства, допущене Бахмацькою районною радою при прийнятті рішення про внесення змін до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке», що призвело до нецільового та незаконного розпорядження бюджетними коштами.

Судом встановлено, що 27.04.2016 четвертою сесією сьомого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області прийнято рішення «Про програму розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки».

Відповідно до положень вказаної Програми вона є одним із етапів розширення напрямів роботи комунального підприємства з метою збільшення його прибутковості.

Реалізація вказаної Програми можлива за умов визначення джерел фінансування. Таким джерелами є: власні кошти за рахунок доходів від основної діяльності підприємства; кошти виділенні з районного бюджету.

Головним розпорядником коштів районного бюджету на виконання заходів Програми є Бахмацька районна рада.

Метою Програми є визначення комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення належного функціонування комунального підприємства «Бахмацьке» з метою досягнення його прибутковості, підтримку фінансового становища Підприємства, зміцнення матеріально - технічної бази.

Додатком до рішення четвертої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області від 27.04.2016 передбачено Перелік заходів Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке»- Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки. Так, у 2017 році передбачено виділення коштів на фінансування організації гарячого харчування школярів, обсяг фінансування - 140 тис. грн.

Рішенням дванадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради від 02.11.2017 внесено зміни до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки, а саме в переліку заходів до Програми пункт щодо «фінансування гарячого харчування школярів» замінено на пункт «погашення заборгованості з податків і зборів до всіх рівнів бюджету, з виплати заробітної плати та витрат, пов’язаних із забезпеченням основної діяльності підприємства, інше».

Моніторингом рішень Бахмацької районної ради, а саме: рішення восьмої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради від 30.12.2016 № 3 «Про районний бюджет на 2017 рік» та додатків до нього; рішення дев’ятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 30 грудня 2016 року № 3 «Про районний бюджет на 2017 рік» від 14.03.2017 № 5 з додатками; рішення десятої (позачергової) сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 30.12.2016 № З «Про районний бюджет на 2017 рік» від 13.04.2017 № 1 з додатками; рішення одинадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 30.12.2016 № 3 «Про районний бюджет на 2017 рік» від 12.07.2017 № 4 з додатками; рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної гали «Про внесення змін до рішення районної ради від 30.12.2016 № 3 «Про районний бюджет на 2017 рік» від 02.11.2017 № 3 з додатками, не передбачено фінансування заходів Програми розвитку комунального підприємства Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки. Крім того, вказаними рішеннями не передбачено виділення коштів на погашення заборгованості з податків і зборів до всіх рівнів бюджету, з виплати заробітної плати та витрат, пов’язаних із забезпеченням основної діяльності КП «Бахмацьке».

Таким чином. Бахмацькою районною радою при прийнятті рішення про внесення змін до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки допущено ряд порушень наступних норм бюджетного законодавства.

Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України (далі - БКУ) бюджет - це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Під бюджетними установами слід розуміти органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими (п. 12 ч. 1 ст. 2 БКУ)

Видатки бюджету - кошти, спрямовані на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом. До видатків бюджету не належать: погашення боргу; надання кредитів з бюджету; розміщення бюджетних коштів на депозитах; придбання цінних паперів; повернення надміру сплачених до бюджету сум податків і зборів та інших доходів бюджету, проведення їх бюджетного відшкодування (п. 13 ч. 1 ст. 2 БКУ).

Згідно п. 30 ч. 1 ст. 2 БКУ кошторис - це основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

Статтею 10 БКУ передбачено, що видатки та кредитування бюджету класифікуються за:

1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);

2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);

3) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).

У бюджетному процесі програмно-цільовий метод застосовується на рівні державного бюджету та на рівні місцевих бюджетів (за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради).

Особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджетні програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.

Бюджетні програми визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів з урахуванням положень частини другої статті 21 і пункту 2 частини п'ятої статті 22 цього кодексу.

Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Результативні показники бюджетної програми використовуються для оцінки ефективності бюджетної програми і включають кількісні та якісні показники, які визначають результат виконання бюджетної програми, характеризують хід її реалізації, ступінь досягнення поставленої мети та виконання завдань бюджетної програми. Такі показники мають підтверджуватися офіційною державною статистичною, фінансовою та іншою звітністю, даними бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.

На всіх стадіях бюджетного процесу його учасники в межах своїх повноважень здійснюють оцінку ефективності бюджетних програм, що передбачає заходи з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів. Оцінка ефективності бюджетних програм здійснюється на підставі аналізу результативних показників бюджетних програм, а також іншої інформації, що міститься у бюджетних запитах, кошторисах, паспортах бюджетних програм, звітах про виконання кошторисів та звітах про виконання паспортів бюджетних програм. Організаційно-методологічні засади оцінки ефективності бюджетних програм визначаються Міністерством фінансів України.

Результати оцінки ефективності бюджетних програм, у тому числі висновки органів виконавчої влади, уповноважених на здійснення фінансового контролю за дотриманням бюджетного законодавства, є підставою для прийняття рішень про внесення в установленому порядку змін до бюджетних призначень поточного бюджетного періоду, відповідних пропозицій до проекту бюджету на плановий бюджетний період та до прогнозу бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди, включаючи зупинення реалізації відповідних бюджетних програм (ч. 1-5 ст. 20 БКУ).

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 23 БКУ будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пропозиції про внесення змін до бюджетних призначень подаються та розглядаються у порядку, встановленому для складання проекту бюджету. Витрати відповідно до внесених змін до бюджетних призначень здійснюються лише після набрання чинності законом (рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради), яким внесено такі зміни, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

У межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету Міністерство фінансів України (місцевий фінансовий орган) за обґрунтованим поданням головного розпорядника бюджетних коштів здійснює перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету, а також в розрізі класифікації кредитування бюджету - щодо надання кредитів з бюджету (ч. 7 ст. 23 БКУ).

Згідно ч. 11 ст. 23 БКУ забороняється без внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) збільшення бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами державного бюджету (місцевого бюджету) на: оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків; видатки за бюджетними програмами, пов'язаними з функціонуванням органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування), за рахунок зменшення видатків за іншими бюджетними програмами.

Крім того, п.п. 6.2. п. 6 Розділу II Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення регіональних цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання, затверджених наказом Міністерства економіки України від 04.12.2006 № 367 (далі - Методичні рекомендації), передбачено, що у разі необхідності внесення змін до програми проект змін до неї з уточненими показниками і заходами проходить експертизу, погоджується та затверджується відповідно до п. З Розділу II Методичних рекомендацій.

Підпунктом 3.1. пункту з Розділу II Методичних рекомендацій передбачено, що експертиза визначення результативних показників, реальності та доцільності заходів, включених до підготовленого проекту програми, здійснюється структурними підрозділами місцевих органів виконавчої влади з економічних та фінансових питань. Після отримання позитивного висновку проект програми надається органу місцевого самоврядування для розгляду на сесії.

Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

За інформацією, наданою Бахмацькою районною державною адміністрацією, зміни до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки, які в подальшому були внесенні до Програми рішенням дванадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради від 02.11.2017 № 1, до структурного підрозділу Бахмацької РДА для проходження експертизи не направлялися.

Зважаючи на наведене вище, рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради «Про внесення змін до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки» від 02.11.2017 № 1, є неправомірним і підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов керівника Бахмацької місцевої прокуратури необхідно задовольнити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Бахмацької районної ради «Про внесення змін до Програми розвитку комунального підприємства «Бахмацьке» Бахмацької районної ради Чернігівської області на 2016 - 2017 роки» від 02.11.2017 № 1.

Стягнути з Бахмацької районної ради (код ЄДРПОУ 24843252) на користь прокуратури Чернігівської області (одержувач: прокуратура Чернігівської області, р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, Державна казначейська служба Україна м. Київ) судовий збір в розмірі 3 524 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 27 червня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот