Рішення № 74976807, 26.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
805/2848/18-а
Номер документу
74976807
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2018 р. Справа№805/2848/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: 85100, Донецька область, Костянтинівський район, с. Іллінівка (Ілліча), вул. Теплична, 11, РНОКПП НОМЕР_1)

до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25, код ЄДРПОУ 37544278),

Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010)

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач 1, управління), головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 2, головне управління), в якому просить суд:

1.Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах при мовному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області №3/22 від 19 січня 2018 року в частині відмови у підтвердженні пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 23 квітня 1991 року по 31 грудня 1991 року та з 01 січня 1997 року по 31 травня 2002 року на посаді «печевого окису цинку» в АТЗТ «Інженер» у зв’язку із відсутністю даних про нарахування заробітної плати та у зв'язку із спливом терміну дії Наказу про атестацію робочого місця від 27 липня 1994 року та відсутності наступного Наказу про атестацію робочого місця, а також з 15 травня 2003 року по 01 жовтня 2004 року та з 01 січня 2006 року по 31 січня 2006 року на посаді «плавильника» в ТОВ «Консент-АГР» у зв’язку із відсутністю даних про нарахування заробітної плати, та Рішення Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31 січня 2018 року про відмову в призначенні мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідного частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за Списком №1, визнати незаконними та скасувати.

2.Зобов’язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 05 вересня 2017 року, з урахуванням пільгового стажу роботи за Списком №1 з 23 квітня 1991 року по 31 грудня 1991 року, з 01 січня 1997 року по 31 травня 2002 року та з 15 травня 2003 року по 01 жовтня 2004 року , з 01 січня 2006 року по 31 січня 2006 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та згідно з вимогами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.

У позовній заяві позивач зазначив, що у зв'язку з досягненням пенсійного віку (51 рік), 30 жовтня 2017 року він звернувся до відповідача 1 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1).

На підставі рішення комісії при головному управлінні відповідачем 1 не зараховані до пільгового стажу по Списку №1 періоди його роботи, а саме: з 23 квітня 1991 року по 31 грудня 1991 року та з 01 січня 1997 року по 31 травня 2002 року на посаді «печевого окису цинку» в АТЗТ «Інженер», з 15 травня 2003 року по 01 жовтня 2004 року та з 01 січня 2006 року по 31 січня 2006 року на посаді «плавильника» в ТОВ «Консент-АГР». Отже, загальний період не зарахованого стажу за Списком №1 склав 7 років 06 місяців 24 дні.

Вважаючи рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19 січня 2018 року №3/22 в частині незарахування до Списку №1 періодів роботи з 23 квітня 1991 року по 31 грудня 1991 року та з 01 січня 1997 року по 31 травня 2002 року, з 15 травня 2003 року по 01 жовтня 2004 року та з 01 січня 2006 року по 31 січня 2006 року та рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31 січня 2018 року щодо відмови в призначенні пільгової пенсії незаконними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

В обґрунтування позивач зазначив, що при поданні заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ним була подана трудова книжка, яка відповідно д норм статті 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, що підтверджує стаж роботи, де було зазначено відомості про його роботу з 23 квітня 1991 року по 31 травня 2002 року на посаді «печевого окису цинку» в Акціонерному товаристві закритого типу «Інженер», а також з 05 травня 2003 року по 01 жовтня 2004 року та з 30 червня 2005 року по 31 січня 2006 року на посаді «плавильника» в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Консент-АГР». Трудова книжка заповнена у відповідності до вимог Закону та містить усі відомості щодо роботи у шкідливих умовах за ці періоди. Окрім трудової книжки відповідні періоди його роботи підтверджуються іншими документами, долученими до заяви про призначення пенсії на пільгових умовах.

Також, позивач зауважив суду, що зарахування пільгового стажу за період здійснено Комісією за винятком періоду відсутності нарахування заробітної плати в АТЗТ Інженер та ТОВ «Консент-АГР2, що потягнуло за собою незарахування Відповідачами періоду роботи з 23 квітня 1991 року по 31 грудня 1991 року та з 01 січня 1997 року по 27 липня 1999 року на посаді «печевого окису цинку» в АТЗТ «Інженер», з 15 травня 2003 року по 01 жовтня 2004 року та з 01 січня 2006 року по 31 січня 2006 року на посаді «плавильника» в ТОВ «Консент-АГР» є безпідставними у зв'язку з тим, що цей висновок ґрунтується на довідці про зарплату № 9 від 09 вересня 2004 року по АТЗТ «Інженер» за 60 календарних місяців, та яка була надана для обчислення пенсії відповідно до статей 40, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а для обчислення пільгового стажу береться до уваги трудова книжка, довідка пільгового характеру (або інші документи які її замінюють), накази про атестацію робочого місця.

Зі змісту наданого відповідачем 1 відзиву, вбачається, що відповідач не погоджується з вимогами позивача з тих підстав , що на момент звернення позивача за призначенням пенсії в нього відсутній необхідний пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

На підставі викладеного, відповідач 1 просив у задоволенні вимог позивача відмовити в повному обсязі

Головним управління надано відзив від 18.05.2018 року № 10054/06/0746, в якому відповідач 2 зазначив про безпідставність вимог позивача.

В обґрунтування відповідач 2 зазначив, що під час призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного п'ятирічного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене за результатами атестації займаної посади.

Відповідач 2 на підставі аналізу норм Закону «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дійшов висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списках, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією повний робочий день за результатами атестації умов праці.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач – ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 є особою, що претендує на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до положень статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».

Відповідач 1– Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37544278) є суб’єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Відповідач 2 – головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб’єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років» (надалі Порядок № 18-1) при головному управлінні створена комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (надалі - Комісія).

Судом встановлено, що 30 жовтня 2017 року позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах та були надані наступні документи: заява про призначення пенсії від 30.10.2017 р. за № 5522; копія паспорту серії НЕ № 213268, виданого Костянтинівським MB УМВС України в Донецькій обл. від 10.08.2002р., копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру №° НОМЕР_1 від 19.09.2002р., копія трудової книжки від 20.02.1987р. БТ-І № 8999017, копія військового квитка НУ № 9100577 від 01.11.1984р., копія свідоцтва про народження МГ № 681822 від 22.09.1966р.

Заявником також були надані довідки про підтвердження пільгового стажу роботи Списку № 1, архівні довідки з додаванням копій: особової картки форми Т-2, копії наказу «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» № 86 від 31.08.2002р.

Рішенням Комісії від 19 січня 2018 року № 3/22, розглянувши заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкає за адресою: 85113, Констянтинівський р-н, с. Ілліча, вул. Теплична, буд.11, про підтвердження пільгового стансу роботи за Списком № 1 за періоди з 23.04.1991 по 31.05.2002 на посаді печевого окису цинку в АТЗТ «Інженер», та з 30.06.2005 по 31.01.2006 на посаді плавильника в ТОВ «Консент-АГР» та надані документи, а саме: копія паспорту, ідентифікаційного номеру; витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 31.10.2017 №1003191728, № НОМЕР_2; копія трудової книжки; архівна довідка про відсутність документів в архіві від 26.09.2016 № 05-01-31/266; довідка уточнююча особливий характер роботи від 17.12.2003 № 217; довідка про заробітну плату від 09.09.2004 № 9; копія наказу «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 27.07.1994 б/н; копія висновку експертизи умов праці від 12.07.1994 № 02-06/3-19; архівна довідка про стаж роботи від 20.09.2017 № 05-07-07/732; архівна копія особової картки форми Т-2; архівна копія наказу «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 31.08.2003 № 86; архівні копії карток умов праці, протоколів досліджень; індивідуальні відомості про застраховану особу, вирішено підтвердити періоди роботи на пільгових умовах по Списку № 1 з 23.04.1991 року по 26.07.1999 року, з 30.06.2005 року по 31.01.2006 року (за винятком періодів відсутності нарахування заробітної плати).

Одночасно, вирішено відмовити ОСОБА_1 у підтверджені періоду роботи на пільгових умовах з 27.07.1999 року по 31.05.2002 року у зв’язку зі спливом терміну дії наказу про атестації робочих місць.

Рішенням Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31 січня 2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю визначеного законодавством пільгового стажу – 10 років 00 місяців 00 днів. Згідно зазначеного рішення вбачається, що обчислений пенсійним органом пільговий стаж склав 05 років 06 місяців 02 дні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв’язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Нормами статті 114 Закону № 1058-IV визначено особливості призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників

Так, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Нормами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Щодо не зарахування при обчисленні та призначені пенсії позивачеві періодів його роботи, у зв’язку із порушенням строків проведення атестації робочих місць, суд зазначає про наступне.

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціально політики України від 18 листопада 2005 року N 383 (надалі – Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктами 4.2. та 4.3. зазначеного Порядку визначено, що результати атестації застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За змістом цієї норми вбачається, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Як встановлено судом та зазначено відповідачем 2 посада плавильника, яку виконував позивач в період з 27.07.1999 року по 31.05.2002 року, працюючи на підприємстві АТЗТ «Інженер» передбачена списком № 1, розділом VII «Виробництво кольорових металів», підрозділом , пунктом «а», позицією 7.5а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 та підтверджена за результатами атестації робочих місць згідно наказу про підсумки атестації робочих місць від 27.07.1994 року.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.1992 року № 442, результати атестацiї використовуються при встановленнi пенсiй за вiком на пiльгових умовах, пiльг i компенсацiй за рахунок пiдприємств та органiзацiй, обгрунтуваннi пропозицiй про внесення змiн i доповнень до спискiв № 1 i 2 виробництв, робiт, професiй, посад i показникiв, що дають право на пiльгове пенсiйне забезпечення, а також для розробки заходiв щодо полiпшення умов працi та оздоровлення працюючих.

До того ж, Міністерство праці та соціальної політики України у листі від 16.12.1999 року № 01-3/2586-02-6 «Про порядок обчислення стажу роботи для призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць» роз'яснило, що у разі підтвердження права за результатами атестації впродовж 5 років після ведення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, до пільгового стажу зараховується весь період роботи за професіями і посадами, передбаченими Списками № 1 і № 2, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації.

За таких обставин, суд доходить висновку, що відмова пенсійного органу в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи позивача з цих відстав є необґрунтованою.

Відповідно до норм пункту 6 Порядку № 18-1основними завданнями Комісії є:

- розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку;

- участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй, відповідно до пункту 7 зазначеного Порядку, надається право:

- заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи , або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

- запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій;

- отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку;

- інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Згідно з положеннями пункту 14 Порядку № 18-1 головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

За таких обставин, враховуючи, що рішення Комісії не містить вмотивованих висновків щодо підстав не зарахування відповідних періодів, суд доходить висновку, що повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, відповідач 2 діяв необґрунтовано та протиправно, а відтак – про скасування прийнятого Комісією рішення.

Оскільки в основу прийнятого відповідачем 1 рішення було покладено рішення Комісії та також не було надано оцінки всім документам, які надані позивачем для призначення пенсії на пільгових умовах, суд доходить висновку про протиправність таких дій відповідача 1 та про скасування прийнятого рішення про відмову у призначенні пенсії.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п’ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до положень частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, шляхом скасування відповідних рішень відповідачів та зобов’язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно наявних матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до адміністративного суду було сплачено судовий збір на суму 704,60 грн. /арк. справи 4/.

Нормами частини першої статті 139 КАС встановлено, що при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 704,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача у рівних частинах за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: 85100, Донецька область, Костянтинівський район, с. Іллінівка (Ілліча), вул. Теплична, 11, РНОКПП НОМЕР_1) до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25, код ЄДРПОУ 37544278), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.01.2018 року № 3/22.

Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31 січня 2018 року «Про відмову в призначенні пенсії» ОСОБА_1.

Зобов’язати Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву про підтвердження стажу роботи з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25, код ЄДРПОУ 37544278) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: 85100, Донецька область, Костянтинівський район, с. Іллінівка (Ілліча), вул. Теплична, 11, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 30 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: 85100, Донецька область, Костянтинівський район, с. Іллінівка (Ілліча), вул. Теплична, 11, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 30 копійок.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті 26 червня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Толстолуцька М.М.