
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/10019/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
Головуючого – судді: Казидуб О. Г.
при секретарі: Зайцевій О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси розглянувши заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.12.2017 року по адміністративній справі № 711/10019/17 в частині виплати заборгованості пенсії за 2016-2017 роки,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.12.2017 року по адміністративній справі № 711/10019/17 в частині виплати заборгованості пенсії за 2016-2017 роки.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.12.2017 року по справі №711/10019/17 (провадження № 2-а/711/364/17) постановлено: «Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції на підставі Довідки від 07.06.2017 року №2303005517 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року в наступних розмірах: посадовий оклад – 2500,00 грн., оклад за званням майор міліції – 2000 грн., надбавка за вислугу років (40%) – 1800 грн., премія 2,73 %(від усіх позицій нарахування – 171,99 грн., а всього 6471,99 грн. Решті позовних вимог відмовлено».
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року постанову Придніпровського районного суду міста Черкаси від 20 грудня 2017 року залишено без змін.
19.03.2018 року ОСОБА_1 направив інформаційний запит до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з проханням надати письмову відповідь про виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.10.2017 року по адміністративній справі № 711/10019/17.
27.03.2018 року надійшла відповідь ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за № 164/П-10 від 23.03.2018 року, якою фактично відмовлено у виконанні рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.10.2017 року по адміністративній справі № 711/10019/17, на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 21.03.2018 року № 103, «сума перерахованих пенсій за період із 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, обчислена станом на 01 січня 2018 року, буде виплачуватись після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету…»
28.03.2018 року ОСОБА_1 направив заяву до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з вимогою виплати заборгованості пенсійних виплат по рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.10.2017 року по адміністративній справі № 711/10019/17 за період із 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.
16.04.2018 року надійшла відповідь ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за № 222/П-10 від 12.04.2018 року, де повідомлено, що виплати по рішенню суду будуть проводитись в частині виплати недоотриманої пенсії за період із 01.01.2016 року по 31.12.2017 року – «сума перерахованих пенсій за період із 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, обчислена станом на 01 січня 2018 року, буде виплачуватись після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету…»
15.05.2018 року ОСОБА_1 отримав постанову Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_2 територіального управління юстиції у Черкаській області ВП № 56368857 від 11.05.2018 року, в якій Боржнику (ГУ ПФУ в Черкаській області) висунуто вимогу про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (п.2 ВП № 56368857 від 11.05.2018 року.
04.06.2018 року ОСОБА_2 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_2 територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 винесено постанову про накладення штрафу по ВП № 56368857 на ГУ ПФУ в Черкаській області за невиконання рішення суду та вимог, передбачених постановою про відкриття виконавчого провадження та виконавчим документом та висунуто повторну вимогу про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився. Просив розглядати справи у його відсутність. Заяву підтримав в повному обсязі та просив її задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за довіреністю ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилась. Надала суду клопотання про розгляд справи без участі представника.
Суд, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», (далі - постанова № 103) врегульовано питання виплати перерахованих пенсій.
ОСОБА_1 головним управлінням 07.03.2018 перерахунок пенсії вже здійснено за період з 01.01.2016 до 31.03.2018. Нараховано суму 51490,08 грн., що підтверджується розрахунком на доплату від 07.03.2018.
Постановою №103 передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що аактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) буде здійснено з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 1 січня 2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином обов’язок Пенсійного фонду щодо виплати пенсії у новому розмірі виник лише щодо перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року. Позивач з 01.01.2018 отримує пенсію у новому збільшеному розмірі. Отже, зобов’язання головним управлінням виконано.
Крім цього обов’язок Пенсійного фонду щодо виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, відповідно до постанови №103 виникає лише з 01.01.2019.
Відповідно до ст. 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, та ч.2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вказує, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
На момент звернення до суду Позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок призначених за цим Законом пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначений Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 5 постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з п. 2 Порядку про підстави проведення перерахунку пенсій особам згідно із Законом № 2262-ХІІ силові міністерства та відомства у п'ятиденний строк повідомляють Пенсійному фонду України. У п'ятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Міністерством внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 №2900/05/21-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що використання довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до органів Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою № 103, не можливо, у зв'язку з тим, що в зазначених довідках до розміру грошового забезпечення враховано премію за грудень 2015 року. Національна поліція України на виконання п.3 постанови №103 визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року.
Листом від 27.02.2018 №2795/05/22-2018 Міністерством внутрішніх справ доручено ліквідаційним комісіям до 01 березня 2018 року надіслати до територіальних органів Пенсійного фонду України списки осіб, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.
Протягом березнн-квітня 2018 року Міністерством внутрішніх справ на адресу головного управління направлялися нові довідки про грошове забезпечення, відповідно до яких Пенсійним фондом було здійснено перерахунки пенсій, в тому числі і ОСОБА_1
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «ОСОБА_5 проти України» суд дійшов висновку, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому. Суд у цьому ж рішенні також констатував, що подальша дія судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати, було внесено зміни.
У Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 Конституційний суд України вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально- економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов’язана регулювати економічні процеси, встановлювати і застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту прав та соціальний захист.
Принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано й у практиці Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства» Суд зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року «спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов’язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини». У рішенні від 17 жовтня 1986 року у справі «Ріс проти Сполученого Королівства» Суд зазначив, що з'ясовуючи, чи існує позитивне зобов’язання стосовно людини «належить враховувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини».
У рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ері проти Ірландії» Суд констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.
Згідно статті 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються, виходячи з фінансових можливостей держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, вини Пенсійного фонду в тому, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 103, яка є обов'язковою до виконання на всій території України, лише 21.02.2018, не має.
Враховуючи вищезазначене, дії Пенсійного фонду є правомірними та відповідають чинному законодавству України, а вимоги Позивача є такими, які не підлягають до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто встановлення судового контролю є правом суду, а не обов'язком. Відповідно до КАС України, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, не є позовною вимогою.
Керуючись ст.. 382 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.12.2017 року по адміністративній справі № 711/10019/17 в частині виплати заборгованості пенсії за 2016-2017 роки – відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 цього Кодексу.
Повний текст ухвали складено 22 червня 2018 року
Головуючий: ОСОБА_6