Рішення № 74781809, 19.06.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
806/2034/18
Номер документу
74781809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/2034/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльність неправомірною, зобов'язання надати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.11-12), в якому просить:

- визнати бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненадання допомоги за 2018 рік - неправомірною;

- зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надати та виплатити йому щорічну одноразову грошову допомогу, як інваліду 3 групи за 2018 рік.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач не надав належну позивачу щорічну грошову допомогу як інваліду війни 3 групи, всупереч вимогам ч. 2 ст. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 3 ст. 22, ст. 8 Конституції України.

Ухвалою від 21.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

07.06.2018 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.19), в якому просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, так як від органів Пенсійного фонду переліки (списки), щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня, з даними позивача не надходили, тому Центр разову грошову допомогу до 5 травня у 2018 році не виплачував; 20.06.2017 ОСОБА_1 було позбавлено статусу інваліда війни 3 групи.

Суд не приймає до уваги письмову відповідь позивача на відзив (а.с.26-39) з тих підстав, що відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат з заявою в якій просив виплатити йому грошову допомогу, як інваліду війни 3 групи за 2018 рік та надати довідку про заборгованість (а.с. 8).

Листом від 27.04.2018 № 02/491 (а.с. 20) Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повідомив позивача, що центром проводиться нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня включно за переліками осіб (списками), які мають право на виплату, та які надходять від вказаних у постанові уряду органів та установ (військових формувань, організацій, підприємств), однак, переліки (списки) у яких були б зазначені дані позивача до Центру для здійснення нарахування та виплати не надходили, а тому підстави для нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня в 2018 році відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину п'яту статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у такій редакції "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI.

Статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення).

Згідно з п. 2 вищевказаної постанови:

"Забезпечити подання до 23 березня 2018 р. районним органам соціального захисту населення переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:

Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною фіскальною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Генеральною прокуратурою України, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;

Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах."

Тобто, враховуючи вищенаведене, відповідач проводить нарахування та виплату грошової допомоги до 5 травня 2018 року на підставі переліку осіб, які йому надають вказані в постанові КМ України від 14 березня 2018 р. № 170 суб'єкти владних повноважень, в даному випадку Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, де позивач перебуває на обліку.

Як стверджує відповідач переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, в якому вказаний позивач, до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не надходило і це наявними в матеріалах справи доказами не спростовано.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи Управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на засіданні тимчасової комісії щодо перевірки законності встановлення статусу та видачі посвідчень інвалідів війни за період з 01.01.2005 по 31.03.2013 прийнято рішення, оформлене протоколом від 20.06.2017 № 1 (а.с. 23), яким вирішено позбавити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, статусу інваліда війни 3 групи та вилучити у нього видане управлінням 19.11.2012 посвідчення інваліда війни 3 групи серії ААВ № 006110. В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про скасування даного рішення.

Враховуючи вищевикладене, та те, що на час подання позивачем заяви до відповідача про виплату грошової допомоги до 5 травня 2018 року ОСОБА_1 був позбавлений статусу інваліда війни ІІІ групи, як наслідок органи пенсійного фонду не включили його до списків для нарахування та виплати Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошової допомоги до 5 травня, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, а позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10008, номер НОМЕР_1) до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Черняховського, 105, м. Житомир, 10005, код 20405992), відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк