
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 року м.Житомир справа № 806/1783/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Шевчук Т. А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України про стягнення коштів,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- стягнути з Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_3, інфляційні збитки за несвоєчасну виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 в розмірі 35 168, 00 грн.;
- стягнути з Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_3, 3% річних за користування коштами у зв’язку із несвоєчасною виплатою одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 в розмір 8021, 92 грн.
В обргунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначив, що постановою Богунського районного суду м. Житомира від 30 жовтня 2017 року, залишеною без змін Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 року, визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у затвердженні висновку про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, яка була нарахована УМВС України в Житомирській області у відповідності до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
Виплату одноразової грошової допомоги було здійснено лише 21.03.2018 року, тобто із порушенням строку виплати, встановленою постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850. У зв'язку із цим відповідачем була завдана шкода відповідно до ст.625 ЦК України у вигляді інфляційних збитків на суму 35 168,00 грн. та 3% річних за користування коштами у зв'язку з несвоєчасною виплатою одноразової грошової допомоги у розмірі 8021,92 коп.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року відкрито загальне позовне провадження із повідомленням учасників справи.
02 травня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Міністерства внутрішніх справ України, за змістом, якого в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року задоволено клопотання представника відповідача про проведення засідання у режимі відеоконференції.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові докази матеріалів по справі, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що згідно з Наказом Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України від 27.12.2016 № 212 о/с ОСОБА_3 звільнено з 27.12.2016 за п.2.ч.1. ст.77 (через хворобу) зі служби в органах Національної поліції.
Після звільнення з ОВС та у зв'язку із погіршенням стану здоров'я позивач пройшов медичне обстеження військово-лікарською комісією державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" з метою визначення придатності за станом здоров'я проходити подальшу службу в органах поліції.
Відповідно до свідоцтва про хворобу позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Крім цього військово-лікарською комісією встановлено, що захворювання позивача пов’язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно висновку медико-соціальної експертизи від 13.02.2017 позивачу було встановлено другу групу інвалідності з 31.01.2017 та встановлено, що захворювання пов’язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
ОСОБА_3 у лютому 2017 року звернувся до Управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області із заявою для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності, внаслідок захворювання пов’язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до відповіді Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 05.04.2017 № 687/29/05-2017 позивачу було повернуто матеріали щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності без виконання.
Постановою Богунського районного сущу від 06.07.2017, яка набрала законної сили, визнано протиправною відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області у підготовці та направленні висновку про призначення та виплату мені одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 2015 року № 850 та зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області підготувати та направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 2015 року № 850.
Листом УМВС України в Житомирській області від 05.09.2017 №1449/29/01-2017 позивача повідомлено, що матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги розглянуті МВС України та повернуті без права на виплату одноразової допомоги у зв'язку з тим, що втрата працездатності та подача заяви відбулася при службі в Нацполіції, а не в органах внутрішніх справ.
Не погоджуючись із вказаним, позивачем було знову оскаржено рішення до суду. Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 30 жовтня 2017 року, залишеною без змін Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018, визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у затвердженні висновку про призначення та виплату мені одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, яка була нарахована УМВС України в Житомирській області у відповідності до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Виплату одноразової грошової допомоги було здійснено 21.03.2018.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 625 ЦК України визначає загальні правила відповідальності за порушення грошового зобов'язання та поширює свою дію на всі види зобов’язань, якщо інше не передбачено спеціальними нормами, що регулюють суспільні правовідносини з виникнення, зміни чи припинення окремих видів зобов’язань.
Частиною другою статті 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором аби законом.
Аналізуючи наведену статтю, вбачається, що грошові зобов’язання, відповідальність за які встановлена ст. 625 ЦК України, передбачають договірні правовідносини.
Слід зазначити, що між позивачем та МВС України договірних відносин не існувало.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 ЦК України цивільне законодавство не застосовується до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, потрібно враховувати, що передбачена ст. 625 ЦК України відповідальність не застосовується до правовідносин, які регулюються спеціальним законодавством. Зокрема, дія ст. 625 ЦК не поширюється на трудові правовідносини (з приводу заборгованості із заробітної плати, відшкодування шкоди працівникові внаслідок трудового каліцтва тощо) та сімейних правовідносин.
Отже, зазначена позивачем ст. 625 ЦК України не регулює правовідносини між позивачем та відповідачем, тому не може застосовуватись судом до даного предмету спору.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10029) до Міністерства внутрішніх справ України (ЄДРПОУ 00032684, вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024) про стягнення інфляційних збитків за несвоєчасну виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 35168,00 грн. та 3% річних за користування коштами у зв'язку із несвоєчасною виплатою одноразової грошової допомоги в розмірі 8021,92 грн. відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 20 червня 2018 року