Постанова № 7476372, 10.12.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
2а-19065/09/0370
Номер документу
7476372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2009 р.                     Справа № 2а-19065/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання – Шергіній Ю.О.,

з участю представників позивача – Перій С.М., Рогака В.А.,

представників відповідача-1 - Мельника С.В., Сахарук О.В.,

представників відповідача-2 – Ольхової А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства закритого типу «Універмаг «Луцьк»» до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції, Головного Управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство закритого типу «Універмаг «Луцьк»» звернулося всуд із позовом до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції, Головного Управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2008 року в сумі 110752 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що сума податку на додану вартість правомірно заявлена до бюджетного відшкодування, а дії відповідачів суперечать вимогам законодавства.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги на суму 90747,75 грн. підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, а також повідомили суд, платіжним дорученням №68 від 30 січня 2009 року сплачено 10000 грн. боргу нарахованого згідно акту №11/23-1/01557325 від 30 січня 2009 року.

Відповідач – Луцька об’єднана державна податкова інспекція в запереченні (вх.№18967 від 17 листопада 2009 року) та додатковому поясненні від 9 грудня 2009 року, а також представники в судовому засіданні позов заперечили і просили відмовити в задоволені позову, мотивуючи тим, що позивачем пропущено річний строк звернення до суду та 23 лютого 2009 року суму 30004,25 грн. зараховано в погашення донарахованого основного платежу та застосованих штрафних санкцій за актом перевірки та прийнятого податкового повідомлення-рішення №0000362301 від 11 лютого 2009 року у зв’язку з чим сума бюджетної заборгованості по декларації по ПДВ за травень місяць 2008 року становить 80747,75 грн.

Крім того, відсутній дозвіл Державної податкової адміністрації України на відшкодування ПДВ акціонерному товариству закритого типу «Універмаг «Луцьк»» в сумі 110752 грн., а тому не може бути наданий висновок на проведення відшкодування вказаної суми.

Головне управління Державного казначейства України у Волинській області в поясненні від 28 жовтня 2009 року за №14-08/393-6312 та представник в судовому засіданні повідомили суд, що станом на 28 жовтня 2009 року висновки Луцької об’єднаної державної податкової інспекції про суми відшкодування ПДВ по декларації за травень місяць 2008 року акціонерному товариству закритого типу «Універмаг «Луцьк»» не надходили, а тому правових підстав для відшкодування ПДВ з державного бюджету України немає. Представник просила в позові відмовити.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволені позову з таких підстав.

Відповідно до підпунктів 7.7.3, 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов’язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п’ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

Акціонерне товариство закритого типу «Універмаг «Луцьк»» 19 червня 2008 року подало до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за травень місяць 2008 року з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку податку на додану вартість на загальну суму 110 752 грн.

Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Як вбачається із довідки від 11 вересня 2008 року про результати виїзної позапланової перевірки ЗАТ «Універмаг «Луцьк»» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2008 року суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість буде підтверджено після отримання відповідей на запити на проведення зустрічних перевірок по основних постачальниках по ланцюгу до виробника.

Яв встановлено в судовому засіданні 23 лютого 2009 року Луцькою об’єднаною державною податковою інспекцією зараховано 30004,25 грн. в погашення донарахованого основного платежу та застосованих штрафних санкцій за актом перевірки та прийнятого податкового повідомлення-рішення №0000362301 від 11 лютого 2009 року. Представники позивача повідомили суд, що платіжним дорученням №68 від 30 січня 2009 року сплачено 10000 грн. боргу нарахованого згідно акту №11/23-1/01557325 від 30 січня 2009 року та податкового повідомлення-рішення №0000362301 від 11 лютого 2009 року.

Залишок невідшкодованої суми ПДВ по декларації за травень місяць 2008 року складає 90747,75 грн.

Відповідно до підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Луцькою об’єднаною державною податковою інспекцією в порушення вищезазначених вимоги Закону не подано до органу державного казначейства висновку.

Згідно пункту 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 2 липня 1997 року №209/72, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується представниками сторін Луцькою об’єднаною державною податковою інспекцією протягом серпня місяця 2008 року було проведено виїзну позапланову перевірку ЗАТ «Універмаг «Луцьк»» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2008 року, за результатами якої складено 11 вересня 2008 року довідку за №807/23-1/01557325. З висновками довідки №807/23-1/01557325 були ознайомлені директор та головний бухгалтер позивача.

Акціонерне товариство закритого типу «Універмаг «Луцьк»» звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з даним позовом лише 15 жовтня 2009 року, тобто з пропуском строку звернення, встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Оскільки представником відповідача було заявлено в судовому засіданні про пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду з вказаним позовом, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні акціонерному товариству закритого типу «Універмаг «Луцьк»» позовних вимог.

Суд не бере до уваги твердження представників позивача, що товариством «Універмаг «Луцьк»» не пропущено строк звернення до суду у зв’язку із зазначенням в довідці №807/23-1/01557325 від 11 вересня 2009 року, що за результатами перевірки ЗАТ «Універмаг «Луцьк»» буде підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2008 року після отримання відповідей на запити на проведення зустрічних перевірок по основних постачальниках по ланцюгу до виробника, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість» не передбачає залежність права платника податку на отримання суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість від отримання відповідей на зустрічні перевірки по ланцюгу до виробника.

Керуючись статтями 99, 100, частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 15 грудня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя                                                                      А. Я. Ксензюк