
Справа № 815/4892/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю), представник відповідача - не з'явився, третя особа - не з'явилася, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації, -
ВСТАНОВИВ:
22 вересня 2017 року до суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013 року за №ОД192133470175 "Реконструкція складської бази (адміністративної будівла) літ. "А", складу "Б", підсобної будівлі "В" за адресою: АДРЕСА_1, замовник будівництва ОСОБА_2
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі рішення Овідіопольської районної державної адміністрації від 14.12.2006 року за №1659 позивачу передано у власність з подальшим оформленням усіх правовстановлюючих документів будівлі та споруди (адмінбудинок, 1А, 231,10 кв.м; котельня, 2Б, 87,0 кв.м, майстерня зарядна, ЗВ, 450 кв.м; навіс-склад, 4Г, 504,0 кв.м; склад «ДОК», 5Д, 384,0 кв.м; склад «МОДУЛЬ-2», 6Е, 945,0 кв.м; склад «Модуль - 1», 7Ж, 1332,0 кв.м; насосна (пожежна), 8З, 65,0 кв.м; вагова, 9И, 12,0 кв.м; дизельна (пожежна), 10К, 62,40 кв.м; пожежний резервуар, 13 №1; трансформаторна підстанція, 14 №2; майданчик з краном, 15 № 3; колія залізної дороги, 16 № 4; відмостки, 17 І, ворота, 18 №5, огорожа, 19 №6) за адресою: АДРЕСА_1. У 2007 році виконкомом Авангардівської селищної ради видано свідоцтво про право власності на вищенаведене майно ПАТ «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ». У вересні 2017 року позивачу стало відомо, що на підставі декларації ОСОБА_2 зареєстрував право власності на об'єкти, які, як виявилося, є об'єктами нерухомості позивача, та на підставі укладеного договору купівлі-продажу від 27.02.2014 року отримав у приватну власність частину земельної ділянки позивача.
Позивач вказав, що звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області із позовами до ОСОБА_2, Авангардівської селищної ради Овідіопольського району про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсним та витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння.
Також позивач зазначив, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкту до експлуатації за відсутності реєстрації декларації про початок проведення будівельних робіт.
Позивач вказав, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації має недостовірні відомості, а саме: у графі «Початок будівництва» відсутня інформація про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт; у графі 5 «Інформація про технічний паспорт об'єкта» зазначається, що технічний паспорт виданий TOB ЮКП «ПРАВОПРОЕКТ» від 05.12.2013 року; у графі «Інформація про земельну ділянку» ОСОБА_2 вказує: земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,2398 кв.м, кадастровий номер: НОМЕР_2 документ що посвідчує право власності (користування): Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер №2311564, виданий Реєстраційною службою Овідіопольського району управління юстиції Одеської області від 11.04.2013 року; форма власності - приватна.
Позивач вказав, що в Єдиному державному реєстрі права власності на нерухоме майно зазначено, що ОСОБА_2 оформлено право приватної власності на вищеназвану земельну ділянку лише 27.02.2014 року на підставі укладеного договору купівлі-продажу, що свідчить про внесення недостовірних відомостей до декларації про готовність об'єкту до експлуатації.
Ухвалою від 06 жовтня 2017 року відкрито провадження у вказаній справі.
Ухвалою від 06 жовтня 2017 року закінчено підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою суду від 25.10.2017 року на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України (в редакції від 06.07.2005 року) було зупинено провадження у справі до 23.11.2017 року з метою дотримання процесуальних прав осіб, які беруть участь у справі, на участь у судовому розгляді, на подання заперечень на позов, та беручи до уваги неповернення до суду протягом 19 днів поштових повідомлень про вручення судових повісток та позовних матеріалів учасникам судового розгляду.
Ухвалою суду від 23.11.2017 року після поновлення провадження у справі витребувано у відповідача докази, та на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України (в редакції від 06.07.2005 року) було зупинено провадження у справі до 11.12.2017 року з метою дотримання процесуальних прав осіб, які беруть участь у справі, на ознайомлення зі справою, подання пояснень та заперечень на позов, необхідністю отримання від відповідача доказів.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року №2147-VIII.
Вказаним Законом вводиться в дію нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України, який визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до ч.3 ст.3 КАС України (в редакції від 15.12.2017 року), провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на зазначене, протокольною ухвалою суду від 19.02.2018 року поновлено провадження у справі та замінено позивача правонаступником - ТОВ "ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ", відповідно до наданого позивачем Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 12-21, т. 2).
Ухвалою від 19.02.2018 року продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 05.04.2018 року продовжено строк підготовчого провадження у справі.
Протокольною ухвалою від 11.05.2018 року відмовлено Авангардівській селищній раді Овідіопольського району Одеської області у задоволенні заяви про вступ у справу в якості третьої особи.
Ухвалою від 11.05.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 21 травня 2018 року о 10:00 год.
У судове засідання, призначене на 04 червня 2018 року на 11:30 год., з'явився представник позивача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, повідомлений у встановленому законом порядку, про причину неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи у судове засідання також не з'явився, повідомлений у встановленому законом порядку. 04.06.2018 року через канцелярію суду третя особа надала заяву про відкладення розгляду справи. Причини неявки третьої особи та її представника визнані судом неповажними.
Тому суд ухвалив про продовження розгляду справи за відсутності відповідача та третьої особи.
Під час судового розгляду представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач відзив на позов не надав.
Представник третьої особи під час судового розгляду справи у судовому засіданні 21.05.2018 року проти задоволення позову заперечував, відповідно до наданих письмових пояснень зазначив, що ОСОБА_2 є власником об'єктів нерухомого майна, а саме: нежитлових приміщень, складської бази, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності, а також є власником земельної ділянки площею 0,2398 га, кадастровий номер НОМЕР_2 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 27.02.2014 року.
Представник третьої особи вказав, що рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 12.07.2012 року за ОСОБА_2 було визнано право власності на самочинно побудоване нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Рішенням апеляційного суду Одеської області від 11.12.2012 року було скасовано рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 12.07.2012 року. Представник третьої особи зазначив, що не спростовувався той факт, що спірне нерухоме майно було збудовано ОСОБА_2, та воно було в наявності, а також, як зазначено у рішенні Овідіопольського районного суду Одеської області від 12.07.2012 року, відповідно висновку судової будівельно-технічної експертизи будівлі та споруди виробничо-складської бази відповідали вимогам будівельних, протипожежних, санітарних норм та правил.
Представник третьої особи вказав, що ОСОБА_2 на законних підставах зазначив відомості про технічний паспорт від 05.12.2013 року, та це не є порушенням та недостовірною інформацією, адже такий техпаспорт був виданий TOB ЮКП «Правопроект». Всупереч твердженням позивача про невідповідність даних технічних паспортів, загальна площа об'єкту нерухомості, яка належить третій особі складає 941 кв.м.
Також представник третьої особи зазначив, що на момент подачі декларації про готовність об'єкту до експлуатації ОСОБА_2 був орендарем зазначеної ділянки, але було рішення Авангардівської селищної ради від 17.10.2013 року про відчуження нею зазначеної земельної ділянки на користь ОСОБА_2 Тому фактично він здійснював повноваження власника, та не міг знати, коли конкретно буде укладений договір купівлі-продажу.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що рішенням Виконкому Одеської обласної ради депутатів трудящих №482 від 15.09.1970 року передано земельну ділянку в кількості 8,3 га, розташовану на 7 км Овідіопольської дороги, зокрема, Облпостачзбуту - 2,5 га для будівництва бази (а.с. 26, т. 1).
Рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області № 112-ІV від 10 серпня 2006 року «Про надання дозволу на складання проекту відведення в оренду земельної ділянки Одеському ВАТ з матеріально-технічного забезпечення організацій невиробничої сфери «Одесоблпостачзбут» для ведення виробничої та комерційної діяльності» надано Одеському відкритому акціонерному товариству з матеріально-технічного забезпечення організацій невиробничої сфери «Одесоблпостачзбут» дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду на 5 років земельної ділянки приблизною площею 2,98 га за рахунок земель смт. Авангард, не наданих у власність та користування (забудовані землі), для ведення виробничої та комерційної діяльності в АДРЕСА_1 (а.с. 31, т. 1).
Розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації від 14.12.2006 року за №1659 «Про оформлення права власності на будівлі та споруди Одеського ВАТ «Одесоблпостачзбут» на території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області», вирішено затвердити перелік будівель та споруд Одеського ВАТ «Одесоблпостачзбут» на території Авангардівської селищної ради; оформити право власності на будівлі та споруди за Одеським відкритим акціонерним товариством «Одесоблпостачзбуд», які знаходяться на території Авангардівської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 36, т. 1).
06 лютого 2007 року Виконкомом Авангардівської селищної ради, на підставі розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації від 14.12.2006 року за №1659, ВАТ «Одесоблпостачзбут» видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно (адмінбудинок, 1А, 231,10 кв.м; котельня, 2Б, 87,0 кв.м, майстерня зарядна, ЗВ, 450 кв.м; навіс-склад, 4Г, 504,0 кв.м; склад «ДОК», 5Д, 384,0 кв.м; склад «МОДУЛЬ-2», 6Е, 945,0 кв.м; склад «Модуль - 1», 7Ж, 1332,0 кв.м; насосна (пожежна), 8З, 65,0 кв.м; вагова, 9И, 12,0 кв.м; дизельна (пожежна), 10К, 62,40 кв.м; пожежний резервуар, 13 №1; трансформаторна підстанція, 14 №2; майданчик з краном, 15 № 3; колія залізної дороги, 16 № 4; відмостки, 17 І, ворота, 18 №5, огорожа, 19 №6), за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 37, т. 1).
Рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №480-ІV від 30 листопада 2007 року «Про внесення змін до рішення Авангардівської селищної ради № 112-ІV від 10 серпня 2006 року» були внесені зміни до зазначеного рішення та викладено п.1 рішення в такій редакції: «Надати Одеському відкритому акціонерному товариству з матеріально-технічного забезпечення організацій невиробничої сфери «Одесоблпостачзбут» дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду на 5 років земельної ділянки приблизною площею 2,98 га (забудовані землі) за рахунок земель смт. Авангард, що знаходяться в користуванні вищевказаного ВАТ з категорією земель «землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення», для ведення виробничої та комерційної діяльності в АДРЕСА_1» (а.с. 32, т. 2).
Рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №326-V від 29 грудня 2011 року «Про надання гр. ОСОБА_2 в короткострокову оренду земельної ділянки загальною площею 0,2398 га для обслуговування будівель та споруд виробничо-складської бази за адресою: АДРЕСА_1» вирішено: надати громадянину ОСОБА_2 у короткострокову оренду строком на 1 (один) рік земельну ділянку загальною площею 0,2398 га із земель комунальної власності, для обслуговування будівель та споруд виробничо-складської бази за адресою: АДРЕСА_1; тимчасово, на час дії договору, присвоїти наступну адресу земельній ділянці: АДРЕСА_1 (а.с. 35, т. 2).
Судом встановлено, що рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 12.07.2012 року по справі №2-2850/12 за позовом ОСОБА_2 до Авангардівської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно, визнано за ОСОБА_2 право власності на самочинно збудоване нерухоме майно у вигляді виробничих та невиробничих будівель та споруд, які складаються з позначених на плані: під літ. «А» - прибудови, площею 7,8 кв.м; під літ. «А-2» - контори, площею 16,7 кв.м; під літ. «а» - будівлі тераси, площею 7,2 кв.м; під літ. «Б» - складу, площею 348,5 кв.м; під літ. «Б1» - підвалу, площею 348,4 кв.м; під літ. «б» - прибудови, площею 12,4 кв.м; під літ. «В» - кладової, площею 8,6 кв.м, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15, т. 1).
Додатковим рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 16.08.2012 року по справі №2-2850/12 за позовом ОСОБА_2 до Авангардівської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно, визнано за ОСОБА_2 право власності на самочинно збудоване нерухоме майно у вигляді виробничих та невиробничих будівель та споруд, які складаються з позначених на плані: під літ. «А» - прибудови, площею 7,8 кв.м; під літ. «А-2» - контори, площею 16,7 кв.м; під літ. «а» - будівлі тераси, площею 7,2 кв.м; під літ. «Б» - складу, площею 348,5 кв.м; під літ. «Б1» - підвалу, площею 348,4 кв.м; під літ. «б» - прибудови, площею 12,4 кв.м; під літ. «В» - кладової, площею 8,6 кв.м, №1-6 споруд, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16, т. 1).
Рішенням Апеляційного суду Одеської області від 11.12.2012 року скасовано рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 12.07.2012 року, ухвалено нове, яким відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_2 до Авангардівської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 22-23, т. 1).
Рішенням Апеляційного суду Одеської області від 11.12.2012 року скасовано додаткове рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 16.08.2012 року, відмовлено ОСОБА_2 в задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення (а.с. 22-23, т. 1).
13.12.2013 року Інспекцією ДАБК в Одеській області зареєстрована декларація про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до ІІ категорії складності №ОД192133470175 з реконструкції складської бази (адміністративної будівлі) літ. «А», складу літ. «Б», підсобної будівлі літ. «В», за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 187-189, т. 2).
Тобто, станом на момент реєстрації Інспекцією ДАБК в Одеській області поданої ОСОБА_2 декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013 року було скасовано рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 12.07.2012 року та додаткове рішення цього ж суду від 16.08.2012 року про визнання за ОСОБА_2 права власності на самочинно збудоване нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1. Таким чином, 13.12.2013 року ОСОБА_2 подав на реєстрацію до Інспекції ДАБК в Одеській області декларацію про готовність до експлуатації реконструйованого об'єкта за відсутності в нього права власності на цей об'єкт у первісному стані, до реконструкції.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.ч. 4,5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Згідно ст.35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Відповідно до ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Суд погоджується з доводами позивача стосовно того, що оскаржувана декларація про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013 року за №ОД192133470175 містить недостовірні відомості.
Так, судом встановлено, що в графі «Початок будівництва» вказаної декларації відсутня інформація про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт.
Судом встановлено, що всупереч вимогам ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ОСОБА_2 не звертався на адресу відповідача із заявою про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, що передує та є обов'язковою умовою реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації.
У графі 7 «Інформація про земельну ділянку» ОСОБА_2 вказує земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1; площа - 0,2398 га; кадастровий номер: НОМЕР_2 документ, що посвідчує право власності (користування) земельною ділянкою: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер №2311564, виданий Реєстраційною службою Овідіопольського району управління юстиції Одеської області від 11.04.2013 року; форма власності або користування - приватна.
Проте, як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 27-30, т. 1), за ОСОБА_2 оформлено право приватної власності на вищевказану земельну ділянку лише 27.02.2014 року на підставі укладеного договору купівлі-продажу (а.с. 45-50, т. 3).
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 під час реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації вказав недостовірні відомості у графі 7 «Інформація про земельну ділянку» декларації.
Суд вважає безпідставними доводи третьої особи відносно того, що права позивача не порушуються жодним чином.
Суд зазначає, що позивачем до матеріалів справи надано докази, які свідчать про користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 з 1970 року. У позовній заяві та додаткових поясненнях позивач зазначає перелік майна із зазначенням його місцезнаходження, що перебуває у приватній власності. Також позивач надав до суду схему земельної ділянки, що мала бути відведена TOB «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ».
Також суд не бере до уваги посилання третьої особи на те, що позивачем не надано доказів, які б підтвердили, що не існує адреса: АДРЕСА_1, оскільки в матеріалах справи наявне рішення Авангардіської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 29.12.2011 року на підставі якого ОСОБА_2 тимчасово передано в оренду земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 та тимчасово присвоєно адресу земельній ділянці: АДРЕСА_1
Суд зазначає, що жодного розпорядження стосовно присвоєння земельній ділянці зазначеної адреси Авангардівською селищної радою Овідіопольського району Одеської області не виносилось та доказів на підтвердження зазначеного третьою особою суду не надано.
Крім того, як вбачається з матеріалів позову, що на сьогоднішній день в провадженні Овідіопольського районного суду Одеської області знаходяться наступні справи: №509/3690/17 за позовом ПАТ (TOB) «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ» до ОСОБА_2, третя особа Авангардівська селищна рада Овідіопольського району Одеської області про витребування від ОСОБА_2 об'єктів нерухомості у вигляді: нежитлове приміщення, складська база, об'єкти нежитлової нерухомості загальною площею (кв.м): 941, Опис: А - Адміністративна будівля, загальною площею - 25,2 кв.м, Б - склад, загальною площею - 909,8 кв.м, В -підсобне, загальною площею - 6,0 кв.м, №1-4 огорожа, загальною площею - 314 кв.м, І -мостіння, загальною площею - 1914 кв.м., II -пандус, загальною площею - 117 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 та передання їх ПАТ (TOB) «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ»; №509/3700/17 за позовом ПАТ (TOB) «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ» до ОСОБА_2, Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки (з розстроченням платежу), серія та номер: 119, виданий 27.02.2014 року приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області М.В. Горбань.
Також суд зауважує, що надання ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки рішенням Авангардівської селищної ради №326-V від 29.12.2011 року відбулося до того, як зазначена рада скасувала власне рішення №112-IV від 10.08.2006 року "Про надання дозволу на складання проекту відведення в оренду земельної ділянки Одеському ВАТ «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ», оскільки скасовано останнє рішення було рішенням Авангардівської селищної ради за №346-V від 29.12.2011 року. Тобто, прийняттю цього рішення (№346-V) передувало прийняття рішення №326-V.
Тобто, із наведеного вбачається, що TOB «ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ» станом на сьогоднішній день намагається поновити власні порушені майнові права на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1.
Тому суд вважає, що реєстрація відповідачем 13.12.2013 року поданої ОСОБА_2 декларації про готовність об'єкту до експлуатації зачіпає права та інтереси позивача, а тому порушене право позивача підлягає захисту.
Відповідно до ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Таким чином, судом встановлено факт подання ОСОБА_2 недостовірних даних, наведених у декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013 року за №ОД192133470175, які свідчать про самочинність будівництва.
По-перше, земельна ділянка без кадастрового номеру, з тимчасовою адресою: АДРЕСА_1, згідно рішення Авангардівської селищної ради за №326-V від 29.12.2011 року та на підставі тимчасового договору оренди земельної ділянки на 1 рік від 27.01.2012 року (а.с. 35-38, т. 2) була надана ОСОБА_2 в оренду для обслуговування будівель та споруд виробничо-складської бази. Цей договір не передбачав право ОСОБА_2 забудови вказаної земельної ділянки, і в той же час на момент його укладення ОСОБА_2 не мав ані у власності, ані в користуванні будь-яке нерухоме майно на цій земельній ділянці. Тобто, ОСОБА_2 збудував нерухоме майно на земельній ділянці, яка не була відведена для цієї мети.
По-друге, ОСОБА_2 не мав документа, який дає право виконувати будівельні роботи.
По-третє, як встановлено судом ОСОБА_2 13.12.2013 року подав на реєстрацію про готовність до експлуатації реконструйованого об'єкта, не маючи на об'єкт нерухомого майна у первинному стані, до реконструкції, оскільки рішення про визнання за ним права власності на самочинно збудований об'єкт скасоване апеляційним судом.
За таких обставин, відповідно до вимог п.2 ст.39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" реєстрація декларації, поданої ОСОБА_2 13.12.2013 року підлягає скасуванню.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013 року за №ОД192133470175.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ" є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ" (адреса: 65049, м. Одеса, вул.Фонтанська дорога, будинок 16/6, код ЄДРПОУ 20945458) до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (адреса: 65107, м.Одеса, вул.Канатна, 83), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 (адреса: 67600, Одеська область, Біляївський район, м.Біляївка, вул.Космонавтів, будинок 21, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) - задовольнити повністю.
Скасувати реєстрацію Декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013 року за № ОД 192133470175 "Реконструкція складської бази (адміністративної будівлі) літ. "А", складу літ. "Б", підсобної будівлі літ. "В" за адресою: АДРЕСА_1, замовник будівництва ОСОБА_2, що зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСОБЛПОСТАЧЗБУТ" судові витрати у розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текс рішення складено 14 червня 2018 року.
Суддя В.В. Андрухів
.