Суддя першої інстанції Ісаєнко Ю.А.
Суддя-доповідач Гаврищук Т.Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 грудня 2009 року справа №2а-8687/08/0570
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарька М.Г.
Білак С.В.
при секретарі судового засідання Агейченковій К.О. за участю представників: від позивача: не зявився від відповідача: не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов`янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року у справі №2а-8687/08/0570 (суддя Ісаєнко Ю.А. ) за позовом Слов`янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Приватного підприємства "Красіко" про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року по справі №2а-8687/08/0570 відмовлено у задоволені позову Слов`янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Приватного підприємства "Красіко" про зобов'язання вчинити певні дії, а саме, допустити до перевірки посадових осіб, перелічених в направленні на проведення планової передвіки № 000445 від 21.03.08р.
В апеляційній скарзі Слов`янська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представники сторін у судове засідання не зявилися, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином. Скаржник просив справу розглянути за його відсутністю.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідач знаходиться на податковому обліку у позивача з 06.07.2006р.
Статтею 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” встановлено, що завданням органів державної податкової служби є, у тому числі, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п.1 ст.11 цього Закону органи державної податкової служби мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових виїзних перевірок визначені статтею 11-1 цього Закону, за приписами якої плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
За приписами наведеної норми тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок визначені у ст.11-2.Закону України “Про державну податкову службу в Україні” за приписами якої посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до плану-графіку проведення комплексних документальних перевірок на 1 квартал 2008р. було призначено проведення планової перевірки приватного підприємства “Красіко”.
Позивач листом від 03.03.2008р. повідомив відповідача про проведення виїзної планової документальної перевірки з 24.03.2008р. по 04.04.2008р. з питань дотримання податкового та валютного законодавства.
21.03.2008р. позивачем було видано відповідне направлення №000445 на проведення з 24.03.2008р. по 04.04.2008р. виїзної планової перевірки відповідача складом перевіряючих: головний державний податковий ревізор-інспектор відділу супроводження окремих перевірок управління аудиту юридичних осіб ДПА Донецької області Баранова В.О., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА Донецької області Жигара В.М., головні державні податкові ревізори-інспектори Мельник Л.О., Рибенцева Т.М., Сорокотяга Н.О., Склярова Н.С., старші державні податкові інспектори-ревізори Назарова Е.Р., Юклевська І.Л., державний податковий інспектор Горбачьов А.В.
Зазначене направлення на перевірку підписано начальником Словянської ОДПІ, скріплено гербовою печаткою та було отримано відповідачем 24.03.2008р., що засвідчується відповідним підписом.
24.03.2008р. певні посадові особи, перелічені в направленні, були допущені відповідачем до перевірки.
25.03.2008р. до складу осіб, що проводили перевірку, долучилась головний державний податковий ревізор-інспектор відділу супроводження окремих перевірок Управління аудиту юридичних осіб ДПА в Донецькій області Баранова В.О., яку було включено до направлення на перевірку №000445, однак засновник ПП «Красіко» повідомив про те, що до перевірки він її не допускає.
Про недопуск до проведення планової документальної перевірки позивачем було складено акт №124/23-3-34411232 від 25.03.2008р., один примірник якого вручено відповідачеві.
Пунктом 4 частини1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Колегія суддів вважає, що позивач довів наявність передбачених законодавством підстав для проведення планової перевірки відповідача. Податковим органом були дотримані, встановлені ст.11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, умови допуску до проведення перевірки, а тому відповідач зобовязаний був допустити до проведення перевірки.
Колегія суддів зазначає, що недопуск відповідачем до проведення перевірки позбавляє здійснення податковим органом своїх функцій по здійсненню контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), що є неприпустимим.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Слов`янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року по справі №2а-8687/08/0570 задовольнити.
Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року по справі №2а-8687/08/0570.
Позовну заяву Слов`янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Приватного підприємства "Красіко" про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: допустити до перевірки посадових осіб, перелічених в направленні на проведення планової передвіки № 000445 від 21.03.08р. - задовольнити.
Зобовязати Приватне підприємство "Красіко" допустити до проведення планової перевірки посадових осіб, перелічених в направленні на проведення перевірки №000445 від 21.03.08р.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 28 грудня 2009 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.