
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
05 червня 2018 рокуСправа № 808/1340/18 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О. та представників
позивача ОСОБА_1;
відповідача ОСОБА_2;
розглянувши в підготовчому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД АККУМТРЕЙД» про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД АККУМТРЕЙД»
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД АККУМТРЕЙД» до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.03.2018 №0035304901 на суму штрафу в розмірі 143496,82 грн..
Ухвалою суду від 10.05.2018 відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 05.06.2018.
05 червня 2018 року від представника позивача надійшла заява про забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії оскаржуваної податкової вимоги №9209-49/830 від 17.05.2018 та рішення №510 від 17.05.2018 про опис майна у податкову заставу;
- заборони Головному управлінню ДФС у Запорізькій області вчиняти будь-які дії щодо опису майна та державної реєстрації податкової застави.
05 червня 2018 року, в підготовчому засіданні, представник позивача підтримав заявлене клопотання, на його обґрунтування зазначив, що відповідач всупереч нормам діючого законодавства, здійснив відрахування з особового рахунку платника податків кошти в рахунок погашення неузгодженої суми податкового зобов'язання, а на решту суми направив на адресу позивача податкову вимогу від 17.05.2018 № 9209-49/830 на суму 98336,87 грн., а також прийняв рішення про опис майна у податкову заставу від 17.05.2018 № 510, які отримані позивачем 31.05.2018. Необхідність забезпечення позову обумовлюється тим, що в разі скасування податкової вимоги № 9209-49/830 від 17.05.2018 та рішення № 510 від 17.05.2018 про опис майна у податкову заставу, при подальшому задоволенні судом позовних вимог, відновлення порушених прав позивача буде унеможливлене або потребуватиме значних зусиль, часу та витрат.
Представник відповідача вирішення заявленого клопотання залишила на розсуд суду.
Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи (позовної заяви) та керуючись законом.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Суд зазначає, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
В розумінні наведеної норми закону, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв’язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв’язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу.
Зміст вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обов’язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу позивача, що необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю, а також вірогідність того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
В той же час, позивачем не надано доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Крім того, суд не вважає наведені позивачем обставини щодо очевидності протиправності оскаржуваних рішень достатніми, безспірними та доведеними. Оцінити вказані підстави суд може під час розгляду справи.
Тобто, за наведеними позивачем підставами, протиправність рішень відповідача може бути перевірена тільки під час судового розгляду справи по суті.
Відтак, судом підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову не встановлено. За таких обставин суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 150, 151, 154 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД АККУМТРЕЙД» про забезпечення позову відмовити.
Копію даної ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко