Постанова № 74417221, 04.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
657/2976/17
Номер документу
74417221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2018 р. м.ОдесаСправа № 657/2976/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Живцова О.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді –ОСОБА_1,судді –ОСОБА_2,судді –ОСОБА_3

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Каланчацького районного суду Херсонської області від 22 січня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

13.12.2017 року ОСОБА_5 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив визнати протиправними дії відповідача в частині відмови здійснити йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 року та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року.

В обґрунтування позову зазначено про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських.

Постановою Каланчацького районного суду Херсонської області від 22.01.2018 року адміністративний позов ОСОБА_4 був задоволений частково. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області в частині відмови здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 року. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 року, починаючи з 13.06.2017 року. Позовні вимоги ОСОБА_4 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області провести йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року по 12.06.2017 року, залишено без розгляду.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції в частині залишення без розгляду скасувати, прийняти по справі нове рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У листопаді 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Головним управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області листом №8128/03 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято, тому підстав для перерахунку пенсій не має.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.

Задовольняючи частково позов ОСОБА_4, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок розміру його пенсії на підставі постанови КМ Украхни №988 від 11.11.2015 року. При цьому, суд першої інстанції, на підставі ст.122 КАС України, залишив без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.01.2016 року по 12.06.2017 року, у зв’язку з пропуском строку звернення до суду, та, у зв’язку з цим, зобов’язав ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії починаючи з 13.06.2017 року.

Колегія суддів частково не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції в частині визначення дати, з огляду на таке.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII), «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (надалі - Закон №580-VIII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV), Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року №45 (надалі - Постанова №45), постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова №988), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (надалі - Порядок №3-1).

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній до внесення змін Законом №900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.

Згідно п.2 ч.1 Закону №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до абз.2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23.12.2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Правильність висновків суду першої інстанції в частині визнання за позивачем права на перерахунок пенсії підтверджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні у зразковій справі №820/6514/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, дійшовши правильного висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, суд першої інстанції зобов’язав відповідача здійснити такий перерахунок лише з 13.06.2017 року, відмовивши у позові щодо перерахунку та виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 12.06.2017 року.

Колегія суддів зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії саме із 01.01.2016 року гарантоване ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до ст.63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.

Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України №2262-ХІІ.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 року, проте, станом на час розгляду даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та підлягає відновленню. Відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.

Посилання відповідача на відсутність видатків з Державного бюджету, як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії є необґрунтованими, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).

Підсумовуючи усе викладене колегія суддів вважає, що такі обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову за період з 01.01.2016 року та прийняття нової постанови про задоволення позову з наведених підстав.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин апеляційна скарга ОСОБА_4 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 – задовольнити частково.

Постанову Каланчацького районного суду Херсонської області від 22 січня 2018 року скасувати в частині відмови в задоволенні позову щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_4 з 01 січня 2016 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Прийняти в цій частині нове рішення, яким позов ОСОБА_4 задовольнити в повному обсязі.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01 січня 2016 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії, у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та відповідно до грошового забезпечення, визначеного у довідці №844/19/01-2017 від 04 травня 2017 року.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 01 червня 2018 року.

Головуючий суддя ОСОБА_1Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3