Рішення № 74373704, 22.05.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
825/1568/18
Номер документу
74373704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повне)

22 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1568/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

за участю секретаря Якуш І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Керівника Бахмацької місцевої прокуратури до Сектору освіти Борзнянської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_1 загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області, Борзнянська загальноосвітня школа І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

27.03.2018 Керівник Бахмацької місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом (зі змінами) до Сектору освіти Борзнянської районної державної адміністрації (далі – Сектор освіти Борзнянської РДА, відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_1 загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області, Борзнянська загальноосвітня школа І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами ОСОБА_1 загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області, Борзнянської загальноосвітньої школи І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області та зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під ОСОБА_1 загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області, Борзнянською загальноосвітньою школою І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області, які розташовані на території населених пунктів с. Мала Загорівка та м. Борзна, загальною площею 3,55 га.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що обов’язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. Однак правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують навчальні заклади, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням. Управління загальноосвітніми навчальними закладами здійснюється Сектором освіти Борзнянської РДА, тому саме до його обов’язку належить вжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів, зокрема, на земельні ділянки. Сектор освіти Борзнянської РДА, який здійснює управління адміністративними приміщеннями загальноосвітніх навчальних закладів, відповідає за її матеріально-технічне забезпечення, не виконав покладені на нього законодавством повноваження, не вжив необхідних дій для оформлення права постійного користування земельними ділянками, на яких знаходяться навчальні заклади, допускаючи протиправну бездіяльність. Крім того, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під вказаними вище навчальними закладами створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними земельними ділянками, ризики для нормального функціонування шкіл та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

06.04.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та призначено справу за правилами загального позовного провадження.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з’явився, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлений належним чином, надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому визнає позовні вимоги та просить розглянути справу за його відсутності.

Представники третіх осіб в підготовче судове засідання не з’явилися, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлені належним чином, надіслано до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 183 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Таким чином, суд дійшов висновку про можливість ухвалення рішення суду за результатами підготовчого провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що під час вивчення стану додержання земельного законодавства відповідачем позивачем встановлено, що ОСОБА_1 загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області та Борзнянська загальноосвітня школа І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області включені до «Переліку об’єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Борзнянського району», затвердженого рішенням 11 сесії 6 скликання Борзнянської районної ради від 27.07.2017 та перебувають у комунальній власності (а.с.72-90).

Згідно інформації Борзнянської районної ради від 12.02.2018 № 21 будівлі вказаних навчальних закладів перебувають на балансі та в оперативному управлінні Сектору освіти Борзнянської РДА. Засновником навчальних закладів є Борзнянська районна рада.

Згідно Положення про відділ освіти Борзнянської РДА, затвердженого розпорядженням в.о. голови Борзнянської РДА від 26.10.2016 № 482, відділ освіти є структурним підрозділом районної державної адміністрації, який утворюється головою районної державної адміністрації, є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки. До основних завдань відділу освіти відноситься здійснення керівництва навчальними закладами, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, організовує роботу з їх матеріально-технічного забезпечення, координує діяльності навчальних закладів, тощо (а.с.18-30).

Бухгалтерський облік навчальних закладів ведеться через централізовану бухгалтерію відділу освіти Борзнянської РДА. У відділі освіти відкрито рахунки шкіл, проводиться облік майна навчальних закладів.

Відповідно до Статутів ОСОБА_1 загальноосвітнбої школи І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області та Борзнянської загальноосвітньої школи І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області головною метою навчальних закладів є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття загальної середньої освіти (а.с.31-55).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дата державної реєстрації ОСОБА_1 загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області 05.01.2005 (а.с.56-60).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дата державної реєстрації Борзнянської загальноосвітньої школи І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області 30.10.2003 (а.с.61-65).

Згідно розділів V Статутів вищезазначений навчальних закладів, матеріально-технічна база навчального закладу включає, поміж іншого і земельну ділянку.

Приміщення ОСОБА_1 загальноосвітнбої школи І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області знаходиться за адресою: вул. Садова, 63, с. Мала Загорівка, Борзнянський район, Чернігівська область, 16451.

Приміщення Борзнянської загальноосвітньої школи І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області знаходиться за адресою: вул. Київська, 48, м. Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область, 16400.

ОСОБА_1 сільською радою Борзнянського району Чернігівської області в листі № 18 від 14.02.2018 зазначено, що орієнтовна площа неоформленої земельної ділянки під будівлею ОСОБА_1 ЗОШ І ступеню становить 2,3 га (а.с.66).

Згідно довідки Борзнянської місько ради № 86 від 14.02.2018 орієнтовна площа неоформленої земельної ділянки під будівлею БОрзнянської загальноосвітньої школи І ступеню становить 1,25 га (а.с.67).

Враховуючи вимоги земельного законодавства, земельні ділянки, якими користуються навчальні заклади мають перебувати на праві постійного користування.

Відповідно до інформації відділу освіти Борзнянської РДА від 05.03.2018 № 04-185 правовстановлюючі документи на земельні ділянки вищевказаних навчальних закладів не оформлялися (а.с.97).

Згідно довідки відділу Держгеокадастру у Борзнянському районі № 10-25-0.24-114/104-18 від 03.03.2018 землі під навчальними закладами відносяться до категорії «землі громадської та житлової забудови» в межах населених пунктів с. Мала Загорівка та м. Борзна, кадастровий номер земельних ділянок не визначався, правовстановлюючі документи відсутні (а.с.91).

Отже, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують вказані навчальні заклади, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Вважаючи вказану бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.

Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Зі змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України. Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов’язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.

Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально- виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.

Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об'єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо. Отже, правилами передбачені вимоги щодо розміщення земельної ділянки, її характеристик, тощо.

Вказані Державні санітарні правила і норми поширюються на загальноосвітні навчальні заклади І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.

Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов’язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням статтей 63, 80 Закону України «Про освіту».

З наведеного вбачається, що обов’язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону.

Однак правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують вказані навчальні заклади не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

Згідно Положення про відділ освіти Борзнянської РДА, затвердженого розпорядженням в.о. голови РДА від 26.10.2016 № 482, відділ освіти в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на нього завдань.

У своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими документами.

Одними з основних завдань відділу освіти є керівництво та координація діяльності навчальних закладів, які є комунальною власністю, перебувають у безпосередньому підпорядкуванні та належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Вищевказане свідчить про бездіяльність з боку відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під ОСОБА_1 ЗОШ І-ІІ ступенів, яка розташована на території с. Мала Загорівка, загальною площею 2,3 га та Борзнянською ОСОБА_2 ступенів, яка розташована на території м. Борзна, загальною площею 1,25 га.

Звернення до відповідних рад для розгляду на сесії питання про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою не ініціювалося, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, замовлення проекту відводу земельних ділянок та виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, технічна документація із землеустрою не виготовлялася, правовстановлюючі документи на вказані земельні ділянки не оформлювались.

Таким чином, Сектор освіти Борзнянської районної державної адміністрації здійснюючи управління адміністративними приміщеннями загальноосвітніх навчальних закладів, відповідаючи за її матеріальне-технічне забезпечення, не виконав покладені законодавством повноваження, не вжив необхідних дій для оформлення права постійного користування земельними ділянками, на яких знаходяться навчальні заклади, допускаючи протиправну бездіяльність.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Так, зважаючи на визнання позову відповідачем та враховуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 168, 183, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Керівника Бахмацької місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500) до Сектору освіти Борзнянської районної державної адміністрації (вул. П. Куліша, 104, м. Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область, 16400), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_1 загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області (вул. Садова, 63, с. Мала Загорівка, Борзнянський район, Чернігівська область, 16451), Борзнянська загальноосвітня школа І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області (вул. Київська, 48, м. Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область, 16400) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Сектору освіти Борзнянської районної державної адміністрації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами ОСОБА_1 загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області, Борзнянської загальноосвітньої школи І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області.

Зобов'язати Сектор освіти Борзнянської районної державної адміністрації вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під ОСОБА_1 загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів Борзнянської районної ради Чернігівської області, Борзнянською загальноосвітньою школою І ступеня № 3 Борзнянської районної ради Чернігівської області, які розташовані на території населених пунктів с. Мала Загорівка та м. Борзна, загальною площею 3,55 га.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.М. Тихоненко

Рішення суду у повному обсязі складено 31.05.2018.