Рішення № 74373700, 25.05.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2018
Номер справи
825/1915/17
Номер документу
74373700
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1915/17

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді - Д’якова В.І.,

за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Пекарівська загальноосвітня школа I-II ступенів Сосницької районної ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради ОСОБА_1, про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

У С Т А Н О В И В:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі – Управління ДСУ з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Пекарівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Сосницької районної ради Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просить про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Пекарівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Сосницької районної ради Чернігівської області за адресою: вул. Довженка, 37-А, с. Пекарів, Сосницький район, Чернігівська область, 16150, шляхом відключення будівлі школи від електропостачання на електричному щитку та його опечатування.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Ухвалою суду від 27 листопада 2017 року справу було призначено до розгляду у скороченому провадженні, у відповідності до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній станом на 03.08.2017).

15 грудня 2017 року Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, якою не передбачено розгляд справ адміністративним судом у порядку скороченого провадження.

Враховуючи вищевикладене, суд ухвалою від 20.12.2017 дійшов висновку про перехід із скороченого провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 18.01.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13 лютого 2018 року о 10:00 год.

Ухвалою суду від 06.03.2018 провадження у справі за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Пекарівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Сосницької районної ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Сосницької селищної ради ОСОБА_1, про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) - зупинити до 10:00 год. 05.06.2018.

Ухвалою суду від 25.05.2018 провадження у справі № 825/1915/17 поновлено.

25.05.2018 представники сторін у судове засідання не з’явилися, належним чином повідомлялись про розгляд справи, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень, надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.

Третя особа у судове засідання не з’явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

17 листопада 2017 року головним інспектором Сосницького РС Управління ДСНС України у Чернігівській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_2 за результатами планової перевірки складено акт додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб Пекарівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Сосницької районної ради Чернігівської області за адресою: вул. Довженка, 37-А, с. Пекарів, Сосницький район, Чернігівська область, 16150.

Як вбачається з вказано Акту, в ході перевірки були виявлені наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які на думку суду, створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей, а саме:

- в будівлі відсутній протипожежний люк виходу на покрівлю, чим порушено п. 2.3. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 6.4 табл. З ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум’я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум’я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- дерев’яні елементи горищних покриттів будівлі не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено п. 2.5. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 6.23 ДБН В. 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум’я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум’я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- двері на шляхах евакуації на першому поверсі будівлі відчиняються не у напрямку виходу з будівлі, чим порушено п. 2.27. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 7.2.9 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум’я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- на шляху евакуації з першого поверху будівлі влаштовано поріг, чим порушено п. 2.37. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 7.3.8 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум’я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- в будівлі з'єднання окінцювань жил проводів здійснено не за допомогою опресування, зварювання або затискачів, чим порушено п. 1.6. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". З'єднання жил проводів за допомогою скруток може призвести до короткого замикання електромережі. Короткі замикання здатні виникнути не тільки в проводах, айв інших частинах електроустановок. У точці короткого замикання утворюється іскріння, яке в залежності від електричних параметрів даної мережі може досягати значних розмірів і викликати пожежу і руйнування електроустановок та інших споруд. Пожежну небезпеку представляють всілякі нещільні контакти, наприклад, в місцях приєднання проводів між собою. Нещільні контакти окислюються і створюють великий опір. Вони надмірно нагріваються і нерідко викликають запалення ізоляції проводів. Нещільні з'єднання можуть наводити ще і до іскріння, що також є можливою причиною виникнення пожеж. Швидке розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнація будівельних конструкцій будівлі, створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- в будівлі не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замкнення, чим порушено п. 1.20. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Непроведення замірів опору ізоляції електричних мереж і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замкнення електромереж створює загрозу виникнення пожежі, в наслідок якої, продукти горіння та чадний газ унеможливлюють своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей, що перебувають у ній;

- будівля не захищена від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено п. 1.21. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Блискавкозахист - сукупність заходів і технічних засобів для охорони будівель, споруд, обладнання та електричних пристроїв від дії блискавки. Прямий удар блискавки зумовлює миттєве нагрівання струмо-провідних конструкцій до температури плавлення або навіть випару, вибуху чи розщеплення непровідних конструкцій, вибуху будинків і будівель. Відсутність пристроїв блискавкозахисту загрожує пожежній безпеці об'єкта. Пряме попадання блискавки по будівлі або вторинні її прояви загрожують виникненню пожежі у наслідок миттєвого нагрівання матеріалів та конструкцій, що в свою чергу створить загрозу життю та/або здоров’ю людей;

- будівлю не забезпечено належною кількістю первинних засобів пожежогасіння (вогнегасниками), чим порушено п. 3.6. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні". Відсутність первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум’я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (пожежною сигналізацією), чим порушено п. 1.2. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні", гі. 7.3. табл. А.1. додатку А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку. Це може призвести до швидкогб розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- будівлю не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей І типу, чим порушено п. 1.2. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні" та п. 5.1. табл. Б.1. додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі про пожежу та небезпечні її фактори (полум’я, продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС України від 01.11.2016 № 560), Управління ДСНС України у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Позивач вважає, з чим погоджується суд, що викладені вище порушення, встановлені під час проведення позапланової перевірки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому, ані заперечень, ані відзиву на позов відповідачем до суду не надано. Доказів на усунення вищевказаних порушень також відповідачем до суду не надано.

Оскільки відповідачем не надано належних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в Акті перевірки № 144, та враховуючи п 1 ч. 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, якою передбачено, що недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами є підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Щодо вимоги позивача про покладення забезпечення виконання рішення на Сосницький районний сектор УДСНС України в Чернігівській області (вул. Промислова, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16100), суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Однак, на Сосницький районний сектор УДСНС України в Чернігівській області, як структурний підрозділ позивача без права юридичної особи, такі обов'язки покладені не можуть бути, оскільки, вирішення вказаного питання належить до дискреційних повноважень позивача, відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3, і не містить в собі імперативного обов'язку суду щодо покладення забезпечення виконання рішення на структурний підрозділ позивача, без залучення такого в якості третьої особи.

Враховуючи положення вказаної норми ст. 372 КАСУ, підстав для покладення забезпечення виконання рішення на Сосницький районний сектор УДСНС України в Чернігівській області, суд не знаходить. Крім того, позивачем не обґрунтовано та не наведено жодних нормативно-правових актів, на підставі яких Сосницький районний сектор УДСНС України в Чернігівській області - не сторона по справі, зобов'язаний вчиняти певні дії на підставі судового рішення з метою забезпечення реалізації визнаного судом права чи інтересу позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити, а отже адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області слід задовольнити частково.

Згідно з положеннями ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України зазначене судове рішення не підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати зі сторін не стягуються.

Керуючись статями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (пр. Миру, 190-а, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 38590042) задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Пекарівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Сосницької районної ради Чернігівської області за адресою: вул. Довженка, 37-А, с. Пекарів, Сосницький район, Чернігівська область, 16150, шляхом відключення будівлі школи від електропостачання на електричному щитку та його опечатування.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення буде складено 30 травня 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков