Постанова № 7429308, 19.11.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
22-а-37316/08
Номер документу
7429308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 22-а-37316/08 Головуючий у 1-й інстанції: Курченко Н.М. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" листопада 2009 р.

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

           головуючого –судді Костюк Л.О. ,

суддів Горяйнова А.М., Шведа Е.Ю. ,

при секретарі Бундукову С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кредитної спілки «Фортеця»на постанову Господарського суду Черкаської області від 25 вересня 2008 року у справі за позовом Кредитної спілки «Фортеця»до державної податкової інспекції у місті Вінниці про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -

в с т а н о в и в :

У серпні 2008 року Кредитна спілка «Фортеця»звернулася до суду з позовною заявою, у якій просила визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Вінниці №0000642200/1 від 29.07.2008р. та №0000662200/1 від 29.07.2008р.

Постановою Господарського суду Черкаської області від 25 вересня 2008 року у задоволенні вказаного позову.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Господарського суду Черкаської області від 25 вересня 2008 року та прийняти нову, якою задовільнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача та, перевіривши доводи апеляції наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав

Згідно з п.3 ч.1 ст.ст.198, 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є не повне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Як вбачається з матеріалів справи, кредитна спілка «Фортеця»зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 17.12.2002року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з ЄДРПОУ, та взята на облік як платник податку в державній податковій інспекцій у м.Черкаси з 23.12.2002р., що підтверджується довідкою ДПІ у м.Черкаси форми № 4-ОПП від 28.05.2008р. №516/29-039.

У грудні 2005 року у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України внесено запис про реєстрацію відокремленого підрозділу №11 КС «Фортеця». Положення про відокремлений підрозділ №11 КС «Фортеця» за адресою: м. Вінниця, вул. Коцюбинського, 23/4, затверджено рішенням спостережної ради КС «Фортеця»(протокол №23/12 від 23 грудня 2005 року). 10 квітня 2006 року відокремлений підрозділ №11 КС «Фортеця»взятий на облік, як платник податків ДПІ у м. Вінниці, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 10.04.2006р. №245.

17 листопада 2006 року у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України внесено запис про реєстрацію відокремленого підрозділу №17 КС «Фортеця». Положення про відокремлений підрозділ №17 КС «Фортеця»за адресою: м. Вінниця, вул. Юності, 46, затверджено рішенням спостережної ради кредитної спілки «Фортеця»(протокол №17/11 від 17 листопада 2006 року). 05 лютого 2007 року відокремлений підрозділ №17 КС «Фортеця»взятий на облік, як платник податків ДПІ у м. Вінниці, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 05.02.2007р. №3441.

У червні 2008 року Державною податковою інспекцією у місті Вінниці проведена виїзна планова перевірка відокремленого підрозділу №11 КС «Фортеця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року.

За результатами якої складений акт від 01 липня 2008 року №1363/2201/34257713.

В Акті перевірки встановлено порушення ст.6 п.2-3 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», ст.44 розділу 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.2, п.9, п.10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору та підпунктів 2,1, 3.1, 7.1 Інструкції, в результаті чого за перевірений період підрозділом занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 42 грн.; також допущено порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ №2181, а саме: неподання податкової звітності - розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2007 року, за 2007 рік та за перший квартал 2008 року.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів.

Ліміти скидів забруднюючих речовин, крім утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками, в навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного й іншого виробництва та інші види шкідливого впливу в цілому по території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються:

а) у випадках, коли це призводить до забруднення природних ресурсів республіканського значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів;

б) в інших випадках - в порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) Радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №303 від 01.03.1999р., передбачено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Пунктом 2 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 року №162/379, в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин, передбачено, що платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.

Якщо до складу підприємств (установ, організацій) - платників збору входять філії, відділення та інші відокремлені підрозділи (далі - філії), які не мають банківських рахунків, не ведуть окремого бухгалтерського обліку своєї діяльності, не складають окремого балансу, то збір за здійснені цими філіями викиди, скиди і розміщені відходи сплачується цими підприємствами (установами, організаціями).

Пунктом 3 вказаної Інструкції встановлено, що об'єктами обчислення збору є: для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах; для пересувних джерел забруднення - обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючі речовини.

Відповідно до п.7 вказаної Інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу.

Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Якщо останній день строку подання податкового розрахунку збору припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим робочий день.

У разі коли у майбутніх податкових періодах платник збору самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданому ним податкового розрахунку збору, такий платник зобов'язаний подати уточнювальний податковий розрахунок, що містить виправлені показники. Відповідно до розділів 9 положень про відокремлені підрозділи КС «Фортеця»№11 та №17, ці відокремлені підрозділи здійснюють бухгалтерський та оперативний облік у відповідності до Наказу про облікову політику КС «Фортеця». Дані бухгалтерського та оперативного обліку передаються до головного офісу КС «Фортеця» та включаються до звітності КС «Фортеця».

Згідно з п. 27 47 Наказу про облікову політику КС «Фортеця»№114/2 від 03.01.2006р.п. 47 Наказу про облікову політику КС «Фортеця» №156/1 від 03.01.2007р., п. 47 Наказу про облікову політику КС «Фортеця»№199 від 03.01.2008р, відокремлені підрозділи №11 та №17 КС «Фортеця»не ведуть окремого від КС «Фортеця»бухгалтерського обліку та не складають самостійного балансу.

Матеріалами справи встановлено, що сплата КС «Фортеця»збору за забруднення відповідно до чинного законодавства підтверджується наданими до суду завіреними копіями платіжних доручень про перерахування збору за перевірений період, а також даними Акту планової виїзної перевірки КС «Фортеця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2008р №287/22-0/26261821 від 17.07.2008р. в якому зазначено, що перевіркою правильності визначення збору за забруднення навколишнього природного середовища по м.Черкаси порушень не виявлено.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблено не правильний висновок стосовно допущених порушень підрозділами позивача №11 та №17.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно і всебічно з’ясованих обставинах, не відповідає вимогам матеріального права, доводи апеляційної скарги її спростовують, тому наявні підстави для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Зважаючи на те, що Господарський суд Черкаської області не повно з’ясував обставини, що мають значення для справи та враховуючи невідповідність висновків суду обставинам справи, апеляційну скаргу належить задовольнити, а постанову суду –скасувати та прийняти нове рішення

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.160, 198, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

п о с та н о в и в:

Апеляційну скаргу Кредитної спілки «Фортеця»задовольнити.

Скасувати постанову Господарського суду Черкаської області від 25 вересня 2008 року та прийняти нову.

Скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Вінниці №0000642200/1 від 29.07.2008 року та №0000662200/1 від 29.07.2008 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення цієї постанови у повному обсязі, тобто з 25 листопада 2009 року.

          Головуючий суддя Л. Костюк

          Судді: А. Горяйнов

Е. Швед