Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 22-а-38971/08 Головуючий у 1-й інстанції: Довгань К.І.
Суддя-доповідач: Зайцев М. П.
У Х В А Л А
Іменем України
"17" листопада 2009 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Зайцева М.П.
суддів Романчук О.М., Усенка В.Г.
при секретарі Сидоренко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області на постанову Господарського суду Черкаської області від 07 жовтня 2008 року у справі за позовом кредитної спілки «Фортеця» до Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області про скасування податкового повідомлення-рішення, –
ВСТАНОВИВ:
Позивач кредитна спілка «Фортеця» , звернулась до Господарського суду Черкаської області з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 01.08.2008 року №0000462200/0, яким донараховано податкове зобов’язання по податку на прибуток в сумі 144,80 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 170 грн.
Постановою Господарського суду Черкаської області від 07 жовтня 2008 року – позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, відповідач Державна податкова інспекція у м.Черкаси Черкаської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову якою відмовити в задоволені позовних вимог позивача, посилаючись на порушення судом 1-ої інстанції норм матеріального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Апелянт зазначає, що отримані позивачем проценти, нараховані на залишок коштів на банківських рахунках не звільняються від оподаткування відповідно до приписів Закону України №283/97-ВР.
Представник позивача не скористався своїм правом надання заперечення на апеляційну скаргу.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом першої інстанції встановлено, що кредитна спілка «Фортеця»взята на облік в ДПІ у м. Черкаси 23.12.2002 року з ознакою неприбутковості 0010 - кредитні спілки, що підтверджується довідкою ДШ у м. Черкаси Б-Н 595/28-112 від 05.09.2005 року.
В період з 02.06.2008 року по 14.07.2008 року Державною податковою інспекцією у м. Черкаси проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року. За результатами перевірки було складено акт № 00287/2200/26261821 від 17.07.2008 року.
Перевіркою встановлено, що у періоді, який перевірявся, позивачем було отримано дохід у вигляді процентів, нарахованих банками на залишок коштів на поточних банківських рахунках відповідно до умов Договору банківського рахунку. № 524/2 від 01.01.2006 року в сумі 579,20 грн. Перевіряючими зроблено висновок про порушення позивачем приписів підпунктом 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону №283/97-ВР, відповідно до якого, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2-7.11.7 пункту 7 зазначеного Закону, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів. На думку перевіряючих доходи у вигляді процентів, нарахованих банками на залишок коштів на поточних банківських рахунках слід включати до бази оподаткування податком на прибуток за ставкою 25%.
На підставі зазначеного акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000462200/0 від 01.08.2008 року, за яким позивачу донараховано податкове зобов'язання по податку на прибуток в сумі 144,80 грн. та застосовано штрафні(фінансові) санкції в сумі 170 грн.
Стаття 1 Закону України від 20.12.2001р. №29808-111 „Про кредитні спілки" (далі -Закон №2908-111) кредитну спілку визначає як неприбуткову організацію, засновану фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Статтею 19 Закону №2908-111 встановлено, що майно кредитної спілки формується за рахунок: вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки); плати за надання своїм членам кредитів та інших послуг, а також доходів від провадження інших видів статутної діяльності; доходів від придбаних кредитною спілкою державних цінних паперів; грошових та інших майнових пожертвувань, благодійних внесків, грантів, безоплатної технічної допомоги як Юридичних, так і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інших надходжень, не заборонених законодавством.
Майно кредитної спілки є її власністю. Кредитна спілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном відповідно до закону та свого статуту.
Відповідно до підпункту «в» підпункту 7.11.1 та підпункту 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону №283/97-ВР від оподаткування звільняються доходи кредитних спілок, отримані у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством, дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної допомоги, а також доходи, отримані від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) кредитних спілок.
Згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній - особі на праві власності або повного господарського відання.
Згідно з п. 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 87 від 31.03.1999 року, грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу є оборотними активами.
А згідно з п. 34 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 87 від 31.03.1999 року, кошти в касі, на поточних та інших рахунках у банках, які можуть бути використані для поточних операцій, а також еквіваленти грошових коштів відображаються у статті активу Балансу «Грошові кошти та їх еквіваленти».
Згідно з підпунктом 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в пасивні доходи включаються, зокрема, доходи, отримані у вигляді процентів. Згідно з пунктом 1.10 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», процентами є дохід у вигляді плати за використання залученими на визначений строк коштами або майном, в тому числі платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку.
Однак, відповідно до ч. 1 ст. 1070 Цивільного кодексу України процентами є плата за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, яку сплачує банк шляхом зарахування на рахунок.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», вкладом (депозитом) є кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.
Згідно з п. 1.1 Глави 1 Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 516 від 03.12.2003 року, вклад (депозит) - це грошові кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті або банківські метали, які банк прийняв від вкладника або які надійшли для вкладника на договірних засадах на визначений строк зберігання чи без зазначення такого строку (під процент або дохід в іншій формі) і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору. Зокрема, вклади (депозити) на вимогу - це грошові кошти або банківські метали, що розміщені вкладниками в банках на умовах видачі вкладу (депозиту) на першу вимогу вкладника або здійснення платежів за розпорядженням власника рахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 1058 Цивільного кодексу України, до відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунка.
Враховуючи вищевикладене, проценти, що сплачуються банками за користування коштами, що знаходяться на рахунках (вкладних, поточних (в тому числі карткових та інших банківських рахунках) клієнтів (ст. 1070 ЦК України) є процентами за вкладом (депозитом). Вказані «проценти» сплачуються банками у розмірі, встановленому договором банківського рахунку, а якщо відповідні умови договором не встановлені, - у розмірах, що звичайно сплачуються банком за вкладом. З вищезазначеного аналізу вбачається, що операції з коштами на поточних рахунках, здійснювані Кредитною спілкою «Фортеця», є операціями з активами, а доходи, отримані Кредитною спілкою «Фортеця»від таких операцій є доходами, отриманими від здійснення операцій з активами, та підлягають звільненню від оподаткування на підставі підпункту «в»підпункту 7.11.1 та підпункту 7.11.4 п. 7.11 ст. 7, Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що висновки ДПІ у м. Черкасах, викладені в податковому повідомленні-рішенні № 0000462200/0 від 01.08.2008 року про порушення КС «Фортеця»підпункту 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та підпункту 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є необгрунтованими, а повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Господарського суду Черкаської області від 07 жовтня 2008 року ґрунтується на повному та об’єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв’язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області – залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Черкаської області від 07 жовтня 2008 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 23 листопада 2009 року.