Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 22-а-40664/08 Головуючий у 1-й інстанції: Ковзель П.О. Суддя-доповідач: Данилова М. В.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" листопада 2009 р.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Данилової М.В.,
суддів: Маслія В.І. та Малиніна В.В.,
при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2008 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства «ПОСТ-КИЇВ і КО» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2008 року закрите акціонерне товариство «ПОСТ-КИЇВ і КО» (ЗАТ «ПОСТ-КИЇВ і КО») звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва (ДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення.
Посилаючись на порушення відповідачем положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», - просили визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006932304 від 09 вересня 2008 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2008 року позов задоволено.
У апеляційній скарзі ДПІ, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Зазначали, що з 01 січня 2007 року суб’єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО).
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ЗАТ «ПОСТ –КИЇВ І КО» здійснює діяльність з проведення азартних ігор, а його Рівненська філія утримує зал ігрових автоматів за адресою м. Рівне, вул. Київська, 40б. У цьому залі розташовано 21 гральний автомат, вироблений згідно ТУ У36.5.-31086580-002-2003.
ДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006932304 у розмірі 7140,00грн.
Підставою такого рішення став акт № 001805 від 15 серпня 2008 року за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, яким встановлено порушення пункту першого статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України № 121 від 07 лютого 2001 року «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операції у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операції».
Зокрема, виявлено факт реалізації послуг на суму 150 грн. без застосування РРО.
Відповідно до висновків акту перевірки, порушення полягає у застосуванні позивачем у підприємницькій діяльності у сфері грального бізнесу при здійсненні розрахункових операцій не переведених у фіскальний режим роботи, незареєстрованих та неопломбованих РРО (гральних автоматів).
Станом на дату проведення перевірки діючий державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом ДПА України №430 від 01 липня 2008 року, не містить ігрового автомату, наявного у ЗАТ «ПОСТ –КИЇВ І КО».
Апеляційний суд не погоджується із наявністю підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
За правилами статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
За змістом пункту першого статті 3 цього ж Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
За визначенням, наданим у статті 1 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», послуга - це результат економічної діяльності, яка не створює товар, але продається та купується під час торговельних операцій.
Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено відповідальність суб’єктів господарювання за недотримання порядку використання РРО.
Пунктом 1 частини другої додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 «Про переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
У зв’язку з цим з 01 січня 2007 року у суб’єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов’язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції. Невиконання цього обов’язку може бути підставою для накладення на суб’єкта господарювання штрафу, передбаченого статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статті 238 Господарського кодексу України.
Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб’єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За приписами статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 «Про переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики було покладено обов’язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам’ятовуючих пристроїв (фіскальної пам’яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом ДПА України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп’ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у суб’єктів господарювання була відсутня об’єктивна можливість дотримання приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
Оскільки у даному випадку перевірка проведена 15 серпня 2008 року, тобто після включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп’ютерно-касової системи «Фіскал», то надання послуг у сфері грального бізнесу із застосуванням гральних автоматів, не переведених у фіскальний режим, не опломбованих і не зареєстрованих у відповідних податкових органах, не є правомірним.
Таким чином, доводи ДПІ є обґрунтованими та підтвердженими під час розгляду справи судом апеляційної інстанції, тому приймаються до уваги, у зв’язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова Окружного адміністративного суду міста Києва – скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладено, керуючись статтями 195, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2008 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства «ПОСТ-КИЇВ і КО» відмовити.
Повний текст постанови виготовлено 27 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: