
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/236/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Косменко Х.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
представник третьої особи не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Денисівка" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення №14 від 10.01.2018 р. Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області "Про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва об'єкту "Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства" вул. Ярослава Мудрого, 64-Б в м. Чернівці, замовник: ТДВ "Денисівка" №1381/17 від 10.02.2017 р., прийнятого Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі Державного акту на право постійного користування землею, що знаходиться в м. Чернівці, по вул. Я. Мудрого (ОСОБА_5) 64-Б, а також на підставі Містобудівних умов та обмежень №1381/17 від 10.02.2017 р. забудови земельної ділянки розташованої в м. Чернівці по вул. Ярослава Мудрого, 64-Б позивачу ОСОБА_4 архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради надано дозвіл на виконання будівельних робіт серії ЧВ 114170721082. Однак, 10.01.2018 р. Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області винесло рішення №14 від 10.01.2018 р., яким скасувало Містобудівні умови та обмеження №1381/17 від 10.02.2017 р. забудови земельної ділянки розташованої в м. Чернівці по вул. Ярослава Мудрого, 64-Б.
Позивач зазначив, що указане рішення обґрунтоване тим, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для будівництва об’єкту «Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства» вул. Я. Мудрого, 64-Б в м. Чернівці прийнято з порушенням містобудівного законодавства, а саме, за відсутності позитивних висновків, що є обов’язковими відповідно до вимог Пояснювальної записки Плану зонування м. Чернівці.
Позивач вважає рішення №14 від 10.01.2018 р. протиправним та необґрунтованим, оскільки, його не було повідомлено про проведення перевірки та прийняття оскаржуваного рішення, що позбавило його можливості надати пояснення по суті та усунути у випадку наявності відповідні недоліки. Також, позивач вважає необґрунтованим застосування до нього крайнього заходу, спрямованого на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження містобудівної діяльності без надання можливості усунути вказані недоліки. Крім того, позивач вказує, що Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено вичерпний перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень, а отримання будь-яких інших висновків законом не передбачено.
27.03.2018 р. до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідачем зазначено, що в ході планової перевірки дотримання ТДВ «Денисівка» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних стандартів і правил, Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, на підставі отриманих від Департаменту документів, було досліджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №1381/17 від 10.02.2017 р. та документи, які стали підставою для їх видачі.
За результатами перевірки було встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №1381/17 від 10.02.2017 р. видані з порушенням вимог п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 2.4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст» та ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». А саме, відповідно до Плану зонування м. Чернівці, земельна ділянка, на якій заплановано розміщення об’єкта будівництва, відноситься до зони КС – 4, що в свою чергу відповідно до вимог Пояснювальної записки Плану зонування м. Чернівці потребує позитивного висновку організацій, вказаних в п. 1.4.2 Пояснювальної записки. Відповідач зазначає, що оскільки в ході перевірки з’ясувалось, що в пакеті документів відсутні будь-які позитивні висновки, посадові особи, що здійснювали плановий захід, дійшли висновку про те, що параметри забудови, встановлені містобудівними умовами та обмеженнями земельної ділянки порушують державні вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності. В результаті зазначеного, посадовими особами Управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради прийнято рішення №14 від 10.01.2018 р. про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 1381/17 від 10.02.2017 на об'єкт "Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства" вул. Ярослава Мудрого, 64-Б в м. Чернівці, замовник: ТДВ "Денисівка", виданих Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради".
В судовому засіданні, призначеному на 17.04.2018 р. відповідачем подано письмові пояснення, у яких наведено обґрунтування прийняття оскаржуваного рішення. Так, посилаючись на ДБН, ДСТУ та Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх складу та змісту, відповідач указував на відсутність в пакеті документів позитивного висновку організацій, вказаних в п. 1.4.2 Пояснювальної записки, який передбачений для підприємств та споруд ІV-V класу шкідливості, які є джерелом шуму, тяжких запахів, пилу, вібрації і інших явищ, які можуть вплинути на навколишнє середовище, для яких вимагається організація санітарно-захисних зон радіусом 50 м.
27.03.2018 р. до суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради, в яких зазначено, що дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано, зокрема, у разі скасування містобудівних умов та обмежень. 05.02.2018 р. до ОСОБА_4 надійшов лист Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області від 17.01.2018 р. №1024-120/2-85, яким, зокрема, доведено до відома ОСОБА_4 про прийняття рішення від 10.01.2018 р. №14 щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва на об’єкт «Будівництво паливозаправного пункту на території автотранспортного підприємства» за адресою вул. Ярослава Мудрого, 64-Б в м. Чернівці, замовник: ТДВ "Денисівка" №1381/17 від 10.02.2017 р. На підставі вказаного листа 20.02.2018 р. ОСОБА_4 видано наказ №3/2-18-сд про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт, виданий позивачу 13.03.2017р. за №ЧВ 114170721082.
17.04.2018 р. в судовому засіданні третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради подало письмові пояснення, в яких зазначено, що Управління не погоджується з висновками, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Зокрема, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх складу та змісту передбачено перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень, який є вичерпним. При цьому, забороняється вимагати від суб’єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом, а в указаних вище нормативно-правових актах не передбачено подання замовником інших документів ніж визначених у переліку, зокрема, будь-яких інших висновків. Разом з тим, визначені у Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх складу та змісту документи були подані замовником ТДВ «Денисівка» в повному обсязі.
Крім того, Управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради посилалося на рішення Першотравневого районного суду м. Чернівці (справа №725/750/18), яким скасовано постанову про адміністративне правопорушення, прийняту відповідачем за наслідками проведеної в Управлінні перевірки щодо дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, зокрема, що стосувалося будівництва паливозаправного пункту на території автотранспортного підприємства по вул. Я. Мудрого, 64-Б.
Під час розгляду адміністративного позову судом розглянуто заяви, клопотання учасників справи та вчинено наступні процесуальні дії у справі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 р. відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання по справі на 20.03.2018 року. В підготовчому засіданні, призначеному на 20.03.2018 р. задоволено клопотання представника позивача про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради та Управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, на підставі чого розгляд справи відкладено на 27.03.2018 р. Судовий розгляд справи, призначений на 27.03.2018 р. не відбувся у зв’язку із перебування судді Брезіної Т.М. на колегіальному розгляді виборчої справи №824/272/18-а, призначеної на 11:00 27.03.2018 р., в зв’язку з чим розгляд справи перенесено на 17.04.2018 року. У підготовчому засіданні, призначеному на 17.04.2018 р. закрито підготовче провадження по справі та призначено її до судового розгляду на 10.05.2018 р., про що винесено відповідно ухвалу.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_4 архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради 24.04.2018 р. направила до суду клопотання, в якому просила розглянути справу у їх відсутності, враховуючи наявні у справі письмові пояснення та ухвалити рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
12.03.2001 р. відкритому акціонерному товариству «Денисівка» (надалі – Товариство, або позивач) Чернівецькою міською радою було видано Державний акт на право постійного користування землею серії І-ЧВ № 001384, що знаходиться в м. Чернівці по вул. Я. Мудрого (ОСОБА_5) 64-Б. (а.с. 19-20).
02.03.2017 р. позивач звернувся до ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради із заявою про видачу дозволу на виконання будівельних робіт на об’єкт «Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства» за адресою вул. Я. Мудрого, 64-Б в м. Чернівці», додавши до неї відповідні додатки. Позивачу, за результатами розгляду заяви з додатками ОСОБА_4 13.03.2017 р. було видано дозвіл на виконання будівельних робіт на указаний вище об’єкт № ЧВ 114170721082. (а.с. 112-114).
З 27.11.2017 р. по 22.12.2017 р., на підставі наказів Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 22.09.2017 р. №1480, від 22.12.2017 р. №1906 та направлень для проведення планового заходу від 24.11.2017 р. №12-11, від 26.12.2017 р. №12-Н-Пр., виданих Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області, посадовими особами Управління проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради. Результати перевірки відображені в акті від 10.01.2018 року.
В ході перевірки, зокрема, виявлено, що Управлінням видано містобудівні умови від 10.02.2017 р. №1381/17 на об’єкт «Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства» вул. Я. Мудрого, 64-Б в м. Чернівці, замовник: Товариство з додатковою відповідальністю «Денисівка» з порушенням вимог п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 р. 109.
В результаті виявлених порушень, 10.01.2018 р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області складено протокол про адміністративне правопорушення стосовно заступника директора начальника управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, головного архітектора міста ОСОБА_6 та прийнято рішення № 14 про скасування містобудівних умов та обмежень від 10.02.2017 р. №1381/17, виданих ТДВ «Денисівка» на будівництво паливозаправного пункту на території автотранспортного підприємства на вул. Я. Мудрого, 64-Б.
Як указано в рішенні №14 від 10.01.2018 р., під час перевірки посадовими особами Управління встановлено, що земельна ділянка на вул. Я. Мудрого, 64-Б, згідно Плану зонування території міста Чернівці відноситься до комунально-складської зони КС-4 – зони, передбаченої для підприємств та споруд ІV-V класу шкідливості. Які є джерелом шуму, тяжких запахів, пилу, вібрації і інших явищ, які можуть вплинути на навколишнє середовище. Відповідно до Пояснювальною записки до Зонінгу м. Чернівці, об’єкт «Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства» вул. Я. Мудрого, 64-Б в м. Чернівці відноситься до переліку об’єктів, які входять до розділу «Допустимі види забудови та іншого використання земельних ділянок», що потребує позитивного висновку організацій, вказаних у п. 1.4.2 Пояснювальної записки. В пакеті документів відсутні будь-які позитивні висновки, що є порушенням містобудівного законодавства, а саме: п. 2.2, п.24 Порядку №109, п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 32 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. №698.
Позивач не погоджується з рішенням Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області №14 від 10.01.2018 р., тому звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб’єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 р. (далі - Закон № 3038-VI).
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України № 3038-VI забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Згідно з ч. 5 ст. 26 Закону України № 3038-VI проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Статтею 29 Закону України № 3038-VI встановлено, що однією зі складових частин вихідних даних на проектування є містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;
4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об’єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією. Містобудівна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Процедуру надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст визначає Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року № 109 (далі - Порядок № 109).
Пунктом 2.1 Порядку № 109 визначено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно п. 2.2 Порядку №109 для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (п. 2.4 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виконані всі умови для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства» вул. Я. Мудрого, 64-Б в м. Чернівці.
За змістом спірного рішення відповідача єдиною підставою для скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки слугувало відсутність у наданих документах позитивних висновків, вказаних в п. 1.4.2 Пояснювальної записки Плану зонування м. Чернівці.
Так, рішенням Чернівецької міської ради №1171 від 27.03.2014 року «Про затвердження містобудівної докуметації «Коригування генерального плану м. Чернівці» було затверджено генеральний план міста Чернівці. Складовою частиною зазначеної документації являється План зонування території міста Чернівці.
Відповідно до Плану зонування м. Чернівці (Зонінг м. Чернівці), земельна ділянка, на якій заплановано розміщення об’єкта будівництва, відноситься до зони КС-4.
Відповідно до п. 2.2 Пояснювальної записки Зонінгу м. Чернівці, даний вид об’єкта відноситься до допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок зони КС-4 зона передбачена для підприємств та споруд IV-V класу шкідливості, які є джерелом шуму, тяжких запахів, пилу, вібрації і інших явищ, які можуть вплинути на навколишнє природнє середовище, для яких вимагається організація вказаних в п. 1.4.2 Пояснювальної записки.
Судом встановлено, що з часу затвердження вказаної містобудівної документації змінились вимоги містобудівного законодавства до видачі містобудівних умов та обмежень.
А саме, згідно з пунктом 1.4.2 Пояснювальної записки до Зонінгу м. Чернівці, допустимі види забудови земельних ділянок здійснюються на основі і з дотриманням вихідних даних, які видаються управлінням архітектури і містобудування в термін до 7 днів від дати отримання позитивного висновку управління архітектури і містобудування. Управління охорони історичного середовища, розробника генплану міста, або архітектурно-містобудівної ради щодо матеріалів містобудівного розрахунку (ескізу намірів забудови), які подаються замовником. Перелік організацій, які на просьбу замовника надають висновки щодо матеріалів містобудівного розрахунку (ескізу намірів забудови) надається УАМ в термін до 7 робочих днів. Умови підготовки і надання висновку визначаються договором замовника з організацією- виконавцем висновку.
Водночас, перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень, а також підстави для відмови у їх наданні, передбачені статтею 29 Закону України № 3038-VI є вичерпним.
Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Згідно ч. 5 ст. 20 Закону України № 3038-VI архітектурно-містобудівна рада розглядає проекти будівництва об’єктів за зверненням замовників таких проектів.
Результати розгляду радою зазначених проектів мають виключно рекомендаційний характер і не можуть вимагатися під час погодження та затвердження проекту будівництва.
Зважаючи на вище викладене, можна дійти висновку, що пункт 1.4.2 Пояснювальної записки до Зонінгу м. Чернівці не узгоджується з наведеними положеннями чинного законодавства.
З огляду на те, що в Законі України № 3038-VI та Порядку №109 визначено вичерпний перелік документів, необхідних для одержання містобудівних умов та обмежень, подання будь-яких позитивних висновків не передбачено, можна дійти висновку про те, що вимога надати такі документи є неправомірною.
Відтак, рішення про скасування містобудівних умов з підстав не надання таких висновків є протиправним.
Варто також зазначити, що у відповідності до ч.6 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 р. № 5203-VI забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області №14 від 10.01.2018 р. «Про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва об'єкту «Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства» вул. Ярослава Мудрого, 64-Б в м. Чернівці, замовник: ТДВ «Денисівка» №1381/17 від 10.02.2017 р. є протиправним.
Окрім того, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду від 19 серпня 2015 р. № 698.
Відповідно до пункту 32 вказаного Порядку, якщо рішення об’єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.
Про скасування або зупинення дії рішення об’єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об’єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення.
Інформація про скасування або зупинення дії рішення об’єкта нагляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції.
У разі зупинення дії рішення об’єкт нагляду вживає заходів щодо усунення порушень, зазначених у рішенні про зупинення, та про результати повідомляє головному інспектору будівельного нагляду, який прийняв таке рішення.
Таким чином, у випадку встановлення в ході планового (позапланового) заходу порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності є дві можливі форми поведінки суб’єкта перевірки (в даному випадку відповідача): 1) скасування рішення, яке порушує такі вимоги законодавства; 2) зупинення дії такого рішення.
Водночас, відповідачем прийнято рішення про скасування містобудівних умов та обмежень, позаяк, суд вважає, що відповідачем необґрунтовано вжито крайній захід.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем не доведено суду правомірності рішення №14 від 10.01.2018 р.
У відповідності до ч. 2 ст. 245 КАС України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення, зокрема, про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення - скасуванню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд приймає рішення про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області сплачений судовий збір в сумі 1762 грн згідно платіжного доручення №501 від 23.04.2018 року.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 205, 241, 246, 250 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позовну заяву задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення №14 від 10.01.2018 р. Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області "Про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва об'єкту "Будівництво паливо заправного пункту на території автотранспортного підприємства" вул.Ярослава Мудрого, 64-Б в м. Чернівці, замовник: ТДВ "Денисівка" №1381/17 від 10.02.2017 р., прийнятого Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради".
3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1762 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне судове рішення складено 21 травня 2018 р.
Суддя Т.М. Брезіна