Постанова № 7421481, 22.12.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2009
Номер справи
2а-6558/09/0670
Номер документу
7421481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-6558/09/0670

категорія 2.11.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2009 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Євпак В.В.,

при секретарі - Халімончук С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест"

до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління державного казначейства України у Житомирській області

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та стягнення сумибюджетного відшкодування в розмірі 14 006 267 грн.,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Новоград-Волинської ОДПІ №0006462330/0 від 09.07.2009 року та стягнути з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень - листопад 2007 року в розмірі 14 006 267 грн., а також судові витрати. Вимоги мотивують тим, що відповідачем неправомірно зменшено їм суму бюджетного відшкодування, що підлягає поверненню. Так ТОВ "Церсаніт Інвест" до податкового органу були подані декларації з податку на додану вартість за серпень, вересень, жовтень та листопад 2007 року, якими заявлено суми бюджетного відшкодування відповідно за серпень 2007 року в сумі 2 239 926,00 грн., за вересень 2007 року в сумі 2 662 167,00 грн., за жовтень 2007 року в сумі 4 053 581,00 грн. та за листопад 2007 року в сумі 5 050 593,00 грн. Ці суми були зараховані у зменшення податкових зобов"язань наступних податкових періодів. Але дані суми не були використані на протязі трьох звітних періодів повністю у зв"язку з відсутністю податкових зобов"язань, тому 29 травня 2009 року ТОВ "Церсаніт Інвест" були подані заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок товариства за серпень 2007 року в сумі 2 239 926,00 грн., за вересень 2007 року в сумі 2 662 167,00 грн., за жовтень 2007 року в сумі 4 053 581,00 грн. та за листопад 2007 року в сумі 5 050 593,00 грн. При проведенні перевірки податковим органам було неправомірно зменшено суму бюджетного відшкодування за серпень-листопад 2007 року на суму 14 006 267 грн. з підстав, що Законом України "Про податок на додану вартість" зміна бюджетного відшкодування не передбачена. Вважають, що такий висновок податкового органу суперечить вимогам Закону, відповідно винесене податкове повідомлення-рішення є нечинним.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представники Новоград-Волинської ОДПІ в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують з тих підстав, що Законом України "Про податок на додану вартість" передбачено два шляхи отримання бюджетного відшкодування: зарахування належної платнику повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних звітних періодах (ряд 25.2 декларації); повернення повної суми бюджетного відшкодування на рахунок платника (ряд. 25.1 декларації).

ТОВ "Церсаніт Інвест" самостійно скористалось своїм правом та суми бюджетного відшкодування відповідно за серпень 2007 року в сумі 2 239 926,00 грн., за вересень 2007 року в сумі 2 662 167,00 грн., за жовтень 2007 року в сумі 4 053 581,00 грн. та за листопад 2007 року в сумі 5 050 593,00 грн. зарахувало у зменшення податкових зобов"язань наступних податкових періодів. В уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень, вересень, жовтень, листопад 2007 року поданих 29.05.2009 року, товариством фактично змінено напрямок відшкодування суми бюджетного відшкодування з рядка 25.2 "бюджетне відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів" на ряд. 25.1 "бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку", що суперечить вимогам Закону. Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування за серпень-листопад 2007 року, відповідно до Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72, товариство не подавало. Вважають податкове повідомлення-рішення № 0006462330/0 від 09.07.09 року правомірним, та таким, що не підлягає скасуванню.

Представник Головного управління державного казначейства України у Житомирській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, з тих підстав, що органи державного казначейства України перераховують кошти своїми платіжними дорученнями з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку податкового органу чи рішенні суду. Так, як Новоград-Волинська ОДПІ не надавала такий висновок, тому Головне управління державного казначейства України у Житомирській області не порушувало прав та інтересів позивача.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив, Новоград-Волинською ОДПІ з 25.06.2009 року по 02.07.2009 року проведено перевірку ТОВ «Церсаніт Інвест» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень, вересень, жовтень, листопад 2007 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась в період з 01.08.2007р. по 30.11.2007р., про що складено акт від 03.07.2009р. за № 1035/05-53/23-30/33529350.

Перевіркою встановлено порушення товариством вимог пп.7.7.3, пп.7.7.4 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», яке завищило заявлену суму бюджетного відшкодування за серпень-листопад 2007 року в розмірі 14 006 267,00 грн., в тому числі за серпень 2007 року в сумі 2 239 926,00 грн., вересень 2007 року в сумі 2 662 167,00 грн., жовтень 2007 року в сумі 4 053 581,00 грн. та листопад 2007 року в сумі 5 050 593,00 грн.

За результатами перевірки Новоград-Волинською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.07.2009 року за № 0006462330/0, яким платнику податку зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 14 006 267,00 грн.

Суд не погоджується з висновком податкового органу щодо порушення ТОВ "Церсаніт Інвест" вимог Закону України "Про податок на додану вартість", виходячи з наступного: ТОВ "Церсаніт Інвест" подано у 2007 році до Новоград-Волинської ОДПІ декларації з податку на додану вартість за серпень 2007 року (вх. від 20.09.2007 року за № 27989), за вересень 2007 року (вх. від 22.10.2007року за № 34837), за жовтень 2007 року (вх. від 20.11.2007 року за № 38729), за листопад 2007 року ( вх. від 20.12.2007 року № 40575), якими заявлено суми бюджетного відшкодування відповідно за серпень 2007 року - 2 239 926.00 грн., за вересень 2007 року - 2 662 167,00 грн., за жовтень 2007 року - 4 053 581,00 грн., за листопад 2007 року - 5 050 593,00 грн.

За рішенням підприємства ці суми були зараховані у зменшення податкових зобов"язань наступних податкових періодів.

Новоград-Волинською ОДПІ за результатами виїзних позапланових перевірок підтверджені суми бюджетного відшкодування відповідно в розмірі 2 239 926.00 грн. (акт 928/05-53/23-30/33529350 від 20.11.2007 року), 2 662 167,00 грн. (акт № 19/05-53/23-30/33529350 від 16.01.2008 року), 4 053 581,00 грн. ( акт № 19/05-53/23-30/33529350 від 16.01.2008          року). 5 050 593.00 грн. (акт № 31/05-53/23-30/33529350).

Встановлено, що вищезазначені суми не були використані ТОВ "Церсаніт Інвест" на протязі трьох звітних періодів повністю у рахунок платежів з податку на додану вартість в зв'язку з відсутністю податкових зобов'язань, а також в зв'язку з тим, що органи Державної митної служби України перестали приймати податкові векселі під час митного оформлення товарів згідно листа Державної митної служби України від 16.01.2008 року № 11/1-15/352-ЕП.

Даний факт не оспорюється і представниками податкового органу.

Згідно з п.п. 7.7.1. та 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі Закон), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

З аналізу зазначених норм Закону, виходячи з суті бюджетного відшкодування, розкритій в п.1.8 ст. 1 даного Закону, що підлягає поверненню платнику податку у зв'язку з надмірною сплатою податку, умовою бюджетного відшкодування податку згідно п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 цього ж Закону виступає фактична сплата цього податку постачальнику товарів (послуг) в ціні придбання таких товарів (послуг), у випадках, визначених цим Законом.

Приписами п.п.7.7.5. п.7.7 ст. 7 Закону встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

По закінченні законодавчо встановлених строків невідшкодовані платнику податків суми вважаються бюджетною заборгованістю. Платник податків має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутись до суду з позовом про стягнення коштів з бюджету.

Право на повернення цих сум з бюджету гарантоване також п.п. 15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань житняків податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Даною нормою Закону встановлено право платників податків подавати заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових) платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої передплати або отримання права на таке відшкодування.

Згідно п.8.2 розділу 8 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72 (далі Порядок), якщо в платника протягом трьох звітних періодів після дати відшкодування суми ПДВ у рахунок платежів з цього податку відшкодовані суми повністю або частково не використані платником в погашення податкових зобов'язань за їх відсутністю, то він має право звернутись до податкового органу із заявою про повернення таких сум на поточний рахунок чи зарахування їх в рахунок інших платежів, які надходять до Державного бюджету України. Податковим органом на підставі заявки платника висновок формується в режимі «зміна напряму відшкодування за сумами ПДВ, не використаними платником на погашення податкових зобов'язань» із зазначенням реквізитів декларації, за якою проведено відшкодування і в загальному порядку подається до органів державного казначейства.

Таким чином, позивач правомірно, в межах зазначеного строку та в порядку визначеному п. 8.2 розділу 8 Порядку відшкодування податку на додану вартість, подав відповідачу 29.05.2009 року заяви про відшкодування з бюджету податку на додану вартість за серпень 2007 року - 2 239 926.00 грн., за вересень 2007 року - 2 662 167,00 грн., за жовтень 2007 року - 4 053 581,00 грн., за листопад 2007 року - 5 050 593,00 грн., які було зареєстровані відповідачем за реєстраційними номерами 18443, 18449, 18453, 18457, за якими податковий орган повинен був сформувати висновки в режимі "зміна напрямку відшкодування за сумами ПДВ не використаними платником на погашення податкових зобов"язань" із зазначенням реквізитів декларацій, за якими проведено відшкодування і в загальному порядку подати до органів державного казначейства.

Чинне законодавство не містить заборони зміни напрямку бюджетного відшкодування. Право на прийняття такого рішення належить саме платнику податку, без обмеження кількості таких рішень.

При проведенні перевірки у червні-липні 2009 року відповідач по справі, в своєму акті, визнав право на бюджетне відшкодування з ПДВ за серпень-листопад 2007 року в розмірі 14 006 267,00 грн., але лише шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, і, відповідно, висновок наданий не був.

З урахуванням всіх зазначених обставин по справі суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0006462330/0 від 09.07.2009 року про зменшення суми бюджетного відшкодування винесено неправомірно, а відповідно, є підстави для його скасування.

Судом встановлено, що відповідач не виконав вимог Закону та не надав органу державного казначейства висновок про відшкодування позивачу податку на додану вартість.

За таких обставин, суд вважає, що є підстави для стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень - листопад 2007 року в розмірі 14 006 267 грн.

Також, суд відшкодовує з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1703 грн. 40 коп.

Керуючись Законом України „Про податок на додану вартість", ст.ст. 86, 94, 158-162 КАС України, суд-

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішенняНовоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції №0006462330/0 від 09.07.2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень - листопад 2007 року в розмірі 14 006 267 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1703 грн. 40 коп.

          Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                 В.В. Євпак

Повний текст постанови виготовлено: 25 грудня 2009 р.