Рішення № 74195212, 23.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
806/1258/18
Номер документу
74195212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1258/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання розглянути заяву,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №50 від 29.11.2017 про відмову в призначенні мені пільгової пенсії відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37808338, місцезнаходження - вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирської області) розглянути подану заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що належить до категорії осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та маю право на користування пільгами (в тому числі, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і подані ним документи про періоди постійного проживання та періоди роботи не містять суперечливих відомостей;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області витрати на оплату судового збору у розмірі 704 грн. 80 коп..

В обґрунтування позову зазначає, що є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4, серія НОМЕР_2 від 04 червня 2013 року та вважає, що має право на пенсію з урахуванням вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Однак, Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило про призначення такої пенсії, посилаючись на те, що надані документи про періоди постійного проживання та період роботи містять суперечливі відомості, тому не можуть бути прийняті до уваги для призначення пенсії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній праві

02 квітня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю. Зазначає, надані документи про періоди постійного проживання та період роботи містять суперечливі відомості, тому не можуть бути прийняті до уваги для призначення пенсії.

04.04.2018 від представник відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління Фонду.

05 квітня 2018 року позивач надав до суду заяву в якій просить розгляд справи провести в письмовому провадженні.

Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд подальший розгляд справи проводить в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позивач має посвідчення громадянина який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю (дублікат), категорія 4, серія НОМЕР_2 від 04 червня 2013 року (а.с. 15).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 до досягнення 55 років звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №50 від 24.11.2017 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 24.11.2017 Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що відповідно до наданої довідки Городницької селищної ради Новоград-Волинського району від 01.11.2017 №1574, 2114 Ви постійно проживаєте з 26.04.1986 по 10.12.1997 в с.Мала Анастасівка, з 10.12.1997 по даний час в смт.Городниця Новоград- Волинського району, що відносяться до зони посиленого радіологічного контролю. Однак, згідно із записами у трудовій книжці з 28.09.1987 р. по 31.12.1994 Ви працювали у ПАТ бурова компанія "Букрос" (м.Полтава довідка №182 від 14.09.2017 року), з 01.01.1995 по 01.01.1996 в ЗАТ "Руско-нефть" Ханти-Мантійского автономного округу, з 04.02.1996 по 28.02.2001 в нафтогазодобувному управлінні "Талінскнефть", з 01.03.2001 по 30.06.2002 в ТОВ "Управління по підвищенню нефтеотдачи пластов і капітальному ремонту скважин" райони прирівняні до Крайньої Півночі та з 01.11.2004 по 04.07.2007 у ВАТ "Рембудкрівля" м.Москва. Надані документи про періоди постійного проживання та періоди роботи містять суперечливі відомості, тому не можуть бути прийняті до уваги для призначення пенсії.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з вимогами ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Положеннями ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Зі змісту ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4 ст.65 Закону №796-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).

Вказаним Порядком №51 визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Отже, при видачі позивачу посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю серії НОМЕР_2 від 04.06.2013, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи, необхідні для встановлення вказаного статусу.

З огляду на вищезазначені норми Закону, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», який наявний у позивача, а саме посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4, серія НОМЕР_2 від 04 червня 2013 року

Підставою для відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як зазначено у рішенні відповідача, є те, що надані документи про періоди постійного проживання та періоди роботи містять суперечливі відомості, тому не можуть бути прийняті до уваги для призначення пенсії.

Судом досліджено наявну в матеріалах адміністративної справи копію довідки №320 від 12.12.2017, виданої ПАТ Бурова компанія "Букос" та встановлено, що в період із 28.09.1987 по 31.12.1994 ОСОБА_1 працював помічником бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ. Працював вахтовим методом роботи, по 15 календарних днів (15 робота/15 відпочинок) з відпрацюванням місячної норми робочого часу (а.с. 13). Після звільнення з ПАТ Бурова компанія "Букос", згідно трудової книжки НОМЕР_3, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи, ОСОБА_1 з 01.01.1995 по 01.01.1996 працював в ЗАТ "Руско-нефть" Ханти-Мантійского автономного округу, з 04.02.1996 по 28.02.2001 в нафтогазодобувному управлінні "Талінскнефть", з 01.03.2001 по 30.06.2002 в ТОВ "Управління по підвищенню нефтеотдачи пластов і капітальному ремонту скважин" райони прирівняні до Крайньої Півночі та з 01.11.2004 року по 04.07.2007 в ВАТ "Рембудкрівля" м.Москва (16-19).

Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: потерпілі від Чорнобильської катастрофи, - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Статтею 3 Закону України, від 11.12.2003, № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", визначено, що довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання особи;

Згідно довідки, виданої Городницькою об'єднаною територіальною громадою Городницької селищної ради Новоград - Волинського району Житомирської області №1574 від 01.11.2017, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 із 26.04.1986 по 10.12.1997 був зареєстрований та проживав в с. Мала Анастасівка, Новоград-Волинського району Житомирської області, яке згідно постанови КМУ №106 від 23.07.1991 відносилось до зони посиленого добровільного радіологічного контролю (а.с. 14).

Суд наголошує, що дані трудової книжки не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю, що встановлено судом та підтверджено довідкою №1574 від 01.11.2017, виданою Городницькою об'єднаною територіальною громадою, Городницькою селищною радою Новоград - Волинського району Житомирської області.

Окрім цього, важливо звернути увагу на примітку до ч.2 ст.55 Закону №796-ХІІ, якою встановлено, що початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії до 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку на 2 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 4 роки, оскільки постійно проживав в с. Мала Анастасівка, Новоград-Волинського району Житомирської області, на території гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 протягом 6 років 8 місяців.

Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Стосовно додаткового строку зниження пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивач отримав це право, оскільки станом на 1 січня 1993 року він проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії зі зниженням, встановленого ст.26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до правових норм, які закріплені в ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - задовольнити.

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, НОМЕР_1) про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням інформації, що міститься в довідці №1574 від 01.11.2017, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Лавренчук