
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2586/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Гелецького П.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Шевченківського районного суду м. Львова від 07 березня 2018 року про передачу справи за підсудністю у справі за позовом ОСОБА_3 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення щодо відмови в реєстрації та знятті з реєстрації місця проживання,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 звернулася з позовом до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення щодо відмови в реєстрації та знятті з реєстрації місця проживання.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 07.03.2018 року, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення щодо відмови в реєстрації та знятті з реєстрації місця проживання - направлено для розгляду у Львівський окружний адміністративний суд.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить ухвалу суду першої інстанції скасувати і направити справу до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Приймаючи рішення у даній справі суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку із набранням чинності з 15 грудня 2017 року КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147- VIII), враховуючи положення ст.ст. 19, 20 п. 10 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень та керуючись ст. 29 цього Кодексу, справу за предметною підсудністю слід передати на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.
Однак, детально проаналізувавши положення чинного законодавства колегія суддів вважає вищезазначений висновок суду хибним, зважаючи на наступне.
Частиною 1 ст. 20 КАС України дещо звужено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам, зокрема, виключено таку категорію справ, як адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Тобто, за правилами нової редакції КАС України дану справу не віднесено до підсудності місцевого загального суду, як адміністративного суду.
Так, відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень КАС України, яким керувався суд, постановляючи оскаржувану ухвалу, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Однак, згідно з приписами п. 12 ч. 1 Перехідних положень КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи те, що адміністративний позов було подано з дотриманням правил предметної підсудності, визначеної КАС України (в редакції, яка діяла до 15 грудня 2017 року), дана справа не може бути передана до іншого суду, а має розглядатися за правилами КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) тим місцевим адміністративним судом (судом загальної юрисдикції) до якого була подана відповідна заява.
Згідно ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «кожен має право на справедливий ... розгляд його справи ... судом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків, або встановить обґрунтованість висунутого проти нього обвинувачення».
У справі Bellet v. France (заява 23805/94, рішення 04/12/1995) Європейський Суд з прав людини зазначив: «... стаття 6 § 1 Конвенції містить визначення справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу визначається національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд та на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які є втручанням у її права».
Отже, всупереч правам громадян демократичних держав та суспільств, гарантованих ст. 6 Конвенції та принципів верховенства права і виходячи з практики Європейського суду з прав людини, оскаржувана ухвала є безпосереднім обмеженням права позивача на справедливий судовий розгляд його позову в суді.
Таким чином, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що судом першої інстанції було неповно та поверхнево з'ясовано процесуальні обставини справи, які мали суттєве значення для стадії подальшого розгляду, а тому апеляційну скаргу необхідно задоволити, ухвалу Шевченківського районного суду м. Львова від 07.03.2018 року скасувати, а справу направити в той же суд для продовження її розгляду.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задоволити.
Ухвалу Шевченківського районного суду м. Львова від 07 березня 2018 року про передачу справи за підсудністю у справі №466/8942/17 - скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження її розгляду по суті позовних вимог.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Р. М. Гулид судді С. М. Кузьмич В. З. Улицький Повне судове рішення складено 21.05.2018 року