
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 361/7468/17 Суддя (судді) першої інстанції: Петришин Н.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О., Федотова І.В.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.,
за участю представників учасників справи:
від позивача ОСОБА_2,
від відповідача Мінаков А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 лютого 2018 року (дата виготовлення повного тексту невідома) у справі за позовом ОСОБА_4 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову в призначенні пенсії від 14 червня 2017 року;
- зобов'язати відповідача призначити та виплатити їй з 08.06.2017 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу» із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи на посадах спеціаліста І категорії та провідного спеціаліста Броварської міської ради Київської області з 04.04.1995 року по 29.09.2006 рік, періодів роботи на посадах провідного спеціаліста відділу житлових субсидій, провідного та головного спеціаліста відділу прийняття рішень управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 02.10.2006 року по 20.11.2014 року; робота в Управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації з 21.11.2014 року по 01.05.2016 року.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 лютого 2018 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апелянт зазначає про те, що позивач не має права на зарахування до стажу державної служби зазначені вище періоди роботи в органах місцевого самоврядування, оскільки це не передбачено чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, посилаючись на його законність та обґрунтованість.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 08 червня 2017 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою, в якій просила призначити їй пенсію за віком як державному службовцю на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 14 червня 2017 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком як державному службовцю на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», оскільки стаж роботи заявника на посадах державної служби станом на 01.05.2016 р. становить 7 років 8 місяців 18 днів.
Підставою для такого висновку суб'єкта владних повноважень стала відмова у зарахуванні до стажу державної служби роботу позивача на посадах в органах місцевого самоврядування.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася з даним позовом до суду.
З трудової книжки позивача встановлено, що з 04.04.1995 року по 29.09.2006 року вона працювала у Броварській міській раді Київської області (Броварській міській раді народних депутатів) у відділі житлових субсидій міськвиконкому на посадах: з 04.04.1995 року - головний спеціаліст, з 03.03.1999 року - спеціаліст, з 01.11.1999 року - спеціаліст І категорії, з 04.01.2005 року - провідний спеціаліст. Зазначений період в календарному обрахунку становить 11 років 05 місяців 25 днів.
З 02.10.2006 року по 20.11.2014 року остання працювала в управлінні праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (з 21.02.2013 року перейменовано в Управління соціального захисту населення) на посадах: з 02.10.2006 року - провідний спеціаліст відділу житлових субсидій, з 04.01.2007 року - провідний спеціаліст відділу прийняття рішень. Зазначений період календарному обрахунку становить 8 років 1 місяць 19 днів.
З 21.11.2014 року по 01.05.2016 року ОСОБА_4 працювала в управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації на посаді головного спеціаліста. Зазначений період в календарному обрахунку становить 1 рік 5 місяців 11 днів.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що спірні періоди роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби позивача, оскільки нормативно-правовими актами, що були чинними на період роботи позивача на таких посадах, було передбачено можливість такого зарахування.
Перевіряючи законність та обґрунтованість такого висновку суду на підставі доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно зі статтею 22 Закону України від 7 червня 2001 року N 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Отже, положення вказаного Закону не передбачають прийняття окремого порядку щодо обчислення стажу служби в органах місцевого самоврядування.
Стаж державної служби обчислюється відповідно до статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон) та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року N 229.
Статтею 46 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, зокрема пунктом 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування»
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».
Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування за періоди роботи (служби, навчання) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло до 1 травня 2016 року, а за періоди роботи (служби, навчання) з 1 травня 2016 року - згідно зі статтею 46 Закону та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року N 229.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року N 283 (далі - Порядок), додатка до нього та інших нормативно-правових актів.
В даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що періоди роботи ОСОБА_4 на посадах спеціаліста І категорії та провідного спеціаліста Броварської міської ради Київської області з 04.04.1995 року по 29.09.2006 рік, період роботи на посадах провідного спеціаліста відділу житлових субсидій, провідного та головного спеціаліста відділу прийняття рішень управління Праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 02.10.2006 року по 20.11.2014 року; та робота в Управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації з 21.11.2014 року по 01.05.2016 року, повинні бути зараховані до стажу державної служби.
Зважаючи на те, що загальний стаж роботи позивача станом на дату звернення за призначенням пенсії становив 39 років, 9 місяців, 6 днів, з яких більше 20 років - робота на посадах державної служби, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для призначення позивачу пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», а тому оскаржувана відмова відповідача є протиправною.
Оскільки пенсійним органом не наведено інших підстав для відмови у призначенні позивачу пенсії, крім відмови у зарахуванні до стажу державної служби періодів роботи останньої в органах місцевого самоврядування, що визнано протиправним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Керуючись статтями ст.ст. 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишити без задоволення.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 лютого 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О. Беспалов І.В. Федотов
Повний текст постанови складено 17.05.2018