
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/427/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Іванчук М. І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Виш А. А., Цивінської О. І., Арендарчука О. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (далі - ФОП ОСОБА_5, позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 16.02.2018 року № 00000479-40 у розмірі 187000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно прийнято рішення від 16.02.2018 року № 00000479-40, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії, та 170000,00 грн. за подання звітів про обсяги виробництва пива з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року. Зазначив, що відомості, зазначені в звітах форми 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», щодо виробництва та реалізації пива солодового відповідають дійсності та підтверджуються накладними про відпуск для реалізації виробленого пива та касовими чеками та відповідними Z-звітами. Крім того, вважає, що застосування штрафних санкцій за реалізацію пива без ліцензії є протиправним, оскільки згідно ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями серії НОМЕР_2, адресою місця торгівлі визначено: АДРЕСА_1, бар «ІНФОРМАЦІЯ_1», де була проведена через касовий апарат реалізація пива, фактична ж реалізація пива відбулась біля приміщення бару, що не може вважатись реалізацією пива без ліцензії.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що за відсутності підтверджуючих документів щодо кількості виробленого і реалізованого пива та залишків на початок і кінець звітного місяця інформація у поданих позивачем щомісячних звітах форми 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» за період з вересня 2016 року по липень 2017 року є недостовірною. Також зазначила, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на місце торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 позивачем не придбавалась, разом з тим, останнім було реалізовано пиво за вказаною адресою, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Просила у задоволенні позову відмовити.
18.04.2018 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що при перевірці ним надавались перевіряючим документи, які підтверджували достовірність відомостей внесених до звітів форми 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», разом з тим, відповідач не маючи інших відомостей про об'єм виробленого пива безпідставно, виключно на припущеннях, вважає, що дані зазначені у вказаних звітах не відповідають дійсності.
У запереченнях на відповідь на відзив представник відповідача зазначила, що відповідно до порядку заповнення звіту 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» в звітних даних має бути вказано (крім інших даних) залишок алкогольних напоїв в місцях зберігання на початок звітного місяця та залишок алкогольних напоїв у місцях зберігання на кінець звітного місяця. Водночас у вказаних звітах позивач в порушення Порядку заповнення форми звіту 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» вказував інші дані, що не відповідають дійсності, що стало підставою для нарахування штрафних санкцій відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Вважає доводи позивача, викладені у відповіді на відзив, безпідставними.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Також, посилаючись на частину дев'ятнадцяту статті 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зазначив, що оскільки ФОП ОСОБА_5 отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, відтак з моменту виникнення в нього зобов'язання щодо подання звіту про обсяги обігу алкогольних напоїв до нього не можуть бути застосовані штрафи за неподання такого звіту чи подання з недостовірними даними.
Представники відповідача у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 21.04.2005 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується копією свідоцтва Серії НОМЕР_3 про державну реєстрації фізичної особи-підприємця (а.с. 59).
У період з 09.08.2017 року по 18.08.2017 року посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області на підставі наказу від 07.08.2017 року № 2060 «Про проведення фактичної перевірки» та направлень на перевірку від 09.08.2017 року №№438, 439, 440, 441 проведено фактичну перевірку з питань дотримання організаційних, технічних та технологічних вимог провадження господарської діяльності щодо виробництва та обігу алкогольних напоїв суб'єкта господарювання ОСОБА_5 за місцем здійснення діяльності: АДРЕСА_1 за результатами якої складено акт від 19.08.2017 року № 03/163/40-01/НОМЕР_1 (а.с. 6-8).
В ході проведення вказаної перевірки було встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії); статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (подання звітів про обсяги виробництва алкогольних напоїв за період з вересня 2016 року по липень 2017 року з недостовірними відомостями); пунктів 1, 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (проведення розрахункової операції на суму покупки 450,00 грн. без застосування РРО та без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми.
16.02.2018 року в.о. начальника ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 00000479-40, яким згідно з абзацами п'ятим, дев'ятнадцятим частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до ФОП ОСОБА_5 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії та у розмірі 170000,00 грн. за подання звітів про обсяги виробництва алкогольних напоїв з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня місяця 2016 року по липень 2017 року (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Частиною першою статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Як вбачається з акту перевірки від 19.08.2017 року № 03/163/40-01/НОМЕР_1 та встановлено в ході розгляду даної справи, ФОП ОСОБА_5 здійснює виробництво пива на підставі ліцензії на виробництво алкогольних напоїв реєстраційний № 286, бланк серії АЕ № 297914, термін дії з 08.09.2016 року до 09.09.2021 року, код продукції згідно УКТ ЗЕД - 2203 00 10 00 (пиво із солоду (солодове) у посудинах місткістю більш як 10 л).
Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року № 49, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.03.2016 року за № 340/28470, затверджено, зокрема, форму звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» та Порядок заповнення форми звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» (далі - Порядок № 49).
Відповідно до пунктів 1-4 розділу І Порядку № 49 звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (далі - Звіт) подають суб'єкти господарювання незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі. Звіт в електронній формі подається засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, як передбачено для податкової звітності. Звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб'єкта господарювання. Інформація подається за видами алкогольних напоїв.
Розділом ІІ вказаного Порядку визначено порядок заповнення розділу I «Рух спирту».
Так, у графах 1, 2 зазначаються відповідно вид та код алкогольних напоїв згідно з додатком до наказу Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.03.2016 року за № 340/28470.
У графі 3 вказуються одиниці виміру, відповідно до яких складається Звіт. Дані щодо коду продукції згідно з УКТ ЗЕД 2208 (крім виноробної продукції) вносяться до таблиці в декалітрах, у перерахунку на безводний спирт (дал б. с.) та у фізичному обсязі (дал).
У графі 4 вказується кількість алкогольних напоїв в місцях зберігання на початок звітного місяця.
У графі 5 вказується кількість готової продукції, яка передана з виробництва до місця її зберігання у звітному місяці.
У графі 6 вказується кількість готової продукції, яка надійшла в місце зберігання у звітному місяці з торговельної мережі, за імпортом тощо.
У графі 7 вказується кількість імпортної продукції, яка надійшла на підприємство у звітному місяці.
У графі 8 вказується загальна кількість реалізованої продукції у звітному місяці.
У графі 9 вказується кількість продукції, яка реалізована на внутрішньому ринку у звітному місяці.
У графі 10 вказується кількість продукції, яка реалізована на експорт у звітному місяці.
У графі 11 вказуються втрати при зберіганні, відпуску продукції на лабораторні потреби тощо у звітному місяці.
У графі 12 вказується кількість продукції, яка відпущена іншим підрозділам підприємства для виробництва алкогольних напоїв у звітному місяці.
У графі 13 вказується кількість алкогольних напоїв у місцях зберігання на кінець звітного місяця.
У графі 14 надаються пояснення до граф 6 - 12 (у разі наявності). Звітні дані щодо продукції, на яку встановлено два коди згідно з УКТ ЗЕД, проставляються окремо за кожним кодом.
Матеріалами справи підтверджено, що за період з вересня 2016 року по липень 2017 року позивач щомісячно подавав до Луцької ОДПІ «Звіти про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» (а.с. 12-34).
Згідно з абзацом вісімнадцятим частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, у розмірі 17000 гривень.
В акті перевірки від 19.08.2017 року № 03/163/40-01/НОМЕР_1 зроблено висновок про те, що ФОП ОСОБА_5 порушено вимоги статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: подання звітів про обсяги виробництва алкогольних напоїв за період з вересня 2016 року по липень 2017 року з недостовірними відомостями. На думку контролюючого органу, за відсутності підтверджуючих документів щодо кількості виробленого і реалізованого пива та залишків на початок і кінець звітного місяця інформація у поданих позивачем щомісячних звітах форми 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» за період з вересня 2016 року по липень 2017 року є недостовірною (а. с. 8).
Судом встановлено, що звіти про обсяг виробництва та реалізації алкогольних напоїв було складено на підставі накладних про відпуск для реалізації виробленого пива у барі за адресою АДРЕСА_1, в якому позивач здійснює торгівлю, так як продукція, що знаходиться у бродильних танках у місці виробництва за адресою АДРЕСА_2, не є готовим продуктом, а тому її обсяги не можуть слугувати даними для заповнення відповідних звітів. Разом з тим, уся готова продукція зберігається у барі, а тому звіти було складено на підставі накладних на відпуск продукції.
Суд вважає таким, що не заслуговує на увагу посилання відповідача на те, що позивач порушив вимоги ст. 1, 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо обов'язку зареєструвати місце зберігання алкогольних напоїв з огляду на наступне.
Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом» у місцях здійснення технологічного процесу виробництва спирту або продукції з його вмістом повинне бути зареєстровано одне або кілька місць зберігання спирту.
Водночас ДФС України було надано підприємцю ОСОБА_5 роз'яснення від 27.02.2017 року щодо обов'язку реєстрації місця зберігання пива, у якому ДФС України вказує, що оскільки технологією виробництва пива використання спирту не передбачено, то підприємцю не потрібно вносити місце зберігання спирту до Єдиного реєстру місць зберігання.
Також суд погоджується з доводами позивача про порушення відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення вимог частини 19 статті 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якою встановлено, що штрафи за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, передбачені абзацом вісімнадцятим частини другої статті 17 цього Закону, не застосовуються до суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, з дати виникнення зобов'язання щодо подання такого звіту.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача про те, що у даному випадку санкцію застосовано за недостовірні відомості у звітах про обсяги виробництва, оскільки , як вбачається з назви самих звітів вони складені щодо обсягів виробництва та реалізації за формою № 2-РС, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року № 49. Даним наказом відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» затверджено форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення. Такої форми звіту як звіт про виробництво алкогольних напоїв (про неправильне заповнення якого зазначає відповідач) наказом № 49 не передбачено, а встановлено спеціальну форму звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв. Водночас, як було вказано вище, частиною 19 статті 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено пряму заборону на застосування штрафних санкції за подання такого звіту з недостовірними відомостями до суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Відтак, оскільки у позивача наявна ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, про що констатовано в акті перевірки (копія ліценції наявна в матеріалах справи), суд вважає протиправним застосування до відповідача штрафу у розмірі 170000 грн. за подання звітів про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв у кількості 10 штук з недостовірними відомостями.
Щодо порушення позивачем вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» судом враховано наступне.
Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об'ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203.
Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування;
Місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно з частинами 22-24, 26 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання.
У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами).
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
З аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями можливе суб'єктом підприємницької діяльності за наявності в нього ліцензії на право здійснення такої торгівлі, виключно у місці торгівлі, що зазначене в додатку до ліцензії, а розрахункові операції щодо такої реалізації повинні реєструватися виключно електронним контрольно-касовим апаратом, вказаним в додатку до ліцензії. При цьому, додаток до ліцензії є невід'ємною частиною ліцензії.
При цьому, здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у місці торгівлі, що не зазначене в додатку до ліцензії, є таким, що порушує встановлені Законом вимоги до такої реалізації алкогольних напоїв та тягне настання відповідальності, передбаченої статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно з абзацом п'ятим частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Як зазначено в акті перевірки від 19.08.2017 року № 03/163/40-01/НОМЕР_1, 09.08.2017 року близько 11 год. 35 хв. з приміщення виробничого цеху по виготовленню пива (міні-пивоварні), який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 було придбано без застосування РРО, без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми у принесений перевіряючими власний КЕГ 20 л пива «Світле» власного виробництва підприємця ОСОБА_5 Пиво було попередньо замовлено в кількості 20 л по ціні 28,00 грн. за 1 л та було залишено принесений КЕГ ємністю 50 л, в який в подальшому було налито замовлене пиво. Розрахунок за пиво проводився на вулиці біля приміщення міні-пивоварні за адресою: АДРЕСА_1. Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на місце торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_5 не придбавалась, у зв'язку з чим контролюючим органом зароблено висновок про порушення позивачем вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а. с. 8).
Матеріалами справи підтверджено, що ГУ ДФС у Волинській області 29.09.2016 року видано позивачу ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями Серії АС № 003190, строком дії з 02.10.2016 року до 02.10.2017 року, адреса місця торгівлі - АДРЕСА_3
У позовній заяві позивач зазначає, що ним не здійснювалась торгівля біля пивоварні, оскільки кошти, отримані за пиво, він провів через касовий апарат, який є у барі, що знаходить по АДРЕСА_1 про що перевіряючим було надано чек.
Разом з тим, як встановлено з акту перевірки та пояснень представника відповідача ОСОБА_3, яка була присутня при закупці пива та при проведенні перевірки, підприємець передав 20 л пива у КЕГ та отримав 500 грн. як оплату біля приміщення міні-пивоварні, яка знаходиться через дорогу від бару, і лише після пред'явлення працівниками ДФС наказу на перевірку та направлень позивач пішов в бар і провів операцію з реалізації пива через касовий апарат.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеним факт здійснення підприємцем ОСОБА_5 торгівлі пивом у місці, на торгівлю алкогольними напоями в якому була відсутня ліцензія. А тому застосування відповідачем штрафу у розмірі 17000 грн. за вказане порушення є правомірним.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.09.2017 року, якою закрито провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_5 за відсутністю події складу адміністративного порушення, оскільки як вбачається зі змісту вказаної постанови при розгляді справи Луцьким міськрайонним судом Волинської області не досліджувалися обставини, які мають значення при вирішенні даної адміністративної справи, у постанові суду лише констатовано факт наявності ліцензії про надання дозволу на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. При цьому у тексті постанови суду не йдеться про те, що ліцензія отримана підприємцем для торгівлі алкоголем за адресою АДРЕСА_1 в той час як факт продажу пива в ході здійснення заходів по проведенню перевірки 09.08.2017 року відбувся по АДРЕСА_1. Водночас відповідно до частини 7 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що судом визнано протиправним та скасовано рішення від 16.02.2018 року № 00000479-40 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 170000,00 грн., тому на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1700,02 грн.
Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 16.02.2018 року № 00000479-40 про застосування фінансових санкцій в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 170 000,00 грн. за подання звітів про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1700,02 грн. (одна тисяча сімсот грн. 02 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко
Повне рішення суду складено 18 травня 2018 року.