Рішення № 74068884, 10.05.2018, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
303/6668/17
Номер документу
74068884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №303/6668/17

2а/303/12/18

Ряд. стат. звіту - 106

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.

при секретарі Штець І.І.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мукачево адміністравтину справу за позовом ОСОБА_1 до Мукачівського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, третя особа без самостійних вимог: Аварійно-рятувальний загін спеціалізованого призначення УДСНС України в Івано-Франківській області про зобов`язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Мукачівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, третя особа без самостійних вимог: Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення УДСНС України в Івано-Франківській області про зобов’язання вчинити певні дії.

Позов мотивований тим, що позивач працював на Ужгородській міській рятувальній станції водолазом з 12.06.1989 року по 02.03.1992 року (всього пільгового стажу 827 годин 6 хвилин) як такий, характер роботи за який відповідає умовам та показникам, передбаченим позицією 12100000-11465 розділу ХХІІІ. Також, позивач проходив військову службу в період з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року у військово-морському флоті СРСР і закінчив службу маючи звання старший матрос. Причиною звернення до суду стало не факт не включення до пільгового стажу – строку проходження військової служби, а відсутність за відомостями відповідача страхових внесків в період його роботи з грудня 2008 року по жовтень 2011 року на посаді водолаза у Річковому координаційному аварійно-рятувальному центрі у м. Івано-Франківську Міністерства надзвичайних ситуацій України, який було ліквідовано. Правонаступником даного центру є Аварійно-рятувальний загін спеціалізованого призначення УДСНС України в Івано-Франківській області. Відповідно до довідки про середню заробітну плату виданої Річковим координаційним аварійно-рятувальним центром у м. Івано-Франківську в зазначений період часу позивач працював в центрі, однак його ідентифікаційний номер зазначено помилково невірно НОМЕР_1, замість НОМЕР_2. Відповідно до роздруківки індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5, на ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, за період з грудня 2008 року по жовтень 2011 року до суми заробітку для нарахування пенсії включені лише внески сплачені КП «Водоканал м. Ужгород», де працював позивач за сумісництвом, а внески за період роботи в Річковому координаційному аварійно-рятувальному центрі у м. Івано-Франківську Міністерства надзвичайних ситуацій України – відсутні. У зв’язку з цим, позивач має право на пенсію за пільговим стажем, однак розмір пенсії буде меншим, так як при відрахуванні страхових внесків в період роботи були здійснені на користь іншої особи.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 до початку розгляду справи збільшили розмір позовних вимог та просять суд також зобов’язати Мукачівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області при призначенні пенсії зарахувати ОСОБА_1 пільговий стаж роботи за період проходження військової служби з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року. В судовому засіданні збільшенні позовні вимоги підтримали та просили суд його задоволити з підстав наведених в позові.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позову, підтримала відзив на позовну заяву, який був поданий представником відповідача ОСОБА_4 ОСОБА_5 відзиву вбачається, що на думку представника відповідача, вимоги позивача є неправомірними, оскільки, по перше:

- Управління Фонду діє в межах Конституції України, законів України, підзаконних актів, які не суперечать чинному законодавству та інших нормативних актів, які регулюють відносини між громадянами при призначенні та перерахунку пенсії. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України;

- по друге, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності законом. Однак, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відомості про нарахування заробітної плати позивачу за вищезазначений період відсутні. Крім цього, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією чи займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію ЗУ «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вказаним законом передбачені періоди, з яких складається страховий стаж. Так, з 01.01.2004 року під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, час проходження строкової військової служби не враховується до пільгового стажу. Згідно наданих позивачем документів встановити, що на момент призову на строкову військову службу, жодна з підстав, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах позивачем не виконувались, а тому період проходження строкової військової служби з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року не був зарахований до пільгового стажу роботи, а був зарахований до загального стажу.

Вивчивши позов, заслухавши думку сторін та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області за №7 від 20.07.2017 року було підтверджено ОСОБА_1 період роботи на Ужгородській міській рятувальній станції водолазом з 12.06.1982 року по 02.03.1992 року (всього пільгового стажу 827 годин 6 хвилин) як такий, характер роботи за який відповідає умовам та показникам, передбаченим позицією 12100000-11465 розділу ХХІІІ. Загальні професії Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад та показників, затвердженого постановою №162 від 11.03.1994 року, і при виконанні вимог щодо віку та стажу пункту а) статті 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. а.с. 7).

ОСОБА_5 книжки серії БТ-І №8718211 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.12.2008 року прийнятий за переведенням з Закарпатського ЗЗПГ ДСВАГС на посаду водолаза аварійно-рятувальної водолазної станції №2 (а.с. 11).

Згідно Довідки №116/4 від 23.03.2017 року слідує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Мукачівському ОМВК і по обліковим даним значиться, що проходив військову службу в період з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року (а.с. 13).

Відповідно до Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за №01-1980/01 від 18.02.2015 року ОСОБА_1 працював повний робочий день в Річковому координаційному аварійно-рятувальному центрі у м. Івано-Франківську і за період з 01.12.2008 року по 31.10.2011 року виконував водолазні, аварійно-рятувальні, пошуково-рятувальні роботи на водних об`єктах на посаді водолаза І-ІІ розділ ХХІІІ підрозділ РКАРЦ у м. Івано-Франківську, код КП 23-2, підстава накази РКАРЦ у м. Івано-Франківську від 01.12.2008 року №64-ос, від 28.10.2011 №57-ос, від 30.12.2009 №7-орг, від 12.02.2010 №25-орг, протокол комісії РКАРЦ у м. Івано-Франківську по проведення атестації робочих місць, за період з 01.12.2008 по 31.10.2011, всього 02 роки 11 місяців (а.с. 14-18).

Згідно Розрахунку стажу ОСОБА_1 здійсненого Мукачівським об`єднаним УПФУ вбачається, що останній в період з 01.09.1982 року по 11.02.1986 року навчався, з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року проходив військову службу та з 12.06.1989 року працював на посаді водолаза (а.с. 46).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІV, Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині перші статті 12 цього Закону.

Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI.

Відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, 12-15, 18 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками - роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонд.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи пенсійного фонду мають право стягнути з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.

Крім того, частиною 3 статті 20 цього Закону визначено, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством, у разі: ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків; неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів; якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

Зазначене свідчить, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії, за обставин, коли встановлено факт роботи особи, що звернулась за призначенням пенсії.

Таким чином судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року проходив військову строкову службу, а відтак трудова книжка щодо такої категорії осіб не заводиться. Крім цього, було встановлено, що позивач працював в Річковому координаційному аварійно-рятувальному центрі у м. Івано-Франківську у період з 01.12.2008 року по 31.10.2011 року, а тому позов в цій частині позивача є обгрунтованим і підлягає до задоволення.

Що стосується другої позовної вимоги, то суд приходить до наступного висновку.

Статтею 100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» регулюється порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону. Зокрема, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щод зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби" від 02.06.2005 року передбачено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах".

Відповідно до абз. 2 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до ЗУ "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, із наданих позивачем доказів, зокрема із трудової книжки та довідок, не вбачаються підстави, які б давали право позивачу на зарахування період проходження ним строкової військової служби з 26.05.1986 року по 20.05.1989 року до пільгового стажу роботи, а тому у задоволенні в цій частині позову слід відмовити.

Керуючись ч.2 п.3 Прикінцевих Положень ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», ст.8 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», та ст. 2, 19, 72-78, 90, 211, 241-246, 250 КАС України, суд, -

р і ш и в :

Адміністративний позов із збільшеними позовними вимогами задоволити - частково. Зобов’язати Мукачівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області зарахувати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, трудовий стаж у Річковому координаційному аварійно-рятувальному центрі у м. Івано-Франківську Міністерства надзвичайний ситуацій України за періоди роботи з грудня 2008 року по жовтень 2011 року.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Мукачівського об’єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження: м. Мукачево, вул. Миру, 151 “Ж”, Закарпатської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 - 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридц`яти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий Ю.Ю. Куцкір