
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/1287/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області щодо не розгляду клопотання від 05.02.2018;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання 05.02.2018 та передати земельну ділянку за кадастровим номером 1820983500:05:000:0990, площею 99,5524 га, для ведення фермерського господарства.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він 05.02.2018 звернувся з клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки для фермерського господарства, площею 99,5524 га, за кадастровим номером 1820983500:05:000:0990, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району згідно розпорядження Брусилівської районної державної адміністрації №108 від 14.04.2010. Вказує, що даним розпорядженням було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 320,00 га для передачі в оренду. Проект землеустрою замовлено, подано до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі, де він зараз знаходиться, та надано одній із земельних ділянок кадастровий номер 1820983500:05:000:0990 площею 99,5524 га. Натомість, вказує, що відповідач вказане клопотання не розглянув, чим, на думку позивача, порушив вимоги статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання на 04.04.2018.
В судових засіданнях 04.04.3018 та 23.04.2018 було оголошено перерву для витребування додаткових доказів.
Позивач судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві. Свою позицію він обґрунтовує тим, що вказане клопотання позивача від 05.02.2018 розглянуто. Вказує, що відсутні підстави для надання позивачу в оренду земельної ділянки, оскільки проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства позивачем не розроблявся. Окрім того, на думку відповідача передача земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності в оренду здійснюється шляхом проведення земельних торгів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Розпорядженням голови Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 14.10.2010 №108 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 320,00 га для передачі в оренду строком на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу та резерву, що розташовані за межами населених пунктів Озерської сільської ради. (а.с. 8)
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 05.02.2018, в якому просив надати в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером 1820983500:05:000:0990 площею 99,5524 га, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 14.10.2010 №108. Додав до клопотання копію паспорту, копію ідентифікаційного коду та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копію розпорядження №108 від 14.04.2010, копію постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 у справі №806/2238/16.(9)
Позивач у позовній заяві стверджує, що його клопотання не розглянуто, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, чим порушені його права. Тому звернувся до суду та просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання та передати земельну ділянку в оренду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
За приписами ч. 2 та 3 ст. 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.
В розумінні вимог ст. 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами ст. 123 та 124 цього ж Кодексу.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. (ч.4 ст.122 Земельного кодексу)
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 05.02.2018, в якому просив надати в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером 1820983500:05:000:0990 площею 99,5524 га, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 14.10.2010 №108.
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 01.03.2018 № Г-386/0-386/6-8 відмовило ОСОБА_1 в задоволенні клопотання, у зв'язку з відсутністю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. (а.с.44-45)
Отже, за результатами розгляду клопотання позивача, відповідачем надано відповідь зазначеним листом, тому доводи позивача стосовно бездіяльності Головного управління Держгеокадастру, що полягає у не розгляді його клопотання є спростованими та безпідставними.
Як стверджує представник відповідача та відповідно до дослідженого судом вказаного листа, підставою для відмови у наданні в оренду земельної ділянки слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років.
Водночас, позивач стверджує, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку кадастровим номером 1820983500:05:000:0990 розроблений, знаходиться у Відділі в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області та погоджено начальником відділу, що підтверджується висновком №44 від 20.07.2016, тому відсутні підстави для виготовлення нового проекту.
Суд не приймає до уваги такі доводи позивача, виходячи з наступного.
Передача в оренду зазначених земельних ділянок громадянам, юридичним особам здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.
Як зазначено в ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч. 3 ст. 123)
За приписами ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування .
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України).
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду, погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, за отриманням дозволу на виготовлення кого необхідно звернутися з відповідною заявою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Водночас, докази того, що позивачем дотримано процедуру щодо виготовлення, погодження, затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1820983500:05:000:0990 площею 99,5524 га, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області, у матеріалах справи відсутні.
Що стосується посилань позивача на нібито вже розроблений проект землеустрою на земельну ділянку, що знаходиться у Відділі в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, то слід зазначити таке.
За приписами ст. 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до вимог ст. 25 цього ж Закону види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
До видів документації із землеустрою, окрім іншого відносяться: г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
В розумінні вимог ст. 26 цього ж Закону органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі є самостійними замовниками відповідної документації із землеустрою.
Таким чином, для відведення земельних ділянок в оренду розробляються проекти землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок з визначенням умов використання і затвердженням умов надання.
При цьому, для кожної конкретної мети використання земельної ділянки, розробляється відповідний вид документації. Тобто, для відведення земельної ділянки має виготовлятися саме проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду.
Разом з тим, доказів того, що позивачем розроблений, погоджений та затверджений в установленому порядку проект землеустрою для відведення бажаної ним земельної ділянки в оренду, матеріали справи не містять.
Зокрема, позивачем до матеріалів справи подана копія титульної сторінки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 загальною площею 314,3042 га за рахунок земель запасу та земель резерву, що розташовані за межами населених пунктів Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. Також надано копію схеми розміщення земельних ділянок, в т.ч. земельної ділянки з кадастровим номером 1820983500:05:000:0990 площею 99,5524 га, кадастровий план земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру по вказаній земельній ділянці станом на 27.12.2016 та витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку даної земельної ділянки №513/26-16 від 30.12.2016 (а.с. 35-42).
Разом з тим, вказаний проект землеустрою не пройшов у встановленому порядку погодження і затвердження.
Так, позивач в судовому засіданні стверджує, що перший примірник даного проекту знаходиться у Відділі Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області .
Відповідач стверджує протилежне. Зокрема, Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 24.03.2018 №31-609-99.5-215/2-17 повідомив ОСОБА_1, що направити висновок та перший примірник проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 341,3042 га, є неможливим, оскільки у відділі такий проект відсутній (а.с.48-49).
При цьому, суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 у справі №806/2238/16, якою зобов"язано Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області направити на адресу ОСОБА_1 висновок та перший примірник проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 341,3042 га на території Озерської сільської ради для ведення фермерського господарства, оскільки як вбачається з мотивувальної частини, таке рішення прийнято у зв"язку з невиконанням відповідачем вимог суду щодо надання доказів отримання ОСОБА_1 відповіді на заяву. (а.с.10-11)
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що у провадженні Житомирського окружного адміністративного суду та Житомирського апеляційного адміністративного суду перебувала справа №806/551/16 за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держгеокадстру у Брусилівському районі Житомирської області, предметом розгляду якої було неприйняття відповідачем рішення щодо розгляду поданого на погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 341,3042 га. Під час розгляду вказаної справи був оглянутий наданий позивачем оригінал даного проекту (а.с. 81-82). Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 в задоволенні вказаного позову було відмовлено (а.с. 83-85).
Що стосується посилань позивача на висновок Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області №44 від 20.07.2016, яким нібито погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то слід зазначити таке.
Позивачем до матеріалів справи надано копію висновку Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області №44 від 20.07.2016, яким, як він стверджує, погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства загальною площею 341,3042 га за рахунок земель запасу та земель резерву, що розташовані за межами населених пунктів Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. Кадастровий номер земельної ділянки 1820983500:05:000:0990. (а.с.62)
Разом з тим, в матеріалах справи міститься лист відділу в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.04.2018 №50/309-18-0.22, на ім'я в.о.начальника ГУ Держгеокадастру у Житомирській області, в якому повідомлено, що висновок №44 за реєстраційним номером Г-10/21-12/7-16 від 20.07.2016 не обліковується в системі Док ПРОФ 2.0 та додатково повідомлено, що така система не містить картотеку 7-16, відповідно до якої був зареєстрований висновок №44 від 20.07.2016. Тому, зазначено, що вказаний документ не відповідає дійсності. (а.с.65-66)
Крім того, з матеріалами справи підтверджується, що позивач звертався із заявою про погодження вказаного проекту землеустрою як представник за дорученням Дочірнього підприємства "ТЕРРА" ТОВ "Поліський край" - розробника проекту, зокрема 15.08.2016 та 16.09.2016, та надавав другий примірник проекту.(а.с.73,76). На вказані звернення відділом Держгеокадастру в Брусилівському районі Житомирської області були надані листи-відповіді від 15.08.2016 № 83/41-16 та від 29.09.2016 № 102/41-25, зміст яких свідчить, що вказаний проект не був погоджений через відсутність його оригіналу (а.с. 74-75).
З огляду на зазначене, суд не може визнати надану позивачем до матеріалів справи копію висновку про погодження проекту землеустрою № 44 від 20.07.2016 як належний доказ погодження проекту землеустрою, оскільки таке погодження виключало б необхідність подальшого повторного звернення із аналогічними заявами у серпні та вересні 2016 .
Відповідно до ч.3 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Дослідивши надані сторонами матеріали, з огляду на встановлені суперечності, суд не може взяти до уваги як доказ погодження проекту землеустрою висновок Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області №44 від 20.07.2016, тому відхиляє його.
Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до вимог Земельного кодексу України не було погоджено проект землеустрою у встановленому законом порядку, що є обов'язковою передумовою для укладення договору оренди та передачі в користування земельної ділянки.
З огляду на досліджені в ході розгляду справи докази, суд зазначає, що відсутність погодженого проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 1820983500:05:000:0990, виключає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, а отже і в суду на даний час відсутні підстави зобов"язувати відповідача надавати позивачу вказану земельну ділянку в оренду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в ході розгляду справи довів правомірність своїх дій.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, а тому відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Житомирська, 229, с.Биків, Брусилівський район,12642, код НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 14 травня 2018 року