Постанова № 7395273, 21.12.2009, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2009
Номер справи
22а-16374/08
Номер документу
7395273
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2009 року № 22а-16374/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Каралюса В.М. та Стародуба О.П.,

при секретарі судового засідання Романишин О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельдорадо ЛЗ» на постанову господарського суду Львівської обл. від 07.10.2008р. у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельдорадо ЛЗ» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій за порушення порядку проведення розрахункових операцій,-

В С Т А Н О В И Л А:

27.06.2008р. позивач Товариство з обмеженою відповідальністю /ТзОВ/ «Ельдорадо ЛЗ» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із врахуванням поданих під час розгляду справи доповнень до позову, просив визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції /ДПІ/ у Франківському районі м.Львова № 29743/10/232 від 21.12.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4309230 грн. 20 коп. (Т.1, а.с.2-7, 138-139).

Постановою господарського суду Львівської обл. від 07.10.2008р. в задоволенні заявлених позовних вимог відмовлено (Т.2, а.с.176-178).

Не погодившись з винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив позивач ТзОВ «Ельдорадо ЛЗ», який покликаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить у поданій апеляційній скарзі та доповненні до неї скасувати постанову суду першої інстанції (Т.2, а.с.188-193, 230, 255).

В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що суд при вирішенні справи не покликався на встановлені під час судового розгляду справи обставини, представниками податкового органу не надано розгорнутих пояснень щодо допущених позивачем порушень, складений Акт перевірки описує лише один день 02.01.2006р., хоча перевіркою охоплений період 01.01.2006р.-30.06.2007р., чим не дотримано вимог Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затв. наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005р., при винесенні рішення судом також не враховані вимоги ст.250 Господарського кодексу /ГК/ України.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача на підтримання поданої апеляційної скарги, заперечення представників відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у них доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ст.202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність таких обставин; невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідачем ДПІ у Франківському районі м.Львова проведено планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТзОВ «Ельдорадо ЛЗ» за період з 01.01.2006р. по 30.06.2007р., по результатам якої складено Акт перевірки № 4451/23-2/32712203 від 05.12.2007р. (Т.1, а.с.99-118).

Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.п.1 і 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг», яке полягало у проведенні підприємством розрахункових операцій в касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів на суму 431196 грн. 92 коп. без застосування реєстраторів розрахункових операцій /РРО/ та видачі коштів за повернутий покупцем товар на суму 430649 грн. 12 коп. по видаткових касових ордерах без застосування РРО.

На підставі Акту перевірки податковим органом прийнято рішення № 29743/10/232 від 21.12.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4309230 грн. 20 коп. (Т.1, а.с.8).

В порядку адміністративного оскарження вищевказаного рішення скарги позивача були відхилені, а рішення залишено без змін (Т.1, а.с.74-93, 140-142).

Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції виходив з того, що в порушення вимог п.п.1 і 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг» підприємством без застосування РРО приймалися кошти за товар від роздрібних покупців з оформленням касових ордерів та видачею таким покупцям засвідченої відбитком печатки підприємства квитанції від прибуткового ордеру на загальну суму 431196 грн. 92 коп., також видавалися кошти за повернутий покупцем товар на суму 430649 грн. 12 коп. по видаткових касових ордерах.

Відповідно до вимог наведеного Закону позивач як субєкт, який здійснює роздрібну торгівлю, зобовязаний був проводити вищевказані операції через РРО із видачею видаткового чеку по кожній операції, а не оформляти вищевказані операції видачею касових ордерів.

Між тим, такі висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.

Як вірно зазначено судом, матеріалами проведеної податковим органом перевірки підтверджується факти порушень позивачем вимог п.п.1 і 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг», які полягають в прийнятті підприємством коштів за реалізований товар від роздрібних покупців без застосування РРО та видачі коштів за повернутий покупцям товар без застосування РРО, при цьому позивачем видавалися прибуткові та видаткові касові ордери (Т.1, а.с.24-54, 46-158).

Відповідно до п.3.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затв. постановою Правління НБ України № 637 від 15.12.2004р., к асові операції, що проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Згідно з п.п.1 і 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг» с уб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Цим же Законом передбачено, що розрахунковий документ це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затв. наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000р., встановлено, що р еєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Пунктом 4.5 вказаного Порядку передбачено, що у несення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи компенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів (п.4.8. цього Порядку).

Окрім цього, відповідно до наказу Міністерства статистики України № 51 від 15.02.1996р. «Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) прибутковий касовий ордер з астосовується для оформлення надходження грошей до каси при обробці інформації як з використанням обчислювальної техніки, так і без неї. Виписується в одному примірнику робітником бухгалтерії та підписується головним бухгалтером або особою, яка на те уповноважена. Квитанція видається на руки особі, яка здала гроші, а ордер залишається у касі та реєструється в Журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових документів.

Натомість, видатковий касовий ордер застосовується для оформлення видачі грошей з каси при обробці інформації як з використанням обчислювальної техніки, так і без неї. Виписується в одному примірнику робітником бухгалтерії, підписується керівником підприємства (організації) та головним бухгалтером чи особою, яка на те уповноважена. Реєструється в Журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових документів.

Виходячи із системного аналізу вимог наведених норм в сфері проведення касових (розрахункових) операцій та застосування РРО випливає, що субєкти господарювання, на яких поширюються вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг», повинні відображати проведення операцій щодо надходження готівки із застосуванням РРО, при цьому підтвердженням дотримання субєктом господарювання вимог вказаного Закону є розрахунковий документ фіскальний касовий чек.

Окрім цього, операції, які оформляються із застосуванням РРО і шляхом видачі прибуткових та видаткових касових документів не є тотожними, оскільки чинним законодавством чітко регламентовано, що операції, із врахуванням статусу платника, повинні оформлятися із застосуванням РРО та друкуванням відповідного розрахункового документа, а не шляхом оформлення касових документів.

Також із змісту Акта перевірки слідує, що допущені позивачем порушення є однотипними, тому в останньому викладено суть допущеного порушення на прикладі одного дня - 02.01.2006р., а в додатках №№ 1 і 2 до Акту перевірки вже наведені вартість проданих товарів та суми повернутих коштів без застосування РРО впродовж періоду, що підлягав перевірці (Т.2, а.с.5-16).

Відповідно до ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Правильність обчислення нарахованих штрафних (фінансових) санкцій підтверджується Розрахунком відповідача (Т.2, а.с.4).

Разом з тим, судом залишено поза увагою, що відповідно до приписів ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування РРО є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні ст.ст.238, 239 ГК України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених ст.250 цього Кодексу.

Статтею 250 ГК України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування РРО після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.

Із матеріалів справи слідує, що порушення позивачем вимог п.п.1 і 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг» мали місце протягом 02.01.2006р. 30.06.2007р., Акт перевірки № 4451/23-2/32712203 був складений працівниками податкового органу 05.12.2007р. (Т.1, а.с.99-118) , а спірне рішення про застосування штрафних санкцій винесено 21.12.2007р. (Т.1, а.с.8), тобто факти порушень вимог норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» були встановлені податковим органом 05.12.2007р.

Як убачається із змісту представленого відповідачем на вимогу суду розрахунку штрафних санкцій, поза межами річного строку відповідачем нараховані штрафні санкції на суму 3463768 грн. 20 коп., а в межах цього строку 845462 грн. (Т.2, а.с.254).

Таким чином, із врахуванням імперативних приписів ст.250 ГК України та передбачених ст.162 КАС України повноважень суду при вирішенні адміністративної справи, спірне рішення ДПІ у Франківському районі м.Львова № 29743/10/232 від 21.12.2007р. слід визнати протиправним і скасувати в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3463768 грн. 20 коп., оскільки такі застосовані без дотримання строків застосування адміністративно-господарських санкцій.

Решта штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 845462 грн. застосовані податковим органом правомірно і з дотриманням вимог ст.250 ГК України.

За наведених обставин заявлений позивачем позов підлягає до часткового задоволення.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельдорадо ЛЗ» задоволити частково.

Постанову господарського суду Львівської обл. від 07.10.2008р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельдорадо ЛЗ» задоволити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова № 29743/10/232 від 21.12.2007р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 3463768 грн. 20 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: В.М.Каралюс

О.П.Стародуб