
Справа № 565/837/17
Провадження № 2-а/565/76/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2017 року м.Вараш
о 11 годині 50 хвилин
Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі:
головуючого - судді Горегляд О.І.,
з участю:
- секретаря судового засідання - Алексейчик А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі по тексту - Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області), в якому просить суд зобов'язати відповідача провести йому з 20 квітня 2017 року перерахунок пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати її в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно з ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначені позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтовуються тим, що з 06 грудня 2002 року він перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному УПФ України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з доводами позивача він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 14 грудня 1993 року, його стаж роботи становить 37 років, про що свідчить трудова книжка і розпорядження відповідача про призначення пенсії. За таких обставин, ОСОБА_1 стверджує, що відповідно до ст.49, ч.2 ст.56, ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи, але не вище 75 процентів заробітку. При цьому позивач зазначив, що 20 квітня 2017 року він звернувся до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідач листом №1444/C-401 від 27 квітня 2017 року відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії з тих мотивів, що підвищення до пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено лише пільги щодо обчислення стажу роботи. Вказану відмову Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 вважає неправомірною. Зокрема, позивач стверджує, що постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року і №393 від 07 липня 1992 року, на які покликався відповідач, не мають жодного відношення до предмету даного спору, а постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06 липня 2011 року для постраждалих від катастрофи на Чорнобильській АЕС, категорії 2, затверджені лише щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і підвищення непрацюючим пенсіонерам, що передбачені ст.ст.51, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно. Посилання Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області на Бюджетний кодекс України, на думку ОСОБА_1, є безпідставним, адже згідно з ст.ст.71, 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» бюджет Пенсійного фонду затверджується Правлінням Пенсійного фонду, джерелами його формування в основному є надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на державне пенсійне страхування, та кошти державного бюджету і цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, а також через те, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
У судове засідання позивач і представник відповідача, будучи належним чином повідомленими про час, дату і місце розгляду даної адміністративної справи, не з'явилися.
У заяві від 04 грудня 2017 року ОСОБА_1 повністю підтримав заявлені позовні вимоги та клопотав про розгляд справи без його участі на підставі наявних доказів.
04 грудня 2017 року Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області подало в суд письмові заперечення проти позову ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії (лист №3351/08-02 від 04 грудня 2017 року), та просило розглянути справу за відсутності його представника (лист №3332/08-02 від 04 грудня 2017 року).
Вказані письмові заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що позивач отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) і відповідно право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи на менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З цих мотивів відповідач просить суд повністю відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Враховуючи наявність зазначених заяв сторін, на підставі ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України суд визнав можливим здійснення розгляду даної адміністративної справи у відсутності позивача і представника відповідача на підставі наявних доказів.
Дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії.
Такий висновок суду ґрунтується на наступних встановлених фактичних обставинах.
Судом встановлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2. Наведені обставини підтверджуються посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Рівненською обласною державною адміністрацією 14 грудня 1993 року.
Згідно з пенсійним посвідченням НОМЕР_2, серії НОМЕР_3, виданим Пенсійним фондом України 05 березня 2013 року, ОСОБА_1 - пенсіонер.
Матеріали пенсійної справи №113913 свідчать, що з 05 грудня 2002 року до теперішнього часу позивач отримує пенсію за віком та перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному УПФ України Рівненської області.
Дані про стаж роботи і заробіток ОСОБА_1 та сплату відповідних внесків наявні у матеріалах пенсійної справи №113913.
З трудової книжки ОСОБА_1 слідує, що загальний стаж роботи позивача становить понад 20 років. Цей факт визнається відповідачем. Так, у розпорядженнях №113913 від 15 березня 2012 року і №113913 від 10 квітня 2012 року зазначено, що загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 37 років 9 місяців і 12 днів (станом на 31 березня 2009 року).
20 квітня 2017 року позивач звернувся до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у якій просив збільшити розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 % заробітку.
У листі №1444/С-401 від 27 квітня 2017 року відповідач повідомив позивача про відсутність, на його думку, законних підстав для перерахунку йому пенсії. Вказану відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області обґрунтовувало тими ж самими доводами, що й у поданих письмових запереченнях проти позову. При цьому відповідач вказав, що позивач отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і підвищення до пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 зазначеного Закону. Окрім цього, Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області зазначило, що порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року. Бюджетні призначення для виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 07 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», №745 від 06 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», виходячи з передбачених ними розмірів. З врахуванням наведеного та п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України, згідно з якими взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства, відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивачу - відсутні.
Проте вказана відмова Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України.
Судом встановлено, що сукупність доказів справи вказує на те, що ОСОБА_1 як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, зі стажем роботи понад 20 років має право на одержання збільшення пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При вирішенні даної справи і прийнятті постанови суд застосовував наступні правові норми.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до вимог ч.1 ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно з ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Слідуючи ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.
Пунктом 3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, заперечення відповідача у тій частині, що позивач обрав умови та порядок призначення пенсії, встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому і збільшення до пенсії за понаднормативний стаж йому слід обчислювати на підставі норм цього Закону, не відповідають вимогам ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До того ж у заяві про перерахунок пенсії від 20 квітня 2017 року ОСОБА_1 чітко вказав положення ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких він просив збільшити розмір йому пенсії за віком. Відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку і виплати йому пенсії на пільгових умовах з формальних, надуманих підстав, які не ґрунтуються на вимогах закону.
Таким чином, судом з'ясовано, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, передбачене ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має пільговий характер щодо тривалості стажу роботи та величини, з якої проводиться розрахунок збільшення пенсії. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи права на тотожні пенсійні виплати, встановлені загальним і спеціальним законом, застосуванню підлягають положення спеціального закону, в даному випадку - Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які є більш сприятливими для пенсіонера.
Окрім цього, суд врахував, що при призначенні державної пенсії за віком (протокол №442 від 23 грудня 2002 року) ОСОБА_1 як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, було призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, та підвищення пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення, саме на підставі норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З наведеного слідує, що відповідачем здійснено призначення пенсії позивачу, в тому числі і на умовах, встановлених спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи письмові заперечення Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області, суд вважає, що останнім не доведено правомірності відмови позивачу в здійсненні перерахунку і виплати його пенсії за віком з врахуванням збільшення пенсії, передбаченого ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У даному випадку ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 20 квітня 2017 року. За таких обставин, виходячи з вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії за віком позивачу має бути проведений Володимирецьким об'єднаним УПФ України відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 травня 2017 року. В цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню. У задоволенні іншої частини вимог, заявлених позивачем щодо перерахунку і виплати пенсії за період часу з 20 квітня 2017 року до 30 квітня 2017 року включно, з врахуванням положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», слід відмовити за їх безпідставністю.
Враховуючи викладені обставини, на підставі ч.2 ст.19, ч.ч.2, 3 ст.22 Конституції України, ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.3 ст.55, ч.2 ст.56, ст.60, п.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.2, ч.1 ст.8, ч.ч.1, 2 ст.11, ч.ч.1, 2 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128, ч.1 ст.158, ст.159, ч.ч.1-3 ст.160, ст.ст.161-163, ч.ч.1, 2 ст.186, п.1 ч.1 ст.256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії задоволити частково.
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 з 01 травня 2017 року перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи, але не вище 75 процентів заробітку.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії за віком з 20 квітня 2017 року до 30 квітня 2017 року включно - відмовити за їх безпідставністю.
Постанова суду в частині присудження ОСОБА_1 пенсійних виплат у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Володимирецькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області подати до Кузнецовського міського суду Рівненської області звіт про виконання даної постанови в місячний строк в частині негайного виконання - з дня одержання її копії, а в іншій частині постанови - в цей же строк з дня набрання нею законної сили.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області може бути подана апеляційна скарга з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя О.І.Горегляд