Постанова № 73937879, 08.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
345/4177/17
Номер документу
73937879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1409/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 січня 2018 року (суддя - Кардаш О.І., м. Калуш) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити зарахування стажу і призначення пенсії за віком на пільгових умовах,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 04 грудня 2017 року звернувся до суду з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію із врахуванням відповідних періодів роботи з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у відповідності до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» отримав право на призначення пенсії на пільгових умовах при досягненні ще 50-річного віку, оскільки пільговий стаж роботи за Списком №1, станом на 06.08.2015, складав понад 11 років, загальний - понад 27 років. Вказує, що 11.09.2017 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак отримав відмову у її призначенні, оскільки пільговий стаж роботи за Списком №1, підтверджений уточнюючою довідкою, складає 7 років 8 місяців 10 днів, інші періоди роботи, зокрема з 01.04.2001 по 14.12.2003, з 21.01.2010 по 29.11.2011 та з 30.11.2016 по 11.08.2017 - не враховано з підстав відсутності документів про проведення атестації робочих місць на підприємстві, з 15.12.2003 по 25.09.2009 - в зв'язку із відсутністю уточнюючої довідки, яка підтверджує пільговий характер роботи та з підстав відсутності документів про проведення атестації робочих місць на підприємстві. Такі дії позивач вважає безпідставними, такими, що суперечить вимогам чинного законодавства, а також порушують його конституційні права на отримання належного пенсійного забезпечення.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 січня 2018 року у справі №345/4177/17 заявлений позов задоволено частково. Визнано дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах - протиправними. Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та розпочати виплату ОСОБА_1, пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, починаючи з 11.09.2017, із врахуванням пільгового стажу роботи по Списку №1 за періоди з 13.03.1986 по 20.01.1989, з 01.04.2002 по 13.08.2002, з 15.10.2006 по 25.09.2009, з 21.01.2010 по 04.05.2013, з 20.05.2013 по 30.03.2014, з 14.05.2014 по 04.10.2016, з 01.04.2017 по 11.09.2017, а також заробітної плати за період роботи у ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» та ЗАТ «Тоннельний отряд №6 Мосметростроя».

Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що суд при прийнятті оскаржуваного рішення надав неналежну правову оцінку всім суттєвим обставинам справи і не в повній мірі дослідив здобуті в процесі судового розгляду справи докази, що у свою чергу стало причиною порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, і як наслідок тягне за собою не правильне вирішення даної справи, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення яким в задоволені позову відмовити. В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що згідно поданих позивачем документів та довідок пільгового стажу недостатньо для призначення пільгової пенсії згідно п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позивач у письмовому запереченні на апеляційну скаргу вважає постанову суду першої інстанції обґрунтованою, прийняту з врахуванням всіх обставини справи та такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права. Просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому у відповідності до ч.4 ст.229, ч.3 ст.268 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарг підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 11.09.2017 звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1. Відповідач листом від 14.09.2017 повідомив позивачу про те, що йому відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 у зв'язку із тим, що періоди роботи з 01.04.2002 по 14.12.2003, з 21.01.2010 по 29.11.2011, з 30.11.2016 по 11.08.2017 та з 15.12.2003 по 25.09.2009 у ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» (Росія) не можна зарахувати до пільгового стажу роботи, так як відсутня уточнююча довідка, яка підтверджує пільговий характер роботи та відсутні документи щодо проведення на підприємстві атестації робочого місця, що в сукупності складає 10 років 17 днів.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково, тому, що позивач має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах з 11.09.2017, тобто з моменту звернення до пенсійного органу з відповідною заявою про призначення пенсії, а не з дати набуття права на таку пенсію, оскільки досяг 50-річного віку, має необхідний стаж роботи, з яких більше 11 років з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятого повний робочий день.

Суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на таке.

Відповідно до ст.100 Закону України «Пенсійне забезпечення» особам, які на день введення в дію цього Закону мають стаж на роботах із шкідливими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, мають право на пенсію на пільгових умовах, яка призначається відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Пунктом «а» статті 13 цього ж Закону незалежно від місця останньої роботи право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Відповідно до п.10 Наказу Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 №383 «Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.

Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 Порядок №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Отже, основним документом, що підтверджує трудовий стаж для призначення пенсії - є трудова книжка. Якщо її немає, або в ній відсутні свідчення, що визначають право на пільгову пенсію, можуть бути витребувані уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Пунктом 3 даного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, то для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Абзацом 1 п.20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач в період з 13.03.1986 по 20.01.1989 працював у Калуському в/о Хлорвініл (перейменовано у ВАТ «Оріана»), що підтверджується записами у трудовій книжці (а.с.11). Крім того, згідно довідки ВАТ «Оріана» №171 від 30.06.2017 підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 13.03.1986 по 20.01.1989 працював у ВАТ «Оріана» за професією «апаратник синтезу», що передбачена Списком №1; за даний період пільговий стаж складає 02 роки 10 місяців 08 днів (а.с.22). Також даний період роботи позивача визнається відповідачем.

Згідно з уточнюючою довідкою ЗАТ «Тоннельний отряд №6 Мосметростроя» від 02.10.2017 №752 (а.с.24) позивач в період з 01.04.2002 по 13.08.2002 працював електрозварником ручної зварки на підземних роботах в ЗАТ «Тонельний отряд №6 Мосметростроя». Суд не бере до уваги покликання представника відповідача, що дана довідка не підлягає врахуванню, оскільки дані, вказані у цій довідці, підтверджуються записами у трудовій книжці (а.с.17), а також архівною довідкою №002173 від 21.09.2017, яка, в тому числі, містить посилання на первинні документи (а.с.26).

Що стосується тверджень відповідача, що період роботи позивача з 01.04.2002 по 13.08.2002 не підлягає врахуванню, як пільговий у зв'язку із відсутністю документів про проведення атестації робочого місця, суд звертає увагу на наступне. Пунктом 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 установлено, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за Списками №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць. Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 №41 (далі - Методичні рекомендації). Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Пунктом 8 цього ж Порядку встановлено, що відомості про результати атестації робочих місцьзаносяться до карти умов праці.

Апеляційний суд наголошує, що в матеріалах справи міститься карта атестації робочого місця від 10.06.2003 №147, яка підтверджує проведення атестації робочого місця «електрозварник ручної зварки на підземних роботах» на ЗАТ «Тоннельний отряд №6 Мосметростроя» (а.с.30-31).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Таким чином, оскільки чергова атестація робочого місця була проведена 10.06.2003, враховуючи, що умови праці фактично не змінювалися, період роботи позивача з 01.01.2002 по 13.08.2002 на посаді електрозварника ручної зварки на підземних роботах в ЗАТ «Тоннельний отряд № 6 Мосметростроя», підлягає зарахуванню, як пільговий, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1.

Що стосується періоду роботи позивача з 15.10.2006 по 25.09.2009 на посаді електрозварника ручної зварки на підземних роботах в ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя», то вказаний період роботи підтверджується уточнюючою довідкою від 10.10.2017 №406 (а.с.32), а також архівною довідкою №002173 від 21.09.2017, яка, в тому числі, містить посилання на первинні документи (а.с.33).

Твердження відповідача з приводу неврахування даного періоду роботи позивача у зв'язку із непроведенням атестації робочого місця не заслуговують на увагу. Оскільки з листа ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» вбачається, що документи по атестації робочих місць, проведені до 2010 року, були втрачені при переїзді (а.с.38). Таким чином, втрата документів щодо проведення атестації робочих місць з вини підприємства не може бути підставою для неврахування даного періоду роботи позивача, як пільгового, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1.

Покликання відповідача на той факт, що в уточнюючій довідці від 10.10.2017 №406 вказано, що позивач в період з 09.01.2008 по 11.01.2008, з 04.05.2008 по 08.05.2008 та 07.08.2008 перебував у відпустках без збереження заробітної плати спростовуються наступним.

Міністерство праці та соціальної політики у листі №01- 3 3131-02-6 від 26 грудня 2000 року роз'яснило, що у порядку, визначеному колективним договором, власник або уповноважений ним орган у разі простою підприємства, установи, організації з незалежних від працівників причин може надавати відпустку без збереження заробітної плати або з частковим її збереженням. До загального стажу роботи враховується весь період перебування у таких відпустках. До стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, зараховується лише місячний термін цієї відпустки в календарному році. Отже, враховуючи, що позивач у 2008 році перебував у відпустках без збереження заробітної плати лише 9 днів, тому підстав для неврахування даного стажу роботи по Списку №1 у відповідача немає.

Згідно з уточнюючою довідкою ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» від 11.08.2017 №377 (а.с.37) позивач працював електрозварником ручної зварки на підземних роботах в ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» в період з 21.01.2010 по 04.05.2013, з 20.05.2013 по 30.03.2014, з 14.05.2014 по 04.10.2016 та з 01.04.2017 по даний час (дату видачі довідки). При цьому стороною відповідача визнаються періоди роботи позивача з 30.11.2011 по 04.05.2013, з 20.05.2013 по 30.03.2014 та з 14.05.2014 по 04.10.2016.

Покликання відповідача щодо неврахування періоду роботи позивача з 21.01.2010 по 29.11.2011 та з 01.04.2017 по 11.09.2017 (дату звернення до Калуського ОУПФУ) у зв'язку із непроведенням атестації робочого місця не заслуговують на увагу суду, оскільки з наказу від 30.11.2011 №101/АРМТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» вбачається, що в період з 21.05.2010 по 30.11.2011 було проведено атестацію робочих місць (а.с.39). Це також підтверджується графіком проведення робіт по атестації робочих місць від 21.05.2010 (а.с.40), наказом від 21.05.2010 №52/АРМ (а.с.41), картою атестації робочого місця від 30.11.2010 (а.с.48-49). Також згідно із наказом від 13.07.2015 була створена комісія по проведення спеціальної оцінки умов праці (а.с.47). Отже, враховуючи, що у спірний період умови праці позивача фактично не змінювалися, наявні дані щодо проведення чергової атестації в період з 21.05.2010 по 30.11.2011, період роботи позивача з 21.01.2010 по 29.11.2011 та з 01.04.2017 по 11.09.2017 слід зарахувати до пільгового стажу, в тому числі за результатами попередньої атестації.

Щодо перебування позивача у відпустках без збереження заробітної плати за періоди: з 01.07.2010 по 15.07.2010, з 11.01.2011 по 14.01.2011, 31.01.2011 та з 01.04.2011 по 16.06.2011, з 21.04.2017 по 30.04.2017 (а.с.37), то, враховуючи, що у 2011 році позивач перебував у відпустці 51 день, до пільгового стажу позивача за 2011 рік слід зарахувати місячний термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати. Отже, проаналізувавши вищенаведене, суд вважає, що позивачем надано всі докази того, що він дійсно в спірні періоди був зайнятий на роботі зі шкідливими умовами праці та має право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. А тому, на підставі наведених обставин, відповідач має можливість провести розрахунок суми пенсії із врахуванням заробітку ОСОБА_1 по документах, які видані ТОВ «Тоннельний отряд №6 Метростроя» та ЗАТ «Тоннельний отряд №6 Мосметростроя» (а.с.71-81).

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Враховуючи, що в матеріалах справи міститься заява позивача про призначення пенсії від 11.09.2017, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідача слід зобов'язати призначити та розпочати виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, починаючи з 11.09.2017, тобто з дати звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії. Однак в резолютивній частині рішення, суд першої інстанції залишив поза увагою цю позовну вимогу, фактично не вирішивши її. Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувану постанову слід змінити.

Керуючись ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 січня 2018 року змінити, доповнити резолютивну частину абзацом такого змісту: «У задоволенні решти позовних вимог відмовити».

У решті постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 січня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. В. Ніколін судді О. М. Гінда В. Я. Качмар Повне судове рішення складено 11 травня 2018 року.