
ЄУН 337/4808/17
2-а/337/31/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2018р. Хортицький районний суд м.Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Мурашової Н.А.
за участю секретаря - Бессарабової Т.П.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, місце мешкання: АДРЕСА_1, до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул.Запорозького козацтва, буд.25-а, треті особи: ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1», місце знаходження: м.Запоріжжя, пр.Маяковського, буд.11, Суходільська виправна колонія №36, місце знаходження: Луганська область, Краснодонський район, м.Суходільськ, вул.Карпінського, буд.46, про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що він звернувся до Правобережного об'єднаного УПФУ в м.Запоріжжя з заявою про призначення пенсії віком. Однак згідно відповіді УПФУ в призначенні пенсії було відмовлено, оскільки у нього відсутній необхідний страховий стаж, підтверджений документами. Підтвердити свій страховий стаж він не має можливості у зв'язку з крадіжкою у нього усіх документів. Йому вдалося зібрати лише частину документів, які підтверджують його трудовий стаж і які він надав до УПФУ. Крім того, з метою отримання відомостей про трудовий стаж він звернувся до ТОВ Трест «Запоріжбуд», де він працював з 01.12.1986р. п 19.09.1989р., але підприємство на даний час ліквідовано та документи з відомостями про працівників підприємства до архівної установи не здавались. Також з 1994р. по 2001р. він відбував покарання у Суходільській виправній колонії №36, де працював в столярному цеху, а потім днювальним. Документів, які б підтверджували ці обставини, у нього також немає. Через це він не має можливості підтвердити наявність у нього 15 років трудового стажу, необхідного для призначення пенсії, та реалізувати своє право на пенсію.
Просить зобов'язати Правобережне об'єднане УПФУ в м.Запоріжжя здійснити йому призначення пенсії за віком.
Ухвалою суду від 14.02.2018р. по даній справі відкрито спрощене провадження за даним позовом і призначено відкрите судове засідання.
22.02.2018р. до суду надійшов відзив на позов відповідача, в яких він позов не визнав, просить в його задоволенні відмовити, мотивуючи це тим, що 11.09.2017р. позивач звернувся до УПФУ з заявою довільної форми про призначення пенсії за віком. Листом Правобережного об'єднаного УПФУ в м.Запоріжжя від 14.09.2017р. позивачу роз'яснено, що пенсія за віком призначається після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Оскільки згідно наданих ним документів було підтверджено страховий стаж 6 років 10 місяців 4 дні, підстав для призначення пенсії за віком позивачу не було. При цьому, жодного рішення в передбаченому законодавством порядку про відмову в призначенні пенсії Управління не приймало, оскільки позивач з заявою встановленої форми про призначення пенсії до Управління не звертався. Його заява від 11.09.2017р. була подана та розглянута на підставі ЗУ «Про звернення громадян». Просить в задоволені позову відмовити повністю.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув за невідомими причинами, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача за наявними доказами.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у відзиві, та пояснила, що призначення пенсії за віком здійснюється Управлінням на підставі особистої заяви особи, форма якої затверджена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою Правління ПФУ №22-1 від 25.12.2005р. На підтвердження трудового стажу особа повинна надати трудову книжку, яка є основним документом, що підтверджує трудовий стаж, а у випадку її відсутності - інші документи. Заяви встановленої форми позивач до УПФУ не подавав, комісією з призначення пенсії це питання не розглядалось і рішення не приймалось. Заява позивача від 11.09.2017р. була розглянута в порядку ЗУ «Про звернення громадян» і йому повідомлено про недостатність страхового стажу для призначення пенсії за віком. За тими документами, які були надані ним, його страховий стаж становить 6 років 10 місяців 4 дні. Просить в позові відмовити.
Представники третіх осіб - ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» та Суходільської виправної колонії №36 Луганської області в судове засідання не прибули за невідомими причинами, про час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників третіх осіб.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 11.09.2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до ПО УПФУ м.Запоріжжя з заявою, в якій просив вирішити питання про призначення йому пенсії за віком, додавши до заяви копії документів, які підтверджували його трудову діяльність.
Згідно попереднього розрахунку стажу, здійсненого спеціалістами ПО УПФУ м.Запоріжжя на підставі наданих позивачем документів про трудову діяльність загальний страховий стаж позивача склав 06 років 10 місяців 04 дні.
Листом №290/М-9 від 14.09.2017р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за віком через недостатність страхового стажу.
Відповідно до ч.1,2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1,2 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV), який набрав чинності з 01.01.2004р., та іншими законами України.
Так, згідно з ч.1 ст.26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років. по 31 грудня 2017 року.
Ч.4 ст.24 Закону № 1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.1993р. (далі - Порядок №637) за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Ч.5 ст.45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005р. (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У п.7 Порядку №22-1 міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з п.30 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (п.38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (п.39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.43).
При цьому, за приписами ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, з'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно обставини даної справи, оцінивши наявні докази, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 незаконними та необґрунтованими.
Так, за змістом вищевикладених вимог діючого законодавства виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії за віком.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Як встановлено судом, позивач із заявою про призначення пенсії за формою, встановленою Порядком №22-1, не звертався. Подана ним заява від 11.09.2017р. є довільної форми, хоча і містить вимогу про вирішення питання про призначення пенсії. До вказаної заяви позивачем були додані лише копії довідок, які підтверджували стаж його роботи та розмір заробітної плати, в той час, коли Порядок №22-1 передбачає подання оригіналів або належним чином засвідчених копій трудової книжки чи інших документів.
В ході розгляду вказаної заяви відповідачем було проведено попередній розрахунок стажу роботи позивача і встановлено, що доданими ним документами підтверджується стаж роботи в меншому розмірі, ніж є необхідним для призначення пенсії за віком згідно з ст.26 Закону №1058, про що повідомив позивача листом №290/М-9 від 14.09.2017р.
При цьому, жодного рішення в порядку, встановленому Законом №1058, Порядком №22-1, про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком, в т.ч. з підстав недостатності трудового стажу або відсутності документів, що підтверджують такий стаж, відповідач не приймав.
Отже, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не мав підстав для призначення пенсії.
Натомість відносини, які склалися між сторонами у даній справі, регулюються положеннями Закону України «Про звернення громадян», згідно яких відповідачем було надано письмову відповідь листом №290/М-9 від 14.09.2017р. та роз'яснено норми законодавства щодо визначення права на пенсію за віком.
З огляду на вказане, суд вважає, що відповідь пенсійного органу не є рішенням субьєкта владних повноважень у розумінні ч.2 ст.2 КАС України та не порушує права та інтереси позивача, за захистом яких він звернувся.
Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду України (рішення у справі № 2-а-4639/11/2414 від 06.12.2016).
Звертаючись до суду з цим позовом про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком, не вказав та не обґрунтував, які саме дії вчинив (чи допустив бездіяльність) відповідач, які порушують його право на пенсійне забезпечення, в чому саме полягає незаконність (протиправність) таких дій.
За змістом заявленого позову, позивач ОСОБА_1 фактично просить суд зобов'язати відповідача зарахувати в стаж його роботи, необхідний для призначення пенсії, період його роботи в ТОВ Трест «Запоріжбуд» з 01.12.1986р. по 19.09.1989р. та період відбуття покарання у Суходільській виправній колонії №36 з 1994р. по 2001р., посилаючись на те, що він немає документів, які б підтверджували ці обставини.
Разом з тим, суд вважає, що вказана вимога є передчасною, оскільки страховий стаж для призначення пенсії визначається органами Пенсійного Фонду України після звернення до них особи в установленому законом порядку і на підставі відповідних відомостей в трудовій книжці. За її відсутності, як у випадку з позивачем, трудовий стаж повинен визначатись на підставі документів, передбачених Порядком №637, або показань свідків.
Як вже зазначалось вище, заява встановленого зразка про призначення пенсії за віком позивачем відповідачу не подавалась, рішення про зарахування чи не зарахування в трудовий стаж позивача, в т.ч. зазначених ним періодів роботи та відбуття покарання, відповідачем не приймалось, необхідні документи не подавались, спеціалістами Пенсійного фонду України додаткові відомості чи інформація в порядку ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не запитувалась, у випадку необхідності свідки не опитувались, що, на думку суду, свідчить про відсутність спору між сторонами як такового.
Таким чином, підстав для задоволення позову ОСОБА_1 суд не знаходить.
Керуючись 2,5,9,72-79,90,242-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1», Суходільська виправна колонія №36, про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07.05.2018р.
Суддя Н.А.Мурашова
26.04.2018