Постанова № 7388382, 25.11.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2009
Номер справи
2а-25919/09/1270
Номер документу
7388382
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а- 25919/09/1270

Категорія 6.6.4

П О С Т А Н О В А

Іменем України

25 листопада 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Твердохліба Р.С. ,

при секретарі: Горпенюк О.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 1379,56 грн., -

В С Т А Н О В И В:

16 вересня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 1379,56 грн. В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 взято на податковий облік в Алчевській ОДПІ як платника орендної плати за землю згідно договору оренди №142. Станом на 18 лютого 2009 року за ОСОБА_2 мається податковий борг у сумі 1379,56 грн. по орендній платі з фізичних осіб, який складається з сум, визначених платником податків та пені за несвоєчасну сплату суми податкового зобовязання. Відповідно до п.п.5.3.1, 5.4.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума податкового зобовязання несплачена платником податків у 10 денний строк з дня отримання податкового повідомлення вважається податковим боргом. В порушення норм діючого законодавства, податковий борг відповідачем не сплачено. Позивачем в порядку, передбаченому пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону приймалися заходи для стягнення податкового боргу, а саме: відповідачу направлена перша податкова вимога за №1/14 від 22.08.2008 року та друга податкова вимога за №2/1 від 01.04.2009 року, які платник податків отримав особисто. Також, ОСОБА_2 Алчевською ОДПІ направлено податкове повідомлення №0018581720 від 10.06.2008 року, в якому визначено податкове зобовязання у вигляді орендної плати з фізичних осіб у загальній сумі 1873,70 грн., з яких платником податків сплачено лише 501,22 грн. Враховуючи вищенаведене, Алчевська обєднана державна податкова інспекція в Луганській області просить стягнути податковий борг з фізичної особи ОСОБА_2 перед бюджетом по орендній платі з фізичних осіб у сумі 1379,56 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів.

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановелно, що ОСОБА_2 взято на податковий облік в Алчевській ОДПІ як платника орендної плати за землю згідно договору оренди №142 (арк. справи 17-19).

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Згідно ч.1 ст. 11 вказаного закону о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі платники податків).

Станом на 18 лютого 2009 року за ОСОБА_2 мається податковий борг у сумі 1379,56 грн. по орендній платі з фізичних осіб, який складається з сум, визначених платником податків та пені за несвоєчасну сплату суми податкового зобовязання.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

У відповідності до вимог чинного законодавства боржнику були надіслані перша податкова вимога за №1/14 від 22.08.2008 року та друга податкова вимога за №2/1 від 01.04.2009 року, які платник податків отримав особисто (арк. справи 9-10).

ОСОБА_2 Алчевською ОДПІ направлено податкове повідомлення №0018581720 від 10.06.2008 року, в якому визначено податкове зобовязання у вигляді орендної плати з фізичних осіб у загальній сумі 1873,70 грн., з яких платником податків сплачено лише 501,22 грн.

Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, позовні вимоги Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути податковий борг з фізичної особи ОСОБА_2 перед бюджетом по орендній платі з фізичних осіб у сумі 1379,56 грн

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 3,5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 1379,56 грн. задовольнити повністю.

Стягнути податковий борг з фізичної особи ОСОБА_2 перед бюджетом по орендній платі з фізичних осіб у сумі 1379,56 грн. (одна тисяча триста сімдесят девять гривень 56 коп.) на р/р 33212815700027, орендна плата з фізичних осіб, код 13050500, одержувач: Управління держказначейства в м.Алчевську, банк одержувача ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, ідент. код 24046768.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 30 листопада 2009 року.

СУДДЯ