Рішення № 73866102, 23.04.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
754/14191/17
Номер документу
73866102
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/282/18

Справа №754/14191/17

РІШЕННЯ

Іменем України

23 квітня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Галась І.А.

при секретарі - Дмитрієвій А.А.

за участю позивача - ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Деснянського районного суду м. Києва з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 16.04.2014 наказом МВС України № 638 о/с, його (позивача) було звільнено з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора спеціалізованого відділення ДПС із забезпечення супроводження спеціального загону ДПС особливого призначення при МВС України (спеціальне звання підполковник міліції, вислуга років на день звільнення склала - 22 роки шість місяців 11 днів, у пільговому розрахунку - 26 років десять місяців 05 днів) та призначено пенсію за вислугу років.

Пенсія призначена, виходячи з грошового забезпечення, визначеного уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», яка була чиною на момент виникнення спірних питань (01.01.2016). Призначену позивачу пенсію за вислугу років розраховано по пенсійній справі № 2603023907 із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 977,50 грн.; оклад за спеціальним званням - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 387,63 грн.; надбавка за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50%; премія у розмірі 90% (по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань за місяць).

Разом з тим, з 29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року.

Цим Законом, зокрема, внесено доповнення в ст.63 Закону України «Про

пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством». Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Акцентував увагу суду на тому, що Міністерство внутрішніх справ України вже двічі інформувало Пенсійний Фонд України стосовно того, що з 01.01.2016 р. виникла законна підстава для перерахунку раніше призначеної пенсії працівникам міліції пенсії, зокрема листи №1461/05-22-2017 від 03.02.2017 р. та №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 р. Крім того, повідомляло, що за формою, яка визначена Додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, від уповноваженого структурного підрозділу МВС України 02.06.2017 р. за вих. №22/6-71926 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві надіслано його (позивача) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських.

23.10.2017 р. позивач звернувся з завою до Головного управління Пенсійного фонду України з проханням здійснити перерахунок його (позивача0 пенсії з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. В доповненнях до заяви надав два листи Міністерства внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України №1461/05/22-2017 від 03.02.2017 р. та № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 р., стосовно наявності законних підстав для перерахунку раніше призначеної йому (позивачу) пенсії.

Зазначив, що в даному випадку перерахунок раніше призначеної пенсії пенсіонерів МВС повинен був проводитись не за його заявою, а у загальному порядку, оскільки 29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р.

Із отриманої від ГУ пенсійного фонду України в м. Києві відповіді стало відомо, що за результатами розгляду його (позивача) заяви йому не перераховано пенсію з розміру грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських і йому фактично було відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії. Як вбачається з мотивувальної частини письмової відповіді Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не виконало обов'язку провести перерахунок та виплату йому пенсії з підстав відсутності запланованих коштів у Державному бюджеті. Тобто фактично відповідачем встановлений законодавством обов'язок не виконаний, оскільки відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведені перерахунку та виплаті перерахованої позивачу пенсії, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок. Вважає вказані доводи необґрунтованими, позаяк відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.

Акцентував увагу суду, що відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Таким чином, позивач вважає, що має місце протиправна діяльність (бездіяльність) Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, оскільки рішення відповідача стосовно його (позивача) довідки не було прийнято всупереч вимогам законодавства.

Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві, незважаючи на передбачену законодавством відповідальність навмисно не проводить перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 р. з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Тобто фактично відповідачем встановлений обов'язок не виконаний, оскільки відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведення перерахунку та виплаті перерахованої йому (позивачу) пенсії.

З урахуванням уточнених позовних вимог від 15.11.2017 р. позивач просить: визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 і виплати такої перерахованої пенсії за період, у якому вона підлягала виплаті, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки № 22/6-72037 від 07.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, по визначеному в цій довідці посадовому окладу, окладу за спеціальним званням, надбавкою за стаж служби в поліції, провести за період з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату (за період, у якому вона підлягала виплаті) пенсії ОСОБА_1 з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія з 01.01.2016, а також у подальшому, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років (надбавки за стаж служби) та премії у розмірі 90% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань, що входять до розрахунку його пенсії по пенсійній справі 2603023907, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016. Судовий збір стягнути з відповідача.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 01.11.2017 р. відкрито провадження у справ та призначено до судового розгляду.

15 грудня 2017 року набули чинності зміни, внесені до Цивільного процесуального кодексу України Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017, № 2147-VIII, яким КАС України викладено в новій редакції.

Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15.12.2017 року.

У судовому засіданні позивач, представник позивача адміністративний позов підтримали у повному обсязі та просили суд його задовольнити, виходячи із доводів, якими обґрунтовується позовна заява.

Представник відповідача - Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином,будь-яких письмових пояснень/заперечень, а також відзиву щодо заявлених позовних вимог до суду не направили.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що 16.04.2014 р. позивач звільнився з органів внутрішніх справ у запас з посади старшого інспектора спеціалізованого відділення ДПС із забезпечення супроводження спеціального загону ДПС особливого призначення при МВС України у званні підполковника міліції, вислуга років на день звільнення склала 22 роки, шість місяців, 11 днів.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка призначена з наступних видів грошового забезпечення:

-посадовий оклад - 977,50 грн.;

-оклад за військове звання - 130,00 грн.;

-процентна надбавка за вислугу років 35% - 387,63 грн.;

-середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2766,00 грн.

Всього 4 261,13 грн.

Розмір пенсії відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» становить 68 % грошового забезпечення 2897,57 грн. (4261,13 *68%).

З Довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07 червня 2017 року №22/6-72037 вбачається, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинного на 01.01.2016 р, за посадою ст. інспектора спеціалізованого відділення ДПС із забезпечення супроводження спец загону ДПС особливого призначення (під. ДДАІ) при МВС України/старший інспектор стройового підрозділу поліції в м. Києві становить: посадовий оклад - 2 600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2 200,00 грн.; надбавка стаж служби (відс.) 45% - 2 160,00 грн.; премія (відс.) 18,76% - 1 305,70 грн., а всього 8265,70 грн., що значно більше за суми, з яких розрахована пенсія позивачу.

29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року.

Цим Законом, зокрема, внесено доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

23.10.2017 позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням у визначений термін здійснити перерахунок пенсії з урахуванням змінених деяких видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

25.10.2017 р. відповідач надав відповідь №25479/03/Р.2448 на звернення позивача, в якій повідомив про те, що виплата пенсії позивачу здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Фінансове забезпечення перерахунку пенсії буде здійснено за рахунок цих коштів у випадку внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок і підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, такою що порушує його права, відтак звернувся до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, функціями соціальної держави є забезпечення й захист соціальних прав людини; соціальний захист населення; вирівнювання соціального стану суб'єктів суспільних відносин.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно частини вісімнадцятої ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року (далі - Постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988.

За правилами п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №45, згідно з яким Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

З матеріалів справи вбачається, що довідка про перерахунок пенсії позивача надійшла до Головного управління пенсійного фонду України у спосіб, визначений діючим законодавством.

Як повідомив відповідач, позивачу не здійснено перерахунок пенсії в зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету України. Проте суд з таким рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не погоджується оскільки діюче законодавство не зв'язує питання перерахунку пенсій із виділенням коштів з Державного бюджету України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14.09.2017 у справі №К/800/30438/17 (ЄДРСР №68903603).

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Суд звертає увагу на те, що пенсію позивачу було призначення у 10.06.2011 році, тобто до набрання законної сили Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, а тому її пенсія не підлягає обмеженню максимальним розміром.

Крім того, відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частин першої-другої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився та не надав суду беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій в обґрунтування відмови в перерахунку пенсії позивачу, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача.

У відповідності до вимог ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З врахуванням наведеного, з метою належного захисту прав позивача суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача в повному обсязі.

Згідно ч. ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.

На підставі ст.ст. 19 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію», керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 77, 241,242, 296 382, 383 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та виплати такої перерахованої пенсії за період, у якому вона підлягала виплаті.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» та на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-72037 від 07.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, по визначеному в цій довідці посадовому окладу, окладу за спеціальним званням, надбавкою за стаж служби в поліції, провести за період з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату (за період, у якому вона підлягала виплаті) пенсії ОСОБА_1 з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія з 01.01.2016, а також у подальшому, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років (надбавки за стаж служби) та премії у розмірі 90% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань, перерахунок та виплату провести без обмеження максимального розміру пенсії на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016, нараховані кошти загальної суми боргу на виконання рішення суду підлягають виплаті невідкладно, одноразово.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: