Рішення № 73866071, 18.04.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
754/10568/17
Номер документу
73866071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/187/18

Справа №754/10568/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - ЛІСОВСЬКОЇ О.В.

за участю секретаря - Грей О.П.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Мних Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду та отримує пенсію, як інвалід другої групи, від захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи та призначену згідно із ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2012 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначеній категорії громадян відповідно до нового порядку нарахування пенсій повинні були перераховуватись та призначатись нові розміри пенсійного забезпечення відповідно до розміру заробітної плати, характеру виконуваної роботи та часу виконання самих робіт в зоні небезпеки. 13.06.2017 року Виробничим підприємством «Київенергоремонт» видано довідку про заробітну плату за роботу в зоні № 3. 26.06.2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію з урахуванням вищезазначеної довідки, але 20.07.2017 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачені перерахунки пенсії призначених по інвалідності в розмірі фактичних збитків. Але позивач вважає такі дії Управління неправомірними. На підставі викладеного позивач звертається до суду з даним позовом, в якому просить визнати дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1 із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок і обчислення пенсії позивачу згідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні № 3, виданої Виробничим підприємством «Київенергоремонт» від 13.06.2017 року № 0106/17, з 01.07.2017 року.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість. При цьому зазначила, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011р. (набрала чинності з 1 січня 2012 року) було запроваджено порядок перерахунку пенсії із застосуванням до пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою, у відповідності до якого Управлінням було визначено розмір пенсії позивача за новою формулою, починаючи з 01.01.2012 року та розмір пенсії становив 4 611,41 грн. Вважає такі дії Управління законними, а тому просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду та отримує пенсію, як інвалід другої групи, від захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи та призначену згідно із ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 01.01.2012 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначеній категорії громадян відповідно до нового порядку нарахування пенсій повинні були перераховуватись та призначатись нові розміри пенсійного забезпечення відповідно до розміру заробітної плати, характеру виконуваної роботи та часу виконання самих робіт в зоні небезпеки.

13.06.2017 року Виробничим підприємством «Київенергоремонт» видано довідку № 0106/17 про заробітну плату за роботу в зоні № 3.

26.06.2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію на підставі Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, з урахуванням вищезазначеної довідки.

Але листом № 11186/06 від 20.07.2017 року позивачу було відмовлено Управлінням у перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачені перерахунки пенсії призначених по інвалідності в розмірі фактичних збитків

У своїх позовних вимогах ОСОБА_1 вказує про те, що дії відповідача є неправомірними та суперечать вимогам діючого законодавства України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та встановленим фактам, суд дійшов висновків про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманого внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Позивач є постраждалою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи, а отже підпадає під дію постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особа, яка отримала інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не заперечувалось сторонами у ході розгляду справи.

З матеріалів справи вбачається, що 13.06.2017 року Виробничим підприємством «Київенергоремонт» видано довідку № 0106/17 про заробітну плату за роботу в зоні № 3 про те, що позивачу нараховувалась заробітна плата за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 17.08.1986 року по 30.11.1986 року.

Згідно з п. 3 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

Пунктом 4 Порядку передбачено, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Досліджені матеріали справи, серед яких: наказ № 322 від 30.09.1986 року, наказ № 234 від 25.07.1986 року, наказ № 2 від 12.06.2017 року, довідка № 10/2 від 24.04.2017 року, підтверджують, що робота позивач у зоні відчуження під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи проводилася вахтовим методом.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ (п. 2 Постанови).

Враховуючи вищевикладене, відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення.

При прийнятті рішення суд також враховує, що згідно із частиною 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 2 статті 6 КАС України також передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" (пункт 1) України визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 8, 9, 19, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1 із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення - неправомірними.

Зобов"язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні № 3, виданої Виробничим підприємством "Київенергоремонт" від 13.06.2017 року № 0106/17, з 01 липня 2017 року.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Повний текст рішення був виготовлений 26 квітня 2018 року.

Головуючий: