Постанова № 73811519, 03.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
803/1654/17
Номер документу
73811519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1077/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А. І.,

суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,

за участю секретаря - Болюк Н. В.,

представника відповідача та третьої особи - Ярошика Т. В.,

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 803/1654/17 (постанова ухвалена о 09:32 год. у м. Луцьку судом у складі головуючого судді Ксензюка А. Я., повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2017 року) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РИТЕЙЛ» до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державна фіскальна служба України,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОГ РИТЕЙЛ» (далі - ТЗОВ «ВОГ РИТЕЙЛ») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області), в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 04 вересня 2017 року № 0003574003.

Позовні вимоги обґрунтовувало посиланням на те, що відповідачем протиправно застосовано до нього штрафні (фінансові) санкції на суму 143856. 45 грн за несвоєчасне надіслання акцизних накладних на пальне до Єдиного реєстру акцизних накладних, оскільки такі накладні були надіслані ним до зазначеного реєстру своєчасно протягом п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання в межах операційного дня (до 19 години).

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року вказаний позов задоволено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що ТЗОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» пропущено граничний термін реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, що свідчить про правомірність прийнятого ним податкового повідомлення - рішення.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, посилаючись на викладені в ній обставини, просив її задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не з'явилися, хоча позивача належним чином повідомлено про дату, час та місце його проведення, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи у його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача та третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі акта перевірки від 11 серпня 2017 року № 207/03-20-40-01/38740702, складеного за результатами камеральної перевірки термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТЗОВ «ВОГ РИТЕЙЛ», ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 04 вересня 2017 року № 0003574003, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 143856. 45 грн.

Підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 143856. 45 грн слугував висновок відповідача про порушення позивачем вимог пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, у зв'язку із несвоєчасною реєстрацією ТЗОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» акцизних накладних за липень 2017 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Не погодившись із вказаним повідомленням - рішенням, позивач оскаржив його суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач своєчасно протягом п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання в межах операційного дня надіслав для реєстрації в електронній формі до Єдиного реєстру акцизних накладних акцизні накладні на пальне, що свідчить про протиправність винесеного відповідачем податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платника податку при реалізації пального скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Згідно з пунктами 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до пункту 231.8 статті 231 Податкового кодексу України, порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних.

Відповідно до пункту 120-2.1. статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних до 15 календарних днів тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 114 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок № 114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизній накладній та/або розрахунку коригування до акцизної накладної, до Єдиного реєстру акцизних накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам акцизного податку - отримувачам пального акцизній накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.

Пунктом 2 Порядку № 114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 114 причиною неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі є: 1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної/розрахунку коригування; 2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування з такими самими реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду); 5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.

Квитанція про неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 114 датою та часом надання акцизної накладної/розрахунку коригування до ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Якщо протягом операційного дня платникові акцизного податку не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування, вони вважаються зареєстрованими у Реєстрі.

Отже чинним законодавством встановлений певний порядок реєстрації особою, яка реалізує пальне акцизних накладних в Єдиному реєстрі таких накладних. Зокрема, реєстрація акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється протягом п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання в межах операційного дня (щодня з 8 до 19 години), прийняття таких підтверджується квитанцією в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається такій особі протягом операційного дня. При цьому у разі якщо протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття акцизних накладних не надіслано, такі вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Окремо слід зазначити, що перелік підстав неприйняття акцизних накладних визначений Порядком № 114 є вичерпним.

Як видно з матеріалів справи 07 липня 2017 року ТЗОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» було складено акцизні накладні №№ 2703-2711 та №№2722-2724, а 08 липня 2017 року - акцизну накладну № 2712.

21 липня 2017 року вказані вище акцизні накладні були надіслані позивачем за допомогою автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» до Єдиного реєстру акцизних накладних о 16:32 год. Протягом цього операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття даних акцизних накладних відповідачем позивачу надіслано не було.

22 липня 2017 року по вказаних вище акцизних накладних відповідачем були надіслані позивачу квитанції № 1 про неприйняття зазначених накладних, у яких як підставу неприйняття зазначено, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 21 липня 2017 року поза межами операційного дня (відповідно до пункту 2 Порядку № 114 операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години).

В цей ж день позивач повторно надіслав до Єдиного реєстру акцизних накладних згадані вище акцизні накладні, квитанції про їх неприйняття були надіслані позивачу лише 24 липня 2017 року.

Оскільки позивач в межах строку, передбаченого статтею 231 Податкового кодексу України, та до закінчення операційного дня 21 липня 2017 року здійснив всі необхідні дії на виконання покладеного на нього обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних та протягом цього операційного дня не отримав квитанції про прийняття або неприйняття таких накладних, вони вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Окрім цього слід зазначити, що позивачу було відмовлено в реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних з підстав не передбачених Порядком № 114, що також свідчить про незаконність такої відмови.

Відтак суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про незаконність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 04 вересня 2017 року № 0003574003.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права або порушення норм процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 241, 308, 310, 315, 316 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 803/1654/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А. І. Рибачук судді В. М. Багрій Д. М. Старунський Повне судове рішення складено 04 травня 2018 року.