Рішення № 73682692, 17.04.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
766/20594/17
Номер документу
73682692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/20594/17

н/п 2-а/766/31/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

за участю секретаря Матієнко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

27.11.2017 року позивач звернулася до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол №54 від 27.10.2017 року) управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по довідці №49 від 17.10.2017 року, яка видана Головним управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з урахуванням інших виплат, починаючи з 09.11.2005 року, та з урахуванням ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» (норма яка діяла на час призначення пенсії) 90 % від заробітку та залишити базовий місяць незмінним. Відшкодувати позивачу з державного бюджету України суму судового збору. Згідно перерахунку з 09.11.2005 року індексацію не утримувати.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що 15.10.2017 року подала до відділу спеціальних пенсій УПФУ м.Херсоні заяву про перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, починаючи з 09.11.2005 року. Разом із заявою подала довідку №49 від 17.10.2017 року про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», і інші виплати складають 4657,80 грн. Згідно протоколу №54 від 27.10.2017 року засідання комісії для розгляду питань пов’язаних з перерахунком та виплатою пенсії управління Пенсійного фонду в м.Херсоні відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав. Позивач вважає, що протокол №54 від 27.10.2017 року порушує її права, є незаконним та підлягає скасуванню, а дії відповідача протиправними.

Позивач в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача 28.03.2018 року надала до суду відзив, в якому зазначили, що позивач перебуває на обліку в Управлінні з 09.11.2005 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу». За матеріалами пенсійної справи позивач працювала на посадах, які зараховані до стажу державної служби. Позивач наполягає на проведенні перерахунку із врахуванням колони «Інші виплати» по довідці від 17.10.2017 року №49, що складається з індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 24 календарних місяці, але форма довідки не відповідає нормам законодавства. Надана ОСОБА_1 довідка №49 від 17.10.2017 року не використовується для перерахунку пенсії, як це передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1. Форма даної довідки розроблена лише для новопризначених пенсій, тому відсутні підстави для її врахування при перерахунку. Крім того, з набранням чинності з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. На підставі урядової постанови від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремим категоріям осіб», яка визначає порядок призначення пенсій державним службовцям, постанова від 31.05.2000 №865 втратила чинність. На теперішній час жодним чинним законодавчим актом не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». В судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги не визнають, просили відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 09.11.2005 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу». Позивач виходячи на пенсію мала стаж державного службовця 27 років 8 місяців.

15.10.2017 року ОСОБА_1 звернулася до відділу спеціальних пенсій УПФУ м.Херсоні з заявою про перерахунок пенсії, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, починаючи з 09.11.2005 року. Разом із заявою подала довідку №49 від 17.10.2017 року про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», і інші виплати складають 4657,80 грн.

Згідно протоколу №54 від 27.10.2017 року засідання комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за відсутністю законодавчих підстав та з метою недопущення зменшення розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, яка діяла до 01.01.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, 01.01.2015р. набрав чинності ОСОБА_2 України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі ОСОБА_2 № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 року делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015 р. по 01.12.2015 р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015 р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015 р. по 01.05.2016 р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 р. прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - ОСОБА_2 України від 10.12.2015 р. №889-VIII «Про державну службу».

ОСОБА_2 набув чинності 01.05.2016 р., у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993 р. №3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії до законодавства, яке регулює питання пенсійного забезпечення, внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Посилання позивача на порушення норм Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, адже ані ОСОБА_2 №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб'єктами.

В рішенні від 03.06.2014 р. у справі «Великода проти України», Європейський суд з прав людини зазначив про те, що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акта, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що першою і найважливішою вимогою статті 1 Протоколу №1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. Зменшення розміру пенсії могло бути обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася Україна.

Таким чином, встановлено, що правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ «Про державну службу» (у відповідній редакції) відсутні, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, внесено зміни, які набрали чинності 01.01.2015 р., відповідно до яких вказана стаття не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України. Разом з тим, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було, а постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Верховний Суд України у постановах від 07.11.2017 р. у справі №21-953а17, а також Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 року у справі №359/5905/16-а вже висловлювали правову позицію стосовно відсутності правових підстав перерахунку з 01.12.2015 року пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись ст.ст.241, 243, 246, 250 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: С.І. Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 27.04.2018 року.

Суддя: С.І. Майдан