Рішення № 73671147, 23.04.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
461/4336/16-а
Номер документу
73671147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №461/4336/16-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2018 року Галицький районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Волоско І.Р.

секретар судового засідання Мисько М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Зеленбуд» до Львівської міської ради, треті особи: Львівське комунальне підприємство «Агенція з підготовки подій», Відділ Держгеокадастру у м. Львові про визнання протиправною та нечинною ухвалу, -

В С Т А Н О В И В :

ПАТ «Зеленбуд» звернулись в суду з позовом до Львівської міської ради, треті особи: Львівське комунальне підприємство «Агенція з підготовки подій», Відділ Держгеокадастру у м. Львові про визнання протиправною та нечинною ухвалу Львівської міської ради «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) № 97 від 30 грудня 2015 року в частині: «3. Внести зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах» вилучивши пункти 2 та 3».

В обґрунтування позову покликається на те, що 30 грудня 2015 року Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 97 «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) (пункт 2). Відповідно до пункту 3 вказаної ухвали, внесено зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах», а саме вилучено пункти 2, 3 вказаного додатку до ухвали. Таким чином, із переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах, який був затверджений ухвалою № 1841 від 14 жовтня 2004 року, вилучено земельні ділянки за наступними адресами: вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (А) та вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (Б) загальною площею - 16,0000 гектарів. Вважають, що вказане рішення прийняте з порушенням чинного законодавства та підлягає визнанню нечинним.

Представник позивача – ОСОБА_1 в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі, просили такий задовольнити, визнати протиправною та нечинною ухвалу в частині від 30 грудня 2015 року.

Представники відповідача – Львівської міської ради та третіх осіб в судове засідання не з’явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи. Відповідно до ст.205 КАС України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у їх відсутності на підставі наявних у справі доказів, які суд вважає достатніми.

У своїх запереченнях, які містяться у матеріалах справи Львівська міська рада позовні вимоги не визнала та вважає їх необґрунтованими. Зокрема зазначили, що оскаржувана ухвала була прийнята на підставі звернення Львівського комунального підприємства «Агенція з підготовки подій» від 21.08.2015 р. №74, ухвали Львівської міської ради від 14.10.2004 р. №1841, ухвали міської ради №4365 від 26.02.2015 р., ухвали міської ради від 18.12.2014 р. №4131, та з врахуванням ст. 144 Конституції України, пп.34 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 92, 122, 123 Земельного кодексу України. Пунктом 5 частини 2 ст.134 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваної ухвали Львівської міської ради) визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, вищим навчальним закладам, а також господарським товариствам, у статутному капіталі, яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 60 відсотків. Земельна ділянка А, що підлягає продажу на земельному аукціоні за адресою: м. Львів, на перетині вул. Кільцевої та виїзду на Стрийську трасу відноситься до земель м. Львова, що не надані у власність або постійне користування та частково входить в межі земельної ділянки, площею 50,6020 га на вул. Стрийській, що знаходиться у фактичному користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва.

Таким чином, Львівська міська рада в межах наданих їй повноважень, визначених ст.12 Земельного кодексу України, розпорядилася земельною ділянкою на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б), а саме вилучивши пункти 2 та 3 з додатку до ухвали №1841 від 14.10.2004 р. «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах», та подальшим наданням дозволу ЛКП «Агенції з підготовки подій» на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для будівництва багатофункціонального комплексу за рахунок земель сільськогосподарського призначення.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав

Відповідно до п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017 справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Рішенням виконкому Львівської обласної Львівської обласної ОСОБА_2 депутатів трудящих від 05.04.1968 р. №233 було вирішено відвести в постійне користування Львівському обласному підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінню зеленого будівництва 139,9 га земель, а також просити ОСОБА_2 УРСР затвердити це рішення.

Рішенням виконкому Пустомитівської районної ОСОБА_2 депутатів трудящих від 05.09.1968 р. №535 затверджено межі та розміри землекористування Ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва і вирішено видати останньому акт на право користування землею на площі 141,5 га земель.

ОСОБА_3 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна по Львівській області №551 від 18.03.1996 р. Львівське обласне підрядне спеціалізоване ремонтно-будівельне правління зеленого будівництва перетворене у Відкрите акціонерне товариство Зеленбуд.

ОСОБА_3 №1 від листопада 1999 р. на виконання рішення Львівської міської адміністрації №380 від 07.05.93 представником ВАТ «Зеленбуд» та представником Львівського міського управління земельних ресурсів було проведено встановлення на місцевості межі між земельними ділянками ВАТ «Зеленбуд» та землями резервного міськземфонду.

ОСОБА_3 №2, 3, 4, 5, 6 за 1999 р. на виконання рішення Львівської міської адміністрації №380 від 07.05.93 представником ВАТ «Зеленбуд» та суміжними землекористувачами було погоджено межі земельної ділянки позивача.

07.05.2003 р. було видано свідоцтво про державну перереєстрацію.

ОСОБА_3 довідки Львівського міського центру Державного земельного кадастру від 28.01.2003 р. земельні ділянки, які знаходяться за адресою м. Львів, вул. Стрийська, 195, 129 та перебувають в користуванні ВАТ «Зеленбуд» внесені в державний земельний кадастр з присвоєнням справі кадастрового номеру.

ОСОБА_3 від 23.01.2006 р. та ОСОБА_3 від 27.12.2005 р. на виконання рішення Львівської міської адміністрації №370 від 07.05.93 представником ВАТ «Зеленбуд» та суміжними землекористувачами було встановлено та погоджено межі землекористування на місцевості.

ОСОБА_3 від 07.12.2001 р. між позивачем та суміжними землекористувачами було встановлено і показано межі Львівським міським відділом ЛРФ ДП «Центр ДЗК».

ОСОБА_3 довідки №40/01-15/3409 від 16.08.2010 р. Управління Держкомзему у місті Львів, на підставі земельно-кадастрових даних, в користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва (правонаступником якого є ВАТ «Зеленбуд») на вул. Стрийській, 195 відповідно до списку землевласників та землекористувачів Франківського району м. Львова затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради №51 від 06.02.1998 р. «Про інвентаризацію земель м. Львова та ухвали Львівської міської ради №1150 від 25.10.2007 р. якою припинено фактичне користування Львівським ремонтно-будівельним управлінням зеленого будівництва земельною ділянкою площею 24,3226 га, знаходиться земельна ділянка площею 26,2794 га. За категорією земель дана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення.

29.12.2009 р. ВАТ «Зеленбуд» було видано свідоцтва про право власності на нерухомі об’єкти на вул. Стрийській, 129.

07.09.2015 р. Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради було направлено позивачу лист №2403-вих-875, де було зазначено, що «відповідно до даних державного земельного кадастру земельна ділянка на вул. Стрийській, 195, знаходиться у користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування. З метою подальшої реалізації проекту просило розглянути питання надання згоди на вилучення земельної ділянки на вул. Стрийській, 195».

На дане звернення ВАТ «Зеленбуд» направило відповідь Управлінню природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 29.09.2015 за вих.. №29/09-15, в якому заперечило можливість надання добровільної згоди на вилучення земельної ділянки на вул. Стрийській.

В подальшому, 30 грудня 2015 року розглянувши звернення Львівського комунального підприємства «Агенція з підготовки подій» від 21.08.2015 р. №74, ухвали Львівської міської ради від 14.10.2004р. №1841 «Про визначення переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах», ухвали міської ради №4365 від 26.02.2015р. «Про резервування земельних ділянок на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) під будівництво багатофункціонального комплексу (конференц – центр та виставковий зал)», ухвали міської ради від 18.12.2014р. №4131 «Про затвердження Програми розвитку індустрії ділової гостинності м. Львова на 2015-2017 роки», та з врахуванням ст. 144 Конституції України, пп.34 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 92, 122, 123 Земельного кодексу України, Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 97 «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) (пункт 2). Відповідно до пункту 3 вказаної ухвали, внесено зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах», а саме вилучено пункти 2, 3 вказаного додатку до ухвали. Із переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах, який був затверджений ухвалою № 1841 від 14 жовтня 2004 року, вилучено земельні ділянки за наступними адресами: вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (А) та вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (Б) загальною площею - 16,0000 гектарів.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом власності українського народу, від імені якого права власності здійснюють органи державної влади та органи державної влади і місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

ОСОБА_3 положень ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

ОСОБА_3 зі ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб’єктами підприємницької діяльності.

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Суб’єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

Право користування земельною ділянкою, набуте у встановленому порядку до 01.01.2002 р., не втрачається внаслідок його непереоформлення підприємством, яке за новим Земельним кодексом не може набувати права постійного землекористуванні, а зберігається за ним до приведення прав і обов’язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства як за правонаступником того землекористувача, якому було видано Державний акт на право постійного землекористування (аналогічний висновок міститься в постанові Верховного суду України від 26.09.2011 р. у цивільній справі за №6-14цс11).

Таким чином, позивач - ПАТ «Зеленбуд» є належним правонаступником усіх прав Львівського ремонтно-будівельному управління зеленого будівництва та прав користування земельними ділянками у м. Львові, в т.ч. за адресами: м. Львів, вул. Стрийська, 195, м. Львів, вул. Стрийська, 129 та м. Львів, вул. Стрийська - кільцева дорога. Такий висновок підтверджується, зокрема, Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області № 551 від 18.03.1996 р., а також Рішеннями Львівської обласної та Пустомитівської районної рад, прийняті в 1968 р. про надання в користування Львівському РБУ зеленого будівництва земельної ділянки пл.141,5 га на вул. Стрийській-вул. Кільцевій у м. Львові, що є чинними на даний час. Крім того, вказані обставини були визнані самим відповідачем у листі начальника Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування на адресу саме ПрАТ «Зеленбуд», як до належного землекористувача, з проханням надати дозвіл на вилучення земельної ділянки на вул. Стрийській, 195. Тобто, відповідач фактично визнає права ПрАТ «Зеленбуд» на спірні землі.

ОСОБА_3 із довідкою Держгеокадастру, копія якої знаходиться у матеріалах справи, станом на дату прийняття рішення у даній справі в користуванні ПрАТ «Зеленбуд» знаходяться землі загальною площею 16,7812 га.

З матеріалів справи, зокрема, постанови Львівського апеляційного господарського суду від 18.12.2017 р. у справі № 914/1633/16 вбачається, що Львівською міською радою не доведено належними та допустимими доказами перебування спірних земель у межах міста Львова та своїх законних прав на земельні ділянки, що вказані в оскаржуваній ухвалі. Відповідно, Львівська міська рада не є власником земельних ділянок, вказаних в оскаржуваній ухвалі. Суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для прийняття Львівською міською радою будь-яких рішень щодо розпорядження земельними ділянками, що перебувають у користуванні ПАТ «Зеленбуд» чи перебували у користуванні його правового попередника - Львівського обласного підрядного спеціалізованого ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В свою чергу, слід зазначити, що обов'язковість продажу земельних ділянок комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) встановлена статтею 134 Земельного кодексу України. Добір земельних ділянок комунальної власності для продажу на земельних торгах здійснюється на підставі затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови /ч.2 ст. 136 ЗК України/.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності також повинна здійснюватися за результатами проведення земельних торгів, крім випадків встановлених частинами другою, третьою статті 134 земельного кодексу України /ч.2 ст. 124 ЗК України/.

Під конкурентними засадами (конкуренцією) розуміють змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку /ст. 1 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»/.

Конституція України гарантує економічну багатоманітність та гарантує захист конкуренції у підприємницькій діяльності, її неправомірне обмеження /ст. 15, ст. 42/.

З викладеного вбачається, що суб’єкт владних повноважень, Львівська міська рада виключивши пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах (додаток до ухвали Львівської міської ради від 14.10.2004 року №1841) без належних на то підстав, діяла всупереч приписів ч.1 ст.134 ЗК України, ст.15, ст.42 Конституції України.

Придбання земельної ділянки у власність на конкурентних засадах через проведення земельних торгів ґрунтується на рівності усіх господарюючих суб'єктів щодо умов набуття права власності на земельні ділянки, що означає заборону встановлення привілеїв чи обмежень у питаннях правового режиму власності, засновників господарюючих суб'єктів.

Виключивши з ухвали пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах, Львівська міська рада позбавила позивача та інших суб’єктів господарювання можливості набути на конкурентних засадах право власності на земельні ділянки на вул. вул. Стрийській (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу (А) (площа 8, 0000 га) та/або вул. Стрийській (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу (Б) (8, 0000 га).

Відтак, суд не бере до уваги твердження відповідача, про те, що Львівська міська рада, в межах наданих їй повноважень розпорядилась земельною ділянкою, так як із ухвали Львівської міської ради №97 від 30 грудня 2015 року не вбачається, що виключені з переліку землі, надаються у користування ЛКП «Агенція з підготовки подій», чи іншому комунальному підприємству.

Відповідно ч.2 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

ОСОБА_3 ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

За умовами ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до ч.9 ст. 264 КАС України, суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.

Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вище зазначеного, з урахуванням того, що прийняття Львівською міською радою оскаржуваної ухвали №97 від 30.12.2015 р., виключивши з переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах, без належних правових підстав, Львівська міська рада, позбавила позивача, можливості прийняти участь у земельних торгах та набути права власності на ці ділянками за результати публічних, конкурентних земельних торгів, а тому, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підставні та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 78, 205, 264 КАС України та на підставі ст.ст. 13, 19, 144 Конституції України, ст.ст. 116, 124, 134, 136, 152, 155 Земельного кодексу України, ст. 1 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», ст. 21 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

визнати протиправною та нечинною ухвалу Львівської міської ради «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) № 97 від 30 грудня 2015 року в частині: «3. Внести зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах» вилучивши пункти 2 та 3».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської міської ради на користь Приватного акціонерного товариства «Зеленбуд» судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.

Суддя І.Р.Волоско.