Рішення № 73631703, 24.04.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
810/813/18
Номер документу
73631703
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2018 року справа № 810/813/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Авіалінії Харкова" до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

20 лютого 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Авіалінії Харкова" (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач 1) , Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві (далі - відповідач 2) просить:

- стягнути з Державного бюджету України через відповідача 2 на користь позивача пеню в розмірі 328 827 грн 71 коп, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 16 січня 2018 р. по 20 березня 2018 р. включно;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 та відповідача 2 на користь позивача витрати зі сплати судового збору (з урахуванням уточнених позовних вимог).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 р. було відкрито провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 грудня 2014 р. подав до Основ’янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, однак сума бюджетного відшкодування не надійшла на рахунок позивача. Стверджував, що згідно з вимогами п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення, позивач просить стягнути з Державного бюджету України на його користь пеню у розмірі 328 827 грн 71 коп.

Відповідач 1 позов не визнав, подав до суду письмовий відзив, в якому у його задоволенні просив відмовити посилаючись на те, що процедура судового оскарження щодо підстав виникнення суми бюджетного відшкодування не закінчилася, а отже, у відповідача 1 обов'язок щодо надання висновку до відповідача 2 ще не виник.

Відповідач 2 також, позов не визнав до суду надав письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити посилаючись на те, що до Головного управління Казначейства не надходила інформація з Реєстру про здійснення відшкодування позивачу податку на додану вартість по декларації з ПДВ за листопад 2014 р. у сумі 9 514 691 грн 00 коп, зважаючи на це у позивача відсутні підстави для стягнення з Державного бюджету України пені у розмірі 184 965 грн 59 коп.

Від представників сторін надійшли клопотання до суду про розгляд справи за відсутністю представників сторін в порядку письмового провадження.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Судом всебічно, повно та об'єктивно з'ясовано та досліджено фактичні обставини справи, які свідчать про таке.

Публічне акціонерне товариство “Авіалінії Харкова”, правонаступником якого є позивач, зареєстровано як юридична особа 29 квітня 1998 р. (ідентифікаційний код 25469838) та розташовано за адресою: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 8, корпус А, перебуває на обліку як платник податків з 21 липня 1998 р., що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15 січня 2018 р. (а.с. 16).

19 грудня 2014 р. позивач подав до Основ’янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, однак сума бюджетного відшкодування не надійшла на рахунок позивача.

У період з 9 лютого 2015р. по 26 лютого 2015р. ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року, за результатами якої складено акт від 5 березня 2015р. № 1336/26-51-15-02-07/25469838.

На підставі акту перевірки від 5 березня 2015р. ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві 24 березня 2015 року прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № НОМЕР_1, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у т.ч. заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з ПДВ за листопад 2014 року на суму 9 514 691грн 00 коп., та застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2 378 672 грн 00 коп.;

- № НОМЕР_2, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на загальну суму 9 513 689 грн 00 коп, з яких за липень 2013 року на суму 878 105грн 00 коп., за серпень 2013 року на суму 939 511грн 00 коп, за вересень 2013 року на суму 427 176 грн 00 коп, за жовтень 2013 року на суму 1 511 080 грн 00 коп, за листопад 2013 року на суму 773 862 грн 00 коп, за грудень 2013 року на суму 1 113 204 грн 00 коп, за січень 2014 року на суму 365 477 грн 00 коп, за лютий 2014 року на суму 663 783 грн 00 коп. за березень 2014 року на суму 430 895 грн 00 коп, за квітень 2014 року на суму 344 730 грн 00 коп, за травень 2014 року на суму 383 544 грн 00 коп, за червень 2014 року на суму 343 156 грн 00 коп, за липень 2014 року на суму 432 773 грн 00 коп , за серпень 2014 року на суму 269 143 грн 00 коп, за вересень 2014 року на суму 356 700 грн 00 коп, за жовтень 2014 року на суму 280 550 грн 00 коп;

- №0007061502, яким позивачу зменшено розмір від’ємного значення ПДВ за липень 2013 року на суму 959 046 грн 00 коп, за серпень 2013 року на суму 953 351 грн 00 коп, за вересень 2013 року на суму 2 250 486 грн 00 коп, за жовтень 2013 року на суму 3 774 692 грн 00 коп, за листопад 2013 року на суму 4 676 022 грн 00 коп, за грудень 2013 року на суму 5 675 974 грн 00 коп, за січень 2014 року на суму 6 080 576 грн 00 коп, за лютий 2014 року на суму 6 720 795 грн 00 коп, за березень 2014 року на суму 7 153 537 грн 00 коп, за квітень 2014 року на суму 7 549 201 грн 00 коп, за травень 2014 року на суму 7 875 395 грн 00 коп, за червень 2014 року на суму 8 218 736 грн 00 коп, за липень 2014 року на суму 8 632 885 грн 00 коп, за серпень 2014 року на суму 8 994 175 грн 00 коп, за вересень 2014 року на суму 937 2671 грн 00 коп, за жовтень 2014 року на суму 9 514 691 грн 00 коп.

За наслідками адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень відповідачем 1 рішенням про результати розгляду первинної скарги від 29 травня 2015 р. №8761/10/26-15-10-06 залишено без змін оскаржуване рішення № НОМЕР_1, скасовано податкове повідомлення-рішення від 24 березня 2015 р. № НОМЕР_3, а також збільшено на 866,00 грн. суму заниження бюджетного відшкодування з ПДВ, визначену в оскаржуваному рішенні № НОМЕР_2.

На підставі акту перевірки та рішення відповідача 1 від 29 травня 2015 р. №8761/10/26-15-10-06 податковим органом 15 червня 2015 року прийнято оскаржуване рішення № НОМЕР_4, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на загальну суму 9 514 555 грн 00 коп, з яких за липень 2013 року на суму 878 105 грн 00 коп, за серпень 2013 року на суму 939 511грн 00 коп, за вересень 2013 року на суму 427 176 грн 00 коп, за жовтень 2013 року на суму 1 511 080 грн 00 коп, за листопад 2013 року на суму 773 862 грн 00 коп, за грудень 2013 року на суму 1 113 204 грн 00 коп, за січень 2014 року на суму 366 016 грн 00 коп, за лютий 2014 року на суму 663 783 грн 00 коп за березень 2014 року на суму 430 895 грн 00 коп, за квітень 2014 року на суму 344 730 грн 00 коп, за травень 2014 року на суму 383 544 грн 00 коп, за червень 2014 року на суму 343 156 грн 00 коп, за липень 2014 року на суму 432 773 грн 00 коп, за серпень 2014 року на суму 269 470 грн 00 коп, за вересень 2014 року на суму 356 700 грн 00 коп, за жовтень 2014 року на суму 280 550 грн 00 коп.

Позивач, не погоджуючись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, оскаржив їх до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 лютого 2016р. у справі № 826/19959/15 визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві від 24 березня 2015 р. № НОМЕР_1 і № НОМЕР_2 та від 15 червня 2015 р. № НОМЕР_4.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2016р., постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 лютого 2016р. - залишеною без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 листопада 2016 р. залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 лютого 2016р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2016р. у справі № 826/19959/15.

Судом встановлено, що, не зважаючи на скасування у судовому порядку вказаних податкових повідомлень-рішень, а отже, узгодження заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми ПДВ, кошти не були перераховані на рахунок платника податку у банку.

Згідно даних податкової декларації за листопад 2014 бюджетному відшкодуванню підлягає 9 779 425 грн 00 коп

Відповідно до вимог п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з вимогами п. 200.10 ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Як убачається ч. 2 п. 200.18 ст. 200 ПК України, автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з вимогами п. 200.5 ст. 200 ПК України не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

У разі відсутності права на отримання бюджетного відшкодування згідно з Додатком 7 до “Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків”, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28 листопада 2012р. № 1236 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 р. за № 2135/22447 податковий орган зобов'язаний направити на адресу позивача податкове повідомлення-рішення форма “В3”.

Законодавець положеннями Податкового кодексу України визначив, що право на отримання суми податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, мають платники податків, у яких різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду має від'ємне значення (п. 200.1 та п. 200.4 ст. 200 ПК України) і подали відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації з розрахунком суми бюджетного відшкодування (п. 200.7 та п. 200.8 ст. 200 ПК України).

Верховною Радою України 21 грудня 2016 р. прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" N 1797-УІІІ, який набрав чинності з 1 січня 2017 р.

Вказаним Законом був змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно з вимогами пп. 200.7.1 п. 200.7 статті 200 ПК України (в чинній редакції) формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до вимог пп. 200.7.2 п. 200.7 ст. 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України.

Так, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки; б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки; г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення; ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "г" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п. 200,13 ст. 200 ПК України).

При цьому, як убачається пп. 52 та 56 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, якими цей підрозділ був доповнений Законом N 1797, визначено, що до 10 січня 2017 р. центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним п. 200.19 ст. 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 р., сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному ст. 200 цього Кодексу.

До 1 лютого 2017 р. центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 р., за якими станом на 1 січня 2017 р. суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному ст. 200 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. N 26 був затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок N 26), який, згідно з пунктом 3 Постанови, набирає чинності з 1 квітня 2017 р.

При цьому, Постановою встановлено, що до набрання чинності Порядком бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з п. 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 1 січня 2017 р.

Відповідно до вимог п. 4 Порядку N 26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані: дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно з вимогами п. 6 Порядку N 26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Як убачається п. 12 Порядку N 26, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому, органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

У зв'язку з набранням чинності Порядком N 26, з 1 квітня 2017 р. втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2016 р. N 68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість (далі - податкові декларації) або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість (далі - уточнюючі розрахунки), передбачених абзацом четвертим п. 50.1 ст. 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Відповідно до п. 10 Порядку N 68 (який втратив чинність) було передбачено, що друга частина реєстрів містить інформацію, зокрема, про: зазначену у заяві суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку; дату узгодження територіальним органом ДФС зазначеної у заяві суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які діяли як до 1 квітня 2017 р., так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, саме контролюючими органами.

При цьому, у разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру відповідно до Порядку N 68, який діяв до 1 квітня 2017 р., відповідна інформація мала бути включена до сформованого до 10 січня 2017р. єдиного Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 р., за якими станом на 1 січня 2017 р. суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Бюджетне відшкодування за такими заявами до 1 квітня 2017 р. мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Водночас, з 1 квітня 2017 р. передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.

Згідно з вимогами пп. 200.7.3 п.200.7 ст. 200 ПК України дані Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, передбачені підпунктом 200.7.1 цього пункту, крім підпункту 5 підпункту 200.7.1 цього пункту щодо реквізитів поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування, не є інформацією з обмеженим доступом та підлягають щоденному, крім вихідних, святкових та неробочих днів, оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики

Відомості щодо сум бюджетного відшкодування, зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість за листопада 2014 року у розмірі 9 514 691 грн 00 коп., не відображені ні у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, ні у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету, що оприлюднений на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, що підтверджується відомостями з веб-сайтів Державної фіскальної служби України (https://cabinet.sfs.gov.ua/ cabinet/faces/public/reestr.jspx) та Міністерства фінансів України (http:// www.minfin.gov.ua/reestr).

Судом встановлено, що у встановлений законом строк висновок органу Державного казначейства України із зазначенням сум податку, що підлягають відшкодуванню з бюджету позивачу за листопада 2014 року у розмірі 9 514 691 грн 00 коп, не подано.

Тобто, після набрання чинності Порядком N 26 (з 1 квітня 2017 р.), відповідачем не було виконано обов'язку щодо внесення до Реєстру даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку задля забезпечення доступу органу Казначейства для виконання.

Відповідно до вимог п. 19-3.1 статті 19-3 ПК України державні податкові інспекції, серед іншого, формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи.

Разом з тим, неподання податковим органом до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв’язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред’явити вимоги про стягнення пені.

Дана правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 3 червня 2014 р. № 21-131а14 та в рішеннях Вищого адміністративного суду України - постанові від 17 листопада 2014 р. №К/800/38736/14, ухвалі від 23 вересня 2014 р. №К/800/36094/14.

При вирішенні справи судом враховано, що останнім днем для подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, було на 19 липня 2016 р.

Тобто, п'ятиденний строк для видачі органом Державного казначейства України платнику податку суми бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку закінчився 26 липня 2016 р.

Отже, з 27 липня 2016 р. у платника податку виникло право на отримання пені на суму заборгованості.

У позовній заяві позивач зазначив, що стягнення пені за період з 27 липня 2016 р. по 15 січня 2018 р. включно є предметом розгляду інших судових справ, у зв'язку з чим в межах даної адміністративної справи позивач просить стягнути пеню за період з 16 січня 2018 р. по 20 березня 2018 р. включно.

Як вбачається з заяви про збільшення розміру позовних вимог, пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ за період з 16 січня 2018р. по 20 березня 2018 р. складає 328 827 грн. 71 коп.

Отже, суд погоджується з твердженням позивача про те, що позивач має право на стягнення пені у зв’язку з виникненням бюджетної заборгованості.

Водночас, суд зазначає, що правові механізми взаємодії між окремими ланками системи органів державної податкової служби з метою посилення контролю за дотриманням податкового законодавства, на які посилається відповідач 2 у своєму відзиві, не можуть обмежувати встановлені чинним законодавством права платника податків та переносити (відтерміновувати) їх реалізацію у часі (у тому числі право на своєчасне отримання бюджетного відшкодування), а платник податків не може залежати від несумлінного виконання своїх обов'язків податковим органом.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10 березня 2015 р. у справі № К/800/56682/14.

При визначенні суми пені, яка підлягає стягненню з держави на користь позивача за порушення строків повернення бюджетного відшкодування, суд враховує вимоги п. 200.23 ст. 200 ПК України. Зокрема, що при обчисленні пені має враховуватися облікова ставка НБУ, встановлена на момент виникнення пені, протягом строку дії такої пені, включаючи день погашення. Отже, облікова ставка НБУ фіксується на момент виникнення пені та, у разі зміни розміру ставки протягом строку нарахування пені, такі зміни при обчисленні не враховуються.

Таким чином, у даному випадку при обчисленні пені має враховуватися облікова ставка на рівні 16,5 % річних, яка була запроваджена рішенням Правління Національного банку України від 23 червня 2016 р. № 88-рш.

Отже, розмір пені, який підлягає стягненню з держави на користь позивача за порушення строків повернення суми бюджетного відшкодування, складає 328 827 грн. 71 коп.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як убачається ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем в частині позовних вимог.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, чого не було зроблено відповідачами.

Водночас, при вирішенні справи судом не може бути взято до уваги відзиви відповідачів, оскільки вони спростовуються наданими позивачем доказами, оскільки:

- відповідачем 1 не доведено, що процедура судового оскарження щодо підстав виникнення бюджетного відшкодування ще не закінчена:

- посилання відповідачем 2 на відсутність відповідної інформації у Реєстрі, не може бути підставою для відмови у задоволенні позову.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, безпосередньо досліджених судом доказів та правових позицій судів вищих інстанцій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України пені у розмірі 328 827 грн. 71 коп. за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ за період з 16 січня 2018 р. по 20 березня 2018 р. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору на загальну суму 4932 грн 97 коп (платіжні доручення від 16 лютого 2018 р. № 33 та від 20 березня 2018 р. № 45 ).

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягають судові витрати у сумі 4932 грн. 97 коп.

Керуючись ст. ст. 242, 244, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

в и р і ш и в:

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Авіалінії Харкова" (ідентифікаційний код: 25469838, місцезнаходження: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 8, корпус А) пеню в розмірі 328 827 грн 71 коп., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 16 січня 2018 р. по 20 березня 2018 р. включно.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Авіалінії Харкова" 2466 (дві тисячі чотириста шістдесят шість) грн 48 коп.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області Державної казначейської служби України у м. Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Авіалінії Харкова" 2466 (дві тисячі чотириста шістдесят шість) грн 45 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Виноградова О.І.