Постанова № 73602848, 15.03.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
804/3199/17
Номер документу
73602848
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

15 березня 2018 року м. Дніпросправа № 804/3199/17

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: ОСОБА_1,

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних послуг» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року (суддя Конєва С.О., м. Дніпро, повний текст постанови складено 19.09.2017 року) у справі № 804/3199/17 за позовом Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних послуг» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 від 12.12.2016 року, -

в с т а н о в и л а:

У травні 2017 року МКП «Новомосковський комбінат комунальних послуг» (далі по тексту – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту – відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просило скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 12.12.2016 року, про сплату 10% штрафу за затримку сплати грошових зобов’язань у розмірі 158806,10 грн. сума штрафу складає 15880,61 грн., № НОМЕР_2 від 12.12.2016 року, про сплату 20% штрафу за затримку сплати грошових зобов’язань у розмірі 34019,60 грн., сума штрафу складає 6803,92 грн., № НОМЕР_3 від 12.12.2016 року за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, загальна сума штрафу складає 804,84 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2017 року в задоволенні позовних вимог МКП «Новомосковський комбінат комунальних послуг» відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції МКП «Новомосковський комбінат комунальних послуг» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та скасувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що судом першої інстанції під час вирішення спору не було взято до уваги, що відповідачем в порушення ст. 58 ПК України до оспорюваних податкових повідомлень-рішень не було додано розрахунків податкових зобов’язань та штрафних (фінансових) санкцій. Апелянт вказував, що йому не було належно направлено або вручено акти камеральних перевірок. Апелянт вказував, що судом першої інстанції при ухваленні рішення було залишено поза увагою, що Законами України № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачено, що у 2015-2016 роки перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючим органом здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. У Головного управління ДФС у Дніпропетровській області не було підстав для проведення камеральних перевірок, за висновками яких прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що згідно даних облікової картки платника податків та копій податкових декларацій, уточнюючих розрахунків за лютий, березень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року, які самостійно подані позивачем, грошові зобов’язання, що задекларовані позивачем ним вчасно не сплачено, про що самим не заперечується. Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку у поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку. Також судом першої інстанції вказано, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування, у разі порушення цього терміну, застосовуються штрафні санкції згідно з ПК України. Суд першої інстанції зазначив, що на позивача покладено обов’язок по складанню податкових накладних та реєстрації їх у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних, в той же час, на контролюючий орган – відповідача - покладені функції контролю за своєчасністю реєстрації податкових накладних у ЄРПН шляхом проведення камеральної перевірки та у разі порушення платником податків граничних термінів такої реєстрації податкових накладних у ЄРПН – покладено обов’язок по застосуванню штрафів згідно до п.120.1.1 п. 120.1 ст. 120 ПК України. Суд вказував, що підставами для застосування до позивача штрафу у розмірі 804,84 грн. за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням №0004521201 від 12.12.2016 року була несвоєчасна реєстрація у ЄРПН податкових накладних на загальну суму ПДВ 6776,76 грн. з терміном затримки на 15 і більше календарних днів; на загальну суму 635,41 грн. за затримку реєстрації податкової накладних у ЄРПН від 16 до 30 календарних днів; які наведені у розрахунках штрафних санкцій, який є додатком до акту перевірки. Факти реєстрації податкових накладних з порушенням граничних термінів їх реєстрації в ЄРПН підтверджується також і копіями квитанцій № 1 про їх прийняття, копії яких надані представником відповідача та наявні в матеріалах справи. Судом першої інстанції вказано, що твердження позивача про недотримання відповідачем форми та змісту актів перевірок під час їх складання, недотримання форми і змісту при складанні актів перевірки не можуть бути підставами для звільнення від відповідальності позивача за порушення норм податкового законодавства, факти порушення встановлені актами перевірок. Певна дефектність змістів акту (не зазначення у актах виду перевірки) не може бути безумовною підставою для скасування оспорюваних рішень, оскільки не зазначення у актах перевірки виду перевірки не спростовують наявність порушень. Відповідачем надані докази, що свідчать про направлення та вручення МКП «Новомосковський комбінат комунальних послуг» актів перевірок від 12.12.2016 року разом із їх додатками та податковими повідомленнями-рішеннями з урахуванням того, що розрахунки штрафних санкцій наведені у додатках до актів, які є невід’ємною частиною актів перевірок та були отримані позивачем 21.12.2016 року, що підтверджується змістом копії супровідного листа №17663/10/04-08-12-01-06 від 12.12.2016 року та копією поштового повідомлення.

Встановлено, що МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку у Новомосковській об’єднаній ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Встановлено, що 12.12.2016 року посадовими особами Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було проведено перевірку позивача з питань дотримання позивачем термінів сплати податку на додану вартість за податковими деклараціями за період - лютий, березень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року за результатами якої був складений акт №485/121/32679659 за висновками якого встановлені порушення позивачем п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме: затримка сплати сум грошових зобов’язань за податковими деклараціями, за яке передбачена відповідальність згідно до п.126.1 ст.126 ПК України.

На підставі акту перевірки №485/121/32679659, Новомосковською об’єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області були прийняті 12.12.2016 року податкові повідомлення-рішення: №0004501201 про застосування до МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» 10% штрафу за затримку сплати грошових зобов’язань у розмірі 158806,10 грн., сума штрафу складає 15880,61 грн.; №0004511201 про застосування до МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» 20% штрафу за затримку сплати грошових зобов’язань у розмірі 34019,60 грн., сума штрафу складає 6803,92 грн.

Відповідно до матеріалів справи, 12.12.2016 року посадовими особами Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було проведено перевірку позивача з питань дотримання МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН за період - грудня 2015 року, січня, квітня - листопада 2016 року, за результатами якої був складений акт №487/121/32679659. За висновками акту, встановлені порушення МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» п.201.10 ст.201 ПК України, а саме: затримка реєстрації податкових накладних у ЄРПН, за яке передбачена відповідальність згідно до п.120.1.1 ст.120.1 ПК України.

На підставі акту перевірки, Новомосковською об’єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області 12.12.2016 року було прийнято податкове повідомлення-рішення №0004521201, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних було застосовано штраф у загальному розмірі 804,84 грн.

Новомосковською об’єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області направлено на адресу МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» акти перевірок та податкові повідомлення-рішення разом з розрахунками штрафних санкцій, які отримані позивачем 21.12.2016 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» не погоджуючись з податковими повідомленнями рішеннями №0004501201, №0004511201, №0004521201, оскаржило їх у адміністративному порядку. Рішенням ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 24.02.2017 року № 2986/10/04-36-10-01-09 залишено без змін податкові повідомлення-рішення Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 12.12.2016 року № НОМЕР_1 про застосування штрафної санкції у розмірі 15880,61 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов’язання з податку на додану вартість, № НОМЕР_3 про застосування штрафних санкцій у розмірі 804,84 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, скаргу за такі податкові повідомлення-рішення залишено без задоволення. Рішенням збільшено на 2143,63 грн. суму штрафної санкції, визначену у податковому повідомлені-рішенні Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 12.12.2016 року № НОМЕР_2, скаргу на таке податкове повідомлення-рішення також залишено без задоволення.

Рішенням ДФС України від 16.04.2017 року податкові повідомлення-рішення Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 12.12.2016 року №0004501201, №0004511201, №0004521201 та рішення, прийняте за розглядом первинної скарги ГУ ДФС України у Дніпропетровській області залишені без змін, скарга МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» залишена без задоволення.

Відповідно до матеріалів справи, встановлено, що МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» було подано до Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкові декларації: за лютий 2015 року № НОМЕР_4 20.03.2015 року, в якій самостійно задекларовано 42386,00 грн. податку на додану вартість; за березень 2015 року № НОМЕР_5 20.04.2015 року, в якій самостійно задекларовано 5665,00 грн. податку на додану вартість; за липень 2015 року № НОМЕР_6, 20.08.2015 року, в якій самостійно задекларовано 31226,00 грн. податку на додану вартість; за вересень 2015 року № НОМЕР_7 19.10.2015 року, в якій самостійно задекларовано 33512,00 грн. податку на додану вартість; за жовтень 2015 року № НОМЕР_8 20.11.2015 року, в якій самостійно задекларовано 40990,00 грн. податку на додану вартість; за листопад 2015 року № НОМЕР_9 16.12.2015 року, в якій самостійно задекларовано 48782,00 грн. податку на додану вартість; за грудень 2015 року № НОМЕР_10 20.01.2016 року, в якій самостійно задекларовано 13529,00 грн. податку на додану вартість; уточнюючий розрахунок № НОМЕР_11 до декларації за грудень 2015 року, подано 21.01.2016 року.

Відповідно інтегрованої картки МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» за період з 30.01.2015 року по 31.12.2015 року, позивачем несвоєчасно сплачувались самостійно задекларовані суми грошових зобов’язань з податку на додану вартість.

В матеріалах справи наявні квитанції про реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податних накладних, відповідно до яких позивачем порушувався термін реєстрації податкових накладних на 15 і більше календарних днів у ЄРПН.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14, п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 36.1-36.2 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Разом з тим, відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З аналізу вищевказаних норм встановлено, що у платника податків існує обов’язок по самостійній, своєчасній сплаті задекларованих сум податку у термін 10 днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Колегія суддів вказує, що податковим законодавством передбачене застосування до платників податків штрафних санкцій за несплату або своєчасну несплату податкових зобов’язань визначених самим платником податків у податкових деклараціях. Сума штрафних санкцій, застосованих до МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» нарахована за результатами податкових перевірок, якими встановлено порушення позивачем строків сплати узгоджених зобов’язань.

Відповідно до п. 201.1, п. 201.2, п. 201.10 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 14, 18, 20, 21 Порядку заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 року, податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість. Податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації. Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених Податковим кодексом України та цим Порядком. Дата складання податкової накладної заповнюється цифрами у такій послідовності: день місяця (дві цифри), місяць (дві цифри), рік (чотири цифри). При цьому крапки, коми та інші розділові знаки в даті складання податкової накладної не проставляються. Податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника); виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), за винятком тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, які містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника). Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг. Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб (печаток) платника податку здійснюється у порядку, визначеному законодавством. У разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються. У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Згідно пунктів 2, 5, 8, 9, 10, 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200.-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування. Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку. За операціями з постачання послуг нерезидентом податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються зареєстрованим на території України отримувачем (покупцем) - платником податку таких послуг. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Позивач допустив порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі за період грудня 2015 року, січня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада 2016 року.

Відповідно до п.11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Таким чином, за порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, передбачена відповідальність у вигляді штрафу. Податкове повідомлення-рішення Новомосковської об’єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 12.12.2016 року №0004521201, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних було застосовано штраф у загальному розмірі 804,84 грн. є законним з огляду на доведеність порушення позивачем ст. 201 ПК України.

Колегія суддів зазначає, що позивачем визнається вчинене ним порушення щодо порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов’язання та термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі, обґрунтування неправомірності податкових повідомлень-рішень зводиться позивачем лише до порушення Новомосковською об’єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області процедури проведення камеральних перевірок.

Приписами п.61.1 ст.61 ПК України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п. 75.1 ст. 75, п. 76.1 ст. 76 ПК України (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідно до п.86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Таким чином, камеральна перевірка, тобто невиїзна перевірка податкових звітностей та інших даних системи електронного адміністрування податку, проводиться посадовими особами податкового органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення, камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення перевірки не обов’язкова. За результатами камеральної перевірки акт про таку направляється платнику податків засобами поштового зв’язку.

Тобто, Новомосковською об’єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено саме камеральні перевірки з огляду на предмет перевірки – дотримання МКП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» термінів сплати податкового зобов’язання з податку на додану вартість та дотримання термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі. Перевірки проведені без будь-якого рішення керівника податкової інспекції та без повідомлення позивача про їх призначення та проведення.

Колегія суддів вказує, що дійсно у актах перевірки №485/121/32679659 від 12.12.2016 року та № 487/121/32679659 від 12.12.2016 року не вказано назву перевірки яка проводилась, однак такий недолік не впливає на вказані у актах висновки, не спростовує їх. З змісту акту можливо встановити, що перевірка була саме камеральною. Наявні недоліки актів не скасовують допущені позивачем порушення.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати здійснені позивачем повертаються йому тільки у тому разі коли його позовні вимоги задоволено. Не передбачено повернення судових витрат у разі відмови у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних послуг» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі № 804/3199/17 – залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 – 329 КАС України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.В. Дурасова