
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2018 р. Справа№ 927/25/18
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Верховця А.А.
суддів: Остапенка О.М.
Сотнікова С.В.
за участю секретаря судового засідання Сотнікової І.О.;
за участю представників сторін:
від ДП "Житомирський бронетанковий завод" Філімончук Г.М. довіреність № 01-26/2 від 05.01.18
ліквідатор Карета О.О.паспорт НОМЕР_3 виданий Деснянським ВМ УМВС України у Чернігівській обл. від 17.10.00
від ГУ ДФС у м. Києві Швець І.В. довіреність № 105/26-15-10-06 від 12.02.18
розглянувши матеріали апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
на постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року
у справі № 927/25/18 (суддя Фесюра М.В.)
за участю
Боржника: Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська транспортно-машинобудівельна група", (вул. Князя Чорного, 4, офіс 8, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 35945518)
про визнання боржника банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року у справі №927/25/18 визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Українська транспортно-машинобудівельна група", відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута Карету О.О., вирішено інші процедурні питання.
Не погоджуючись із зазначеною постановою місцевого господарського суду, Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року у справі № 927/25/18 та припинити провадження у справі.
Обгрунтовуючи апеляційну скаргу Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві зазначає що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, без з'ясування всіх обставин справи.
У своїй апеляційній скарзі скаржник зазначає що обов'язками особи, що прийняла рішення про припинення юридичної особи які встановлені у Цивільному кодексі України,є: негайне письмове повідомлення учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, органу, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення; призначення комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційна комісія, ліквідатор тощо), яка поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікується відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Комісія з припинення юридичної особи (ліквідаційна комісія), яка створюється і діє на попередніх етапах відповідно до Цивільного кодексу України, обов'язково складає після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
Також, скаржник зазначає, що немає інформації чи робився запит на автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справі про банкрутство ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група".
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.03.2018 апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Верховець А.А., судді: Остапенко О.М., Сотніков С.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 12.03.2018 поновлено Головному управлінню Державної фіскальної служби у місті Києві строк для подання апеляційної скарги; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року у справі №927/25/18; розгляд справи призначено на 03.04.2018.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.03.2018 виправлено описку в ухвалі Київського апеляційного господарського суду від 12.03.2018 у справі № 927/25/18 у пункті 4 її резолютивної частини.
03.04.2018 через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів (канцелярія) від ліквідатора ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" Карети О.О. надійшов відзив на апеляційну скаргу, просить суд апеляційну скаргу Головного управління ДФС у місті Києві - залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року, без змін.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.04.2018 відкладено розгляд справи №927/25/18 на 17.04.2018.
В судовому засіданні 17.04.2018 представник Головного управління ДФС у місті Києві просив задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року та припинити провадження у справі № 927/25/18.
В судовому засіданні 17.04.2018 представник ДП "Житомирський бронетанковий завод" підтримав апеляційну скаргу Головного управління ДФС у місті Києві, просив скасувати постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року та припинити провадження у справі № 927/25/18.
Ліквідатор банкрута Карета О.О., в судовому засіданні 17.04.2018 заперечував проти задоволення апеляційної скарги Головного управління ДФС у місті Києві, просив суд оскаржувану постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 залишити без змін.
В судовому засіданні 17.04.2018 року згідно статті 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови Київського апеляційного господарського суду у даній справі.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства та заслухавши пояснення представників сторін, ліквідатора банкрута, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що у задоволенні апеляційної скарги Головного управління ДФС у місті Києві слід відмовити,а постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року у справі № 927/25/18 - залишити без змін, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.01.2018 року головою ліквідаційної комісії боржника подано заяву про банкрутство ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" на підставі ст. ст. 11, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон про банкрутство) у зв'язку з недостатністю вартості майна боржника для задоволення кредиторської заборгованості, виявленої в ході проведення ліквідаційної процедури.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.01.18 заяву голови ліквідаційної комісії ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" було прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання.
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 року, визнато банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська транспортно-машинобудівельна група", (вул. Князя Чорного, 4, офіс 8, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 35945518); відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Карету Олександра Олеговича (реєстр. номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1); оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська транспортно-машинобудівельна група".
Переглядаючи в апеляційному порядку законність винесення оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів не вбачає підстав для її скасування з огляду на наступне.
Згідно з частиною першою ст. 95 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Порядок ліквідації юридичної особи регулюється нормами ЦК України.
Відповідно до вимог частин першої - третьої та п'ятої ст. 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.05.2008 ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" зареєстровано в якості юридичної особи, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 074 102 0000 029950. З 19.05.2008 ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" взято на облік в якості платника податків в Чернігівській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області.
Відповідно до поданих суду документів місцезнаходженням боржника станом на час розгляду справи є: 14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 4, оф. 8.
12 червня 2017 року (протокол загальних зборів учасників №12.06.17-1) загальними зборами учасників ТОВ"Українська транспортно-машинобудівельна група" прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації, створено комісію, головою ліквідаційної комісії призначено Дубовика В.П.
Виходячи з Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи тощо підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Бюлетень державної реєстрації є єдиним спеціалізованим друкованим засобом масової інформації, в якому обов'язково розміщуються відомості про реєстраційні дії, зокрема, відомості про прийняття засновниками (учасниками) рішення щодо припинення юридичної особи. Таке повідомлення здійснюється за встановленою формою і містить всі передбачені законом обов'язкові реквізити.
Згідно з листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 14.08.2009 року № 9786, публікація у Бюлетені державної реєстрації повідомлення про припинення юридичної особи і порядок та строк заявлення кредиторами вимог до неї є належним виконанням вимог ч.4 ст. 105 Цивільного кодексу України.
14 червня 2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення загальних зборів учасників ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" щодо припинення діяльності останнього шляхом ліквідації.
Як вбачається з долученого до матеріалів справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 14.06.2017 року наявний запис про перебування юридичної особи - ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" в стані припинення за рішенням засновників з 12.06.2017 року, строк для пред'явлення кредиторських вимог до боржника встановлено до 15.08.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 111 ЦК України, з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Відповідно до ч. 4, 5, 6 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
Так, на виконання вимог закону головою ліквідаційної комісії боржника була проведена інвентаризація майна банкрута станом на 10.11.2017 року, а також направлені відповідні запити про наявність активів до органів державної влади.
10.11.2017 головою ліквідаційної комісії здійснено інвентаризацію основних засобів ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" та згідно Інвентаризаційного опису майна ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" №1 від 10.11.17, майнові активи у ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" не виявлено.
Відповідно до вимог частини восьмої ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За результатами роботи щодо виявлення кредиторів та розгляду грошових вимог останніх, виявлення та оцінки активів боржника ліквідатором ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" було складено проміжний ліквідаційний баланс боржника станом на 14.11.2017 року, відповідно до якого у боржника відсутні активи, тоді як пасив складає 6 218 201, 04 грн. перед наступними кредиторами:
- фізичною особою-підприємцем Письменною Н.В. в сумі 1 699 955,76 грн.,
- фізичною особою-підприємцем Савіною М.О. в сумі 401 000,00 грн.,
- COMPANY "LEXIO L.P." в сумі 1313 325,09 грн.,
- EUROPA EAST MEDIA LIMITED, Великобританія в сумі 1 692 120,19 грн.,
-ТОВ "УНІВЕРСАЛЬНА ТРАНСПОРТНО-МАШИН. ГРУПА" в сумі 1 111 800,00 грн.
Вартість активів товариства становить 0,00 грн.
На офіційному веб - сайті Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/businesspartner) міститься інформація про те, що станом на 11.01.2018 щодо платника податків ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" наявна інформація про перебування на обліку в контролюючому органі як такого, що припиняється. Станом на 31.12.2017 платник податків не має податкового боргу.
Також ліквідаційною комісією направлено запити до банківської установи щодо залишку коштів на рахунках боржника та реєструючих органів щодо зареєстрованого за боржником майна.
Згідно довідки Управління земельних ресурсів від 05.10.17 №6184, рішення щодо передачі у власність або постійне користування та договори оренди, термін дії яких не закінчився, не укладалися з ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" згідно прийнятих рішень Чернігівської міської ради.
Також за даними Головного управління Держспоживслужби в Чернігівській області (лист від 19.10.17 №0113-29/3467), за ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" техніка не зареєстрована.
Згідно даних бази МРЕВ-2000 Чернігівського ТСЦ 7441 та даних Єдиного державного реєстру МВС станом на 30.09.17 транспортні засоби за ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" не зареєстровано.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №99843264 від 10.10.17, Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 10.10.17 №53661363, відомості стосовно права власності, інших речових прав, іпотеки, обтяження за ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" відсутні.
Таким чином, враховуючи, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, а також, те, що боржником дотримані вимоги цивільного та господарського законодавства щодо порядку ліквідації юридичної особи, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про прийняття постанови про визнання ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедуру.
Матеріали справи не містять доказів наявності заборгованості перед державними органами щодо сплати податків, зборів та інших соціальних внесків. Відповідні обставини також підтверджено ліквідатором у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Відповідно до протоколу №14.11.17-2 від 14.11.17 Загальних зборів учасників ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група", на підставі здійсненого аналізу фінансового становища ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" та інвентаризації майна боржника встановлено факт недостатності активів боржника для погашення наявної кредиторської заборгованості, а тому прийнято рішення про звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство стосовно ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" у порядку та строки, передбачені ст. 95 Законом про банкрутство, а також погоджено зняти повноваження голови ліквідаційної комісії з Дубовика Володимира Петровича та покласти виконання функцій голови ліквідаційної комісії (ліквідатора) на Карету Олександра Олеговича.
З викладеного вбачається, що ліквідатором боржника не було порушено вимоги цивільного та господарського законодавства України, які визначають порядок ліквідації юридичної особи, що спростовує твердження апелянта, а відтак колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури.
З приводу посилання скаржника на відсутність у матеріалах справи інформації чи робився запит на автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого.
У частині другій ст. 95 Закону про банкрутство вказано, що за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що особа, яка виконувала обов'язки голови ліквідаційної комісії боржника, не є засновником боржника та не виконувала обов'язки його керівника, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про призначення ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" Карету О.О.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зазначено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.
Органи державної податкової служби не позбавлені права та можливості здійснювати в межах повноважень свої функції та проводити перевірку вимог податкового законодавства Боржником згідно з вимогами ст.ст. 75, 78 Податкового кодексу України.
Згідно з вимогами ст.ст.75, 78 ПК України, проведення документальних позапланових перевірок дотримання вимог податкового законодавства знаходиться у виключної компетенції державної податкової служби, остання не позбавлена права здійснювати, в межах повноважень, свої функції та проводити перевірку дотримання вимог податкового законодавства платником податків до моменту затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у справі про банкрутство такого платника податків.
Згідно Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за ф. N 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.2-11.4 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків (п. 11.5).
Як було встановлено вище, банкрут перебував на обліку у Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області.
При цьому, ухвала Господарського суду Чернігівської області від 17.01.2018 року про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група", постанова суду від 31.01.2018 про визнання ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури згідно відміток канцелярії на зворотньому боці останнього аркушу вказаних процесуальних документів надсилались ліквідатору Кареті О.О. (14000, м.Чернігів, вул. Г. Полуботка,7), Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, Центральному ВДВС Чернігівського міського управління юстиції (вул. Шевченка, 118, м. Чернігів, 14030), відділу державної реєстрації (вул. Рокосовського, 20-а, м. Чернігів, 14032) та відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області.
31.01.2018 року на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено оголошення (повідомлення) про визнання ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" банкрутом та відкриття його ліквідаційної процедури за № 48991.
Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група" станом перебуває в стані припинення з 01.02.2018 року.
Крім того, як було встановлено, ліквідатором банкрута належним чином повідомлено Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області про ліквідацію юридичної особи.
При проведенні заходів, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог ( п. 11.6 Порядку).
В п. 11.9 Порядку зазначено, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Призначається перевірка у такі строки:
- не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;
- протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Порядок проведення позапланової документальної перевірки, визначено ст. ст. 78. 79 ПК України.
Так, згідно п.п. 79.1, 79.2 ст. 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних. наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення, або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Таким чином, податковий орган, отримавши відомості про рішення засновників щодо припинення ТОВ"Українська транспортно-машинобудівельна група" мав вчинити дії, щодо призначення позапланової документальної перевірки.
Однак, від Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, не надходив наказ на проведення перевірки, а матеріали справи не містять доказів того, що податковим органом з моменту порушення провадження по справі про банкрутство і до визнання боржника банкрутом вчинялись дії, направлені на проведення перевірки, згідно приписів Податкового кодексу України.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що чинним законодавством не обмежуються повноваження податкових органів на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) суб'єктів господарювання, які перебувають у процедурах банкрутства. В будь-якому випадку відкриття ліквідаційної процедури не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним планової або позапланової перевірки боржника.
Орган податкової служби вправі звернутися до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора, як керівника боржника, надати можливість перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду у справі про банкрутство.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що оскаржувану постанову Господарським судом Чернігівської області прийнято у відповідності до норм чинного законодавства, доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та правильності висновків суду першої інстанції не спростовують, з огляду на що правових підстав для її задоволення та скасування постанови місцевого господарського суду не вбачається.
В зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на апелянта.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 282, 283 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 у справі № 927/25/18 залишити без задоволення.
2. Постанову Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2018 у справі № 927/25/18 залишити без змін.
3. Матеріали справи № 927/25/18 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 20.04.2018.
Головуючий суддя А.А. Верховець
Судді О.М. Остапенко
С.В. Сотніков