Рішення № 73509931, 18.04.2018, Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
177/392/17
Номер документу
73509931
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 177/392/17

Провадження № 2-а/177/7/18

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

18 квітня 2018 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Суботіної С. А.

за участі: секретаря Ференц Я. З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов’язання призначити та нарахувати пенсію,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою 06.03.2017 та просив суд визнати протиправною відмову Криворізького північного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 308 від 15.04.2016 у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов’язати призначити та нарахувати позивачу пенсію за віком, зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з 18.02.2016.

В обґрунтування позову вказував, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, оскільки в період з 28.05.1986 по 09.06.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини № 21020.

Після досягнення 50 річного віку, він звернувся до Криворізького північного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, яке реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з заявою про призначення пенсії за віком зі скороченням пенсійного віку на 10 років, згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак Протоколом від 15.04.2016 № 308, йому відмолено у призначені пенсії на пільгових умовах, у зв’язку з тим, що окрім запису у військовому білеті та довідці 1992 року, в інших документах неможливо встановити, що саме ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС у період з 28.05.1986 по 01.06.1986 та з 02.06.1986 по 09.06.1986, номер зони небезпеки, який саме екіпаж був задіяний для виконання даних робіт та чи входив до цього екіпажу ОСОБА_1, кількість виїздів у зони небезпеки.

Позивач вважає вказану відмову незаконною, оскільки до заяви про призначення пенсії ним додано всі документи, які є необхідними для призначення пенсії, у зв’язку з чим і звернувся до суду.

Позивач та його представник правом на участь у судовому засдіанні не скористалися, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача також у судове засідання не з?явися та згідно з заяви від 18.04.2018 № 1474/08/04, просить розглядати справу за його відсутності. Крім того, представником відповідача на позовну заяву подано заперечення від 29.03.2017, згідно з якими вимоги позивача останній не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування заперечень вказував, що з документів, які надані ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», неможливо встановити який саме екіпаж був задіяний для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та чи входив до складу цього екіпажу ОСОБА_1 Крім того, у зв’язку з відсутністю ініціалів в первинних документах наданих позивачем до заяви, не вказано ініціали рядового з прізвищем «Головко», або такі ініціали не розшифровані, що не дає можливості встановити, що саме позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 28.05.1986 по 01.06.1986 та з 02.06.1986 по 09.06.1986. У зв’язку з цим, представник відповідача вважала, що при прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1, комісія Криворізького північного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області діяла в межах визначених законом повноважень та з дотриманням норм чинного законодавства.

Частиною 1 ст. 205 КАС України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 9 ст. 206 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. При цьому, згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.

Оцінивши наведені позивачем та відповідачем обставини і перевіривши достатність наявних у справі доказів для їх встановлення, суд приходить до наступного висновку.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту Закон № 796-ХІІ).

Згідно з ст. 9 Закону № 796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, серед іншого, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Статтею 10 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Як встановлено у судовому засіданні, позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 230547, виданим 03.11.2011 Дніпропетровською обласною адміністрацією (перереєстроване замість посвідчення серії 2А № 295130) (а.с.135).

12.04.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ та подав відповідні документи. Однак згідно з протоколом засідання комісії по розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій від 15.04.2016 № 308, відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, через недостатність документів та відповідних відомостей для призначення такого виду пенсії (а.с.8-11).

Відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі за текстом Закон № 1058-IV).

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно з ст. 65 Закону № 796-ХІІ документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту – Порядок № 22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122.

Відповідно до пп.«ґ» п.7 Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

Як передбачено п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25.08.1992 (в редакції чинній на час видачі позивачу посвідчення), зазначені посвідчення видавалися на підставі одного з таких документів: 1) посвідчення про відрядження в зону відчуження; 2) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту); 3) військового квитка і довідки командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; 4) рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов’язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.

Зазначене також узгоджується з положеннями ст. 15, ч. 3 ст. 65 № 796-ХІІ.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.

Судом досліджені копії документів, що долучені до позовної заяви позивачем та його представником, а саме: архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 15.03.2016 № 4/887-в, довідки військового комісара від 11.11.1992 № 4/112, військового квитка № 8563280; анкети-запиту на підтвердження проходження військової служби та інших даних на рядовий та сержантський склад від 24.05.1994 № 4/413, зі змісту яких слідує, що позивач з 28.05.1986 по 01.06.1986 та з 02.06.1986 по 09.06.1986, у складі військової частини № 21020 брав участь у роботі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні.

Зважаючи на викладене, слід дійти висновку, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи ( Постанови Верховного Суду України, від 21.11.2006 № 21-1048во06 та від 04.09.2015 № 690/23/15 та Верховного Суду від 28.03.2018 № 33/2072/17).

З аналізу зазначених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи можна дійти висновку, що наявність у ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) підтверджує визнаний державою його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з 28.05.1986 по 01.06.1986 та з 02.06.1986 по 09.06.1986, що відповідно дає йому право з 18.02.2016, тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV, право для призначення пенсії у зв'язку із зменшенням на десять років пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Суд критично оцінює посилання відповідача на ті обставини, що за наявними документами не має можливості встановити, який саме екіпаж був задіяний для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та чи входив до складу цього екіпажу ОСОБА_1, а також на те, що у зв?язку з відсутністю ініціалів в первинних документах не можливо встановити, що саме позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС у період з 28.05.1986 по 01.06.1986 та з 02.06.1986 по 09.06.1986, оскільки при видачі останньому посвідчення серії 2А № 295130, не виникало жодних сумнівів щодо участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та належності йому вищевказаних документів.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження фіктивності чи недійсності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А № 230547, що видане ОСОБА_1 03.11.2011 Дніпропетровською обласною державною адміністраціє.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача судового збору, суд зазначає, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції від 01.01.2017), відповідач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, у звязку з чим, відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України, судовий збір компенсується за рахунок держави, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст. ст. 6, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, п. 10 Розділу VII Перехідні положення КАС України КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинення певних дій – задовольнити.

Визнати протиправною відмову Криворізького північного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 308 від 15.04.2016 у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, адреса місцезнаходження: 49094, м. Дніпро-94, вул. Набережна Перемоги, 26) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 18.02.2016, з дня виникнення права на призначення пенсії.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Відповідно до пп. 15.5) п. 15 розділу VІІ Перехідних положень КАС України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: