
Справа № 129/1783/17
Провадження по справі № 2-а/129/10/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" березня 2018 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Дєдова С.М.,
за участю: секретаря судового засідання Мединської О.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
Встановив:
29.06.2017 р. позивач звернувся до суду з цим позовом, а 10.11.2017 року подав заяву про зміну позовних вимог, у якій просив суд:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу, за поданою довідкою ОСОБА_4 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825.
- зобов'язати ОСОБА_4 об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.04.2012 року) у розмірі 80 відсотків від розміру всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв’язку з підвищенням посадового окладу, взявши для розрахунку всі складові заробітної плати в тому числі інші виплати, відображені в довідці ОСОБА_4 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825, сплатити на його користь різницю недоплаченої суми пенсії і в подальшому виплачувати пенсію відповідно до даного перерахунку по день припинення такого права.
Свої змінені позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що відповідач ОСОБА_4 об’єднане управління ПФУ Вінницької області протиправно відмовив здійснити йому, ОСОБА_1, перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу, за поданою довідкою ОСОБА_4 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825, чим порушено його законне право на перерахунок пенсії, у зв’язку із чим він змушений звернутисть до суду із цим позовом.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні свої змінені позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у судовому засіданні змінені позовні вимоги ОСОБА_1 заперечив повністю, у їх задоволенні просив відмовити, про що подав до суду відзив, у якому також просив відмовити повністю у задоволенні позову, а по суті заперечень пояснив, що перерахунок пенсії позивачу не здійснюється, оскільки станом на 24.05.2017 року - час зверення позивача із заявою про перерахунок пенсії відсутні будь-які визначені законодавом України правові підстави для проведення такого перерахунку пенсії ОСОБА_1, а ОСОБА_4 об’єднане управління ПФУ Вінницької області діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням позицій сторін, досліджених доказів та вимог закону суд визнає за необхідне змінені позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково з таких міркувань.
Суд, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, встановив, що ОСОБА_4 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області з 08.05.2012 року ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця по інвалідності у розмірі 80% від сум заробітної плати, встановлених ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, що визнається і не заперечується сторонами, підтверджується оглянутими матеріалами пенсійної справи № 146530 ОСОБА_1, довідкою до акта МСЕК про інвалідність ОСОБА_1 (а.с. 6).
ОСОБА_1 24.05.2017 року звернувся до відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління ПФУ Вінницької області із заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825 про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що визнається і не заперечується сторонами, підтверджується оглянутими матеріалами пенсійної справи № 146530 ОСОБА_1, копією довідки ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825 (а.с.а.с. 9, 78, 79).
24.05.2017 року ОСОБА_4 об’єднане управління ПФУ Вінницької області своїм рішенням № 146530 від 24.05.2017 року, відмовило здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу, за поданою довідкою ОСОБА_4 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825, посилаючись на відсутність станом на час звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії будь-яких визначених законодавом України правових підстав для проведення такого перерахунку пенсії, що визнається і не заперечується сторонами, підтверджується оглянутими матеріалами пенсійної справи № 146530 ОСОБА_1, копією рішення № 146530 від 24.05.2017 року (а.с.а.с. 10, 11).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом в суд.
Спірні правовідносини регламентуються такими нормами законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу - ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із п. 11 ч.1 Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» N 76-VIII ( 76-19 ) від 28.12.2014, який набув чинності 01.01.2015 р., змінено текст статті ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII та викладено її у новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
З 01 травня 2016 року Закон України «Про державну службу» № 3723-XII втратив чинність на підставі Закону України «Про державну службу» №889-VIII (889-19) від 10.12.2015 р.
Нормами нового Закону України «Про державну службу» №889-VIII (889-19) від 10.12.2015 р. не передбачено і не регламентовано підстав та порядку перерахунку пенсій, які були призначені громадянам України згідно із ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, а натомість цей закон містить бланкетну норму (ст.90 Закону), яка роз’яснює (відсилає) до інших нормативно-правових актів, які регулють відносини пенсійного забезпечення.
Так, відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» №889-VIII (889-19 ) від 10.12.2015 р. визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, зміна законодавства, що звужує зміст та обсяг існуючого права позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, з огляду на приписи ст.ст. 8, 22, 58 Конституції України є неприпустимим, а тому з цих підстав не може скасовуватись вже існуюче право позивача на перерахунок раніше призначеної йому пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, визначене ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року), оскільки він це право набув ще 08.05.2012 року на час призначення йому пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, яка йому нараховується і виплачується і на даний час. Враховуючи викладене, до спірних правовідносин необхідно застосувати саме ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року).
Такі зміни законодавства можуть застосовутися виключно до осіб, які це право на перерахунок пенсії ще не набули на час зміни вказаних норм пенсійного законодавства, а набули право на песійне забезпечення у період часу вже після внесення таких змін до законодавства.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, станом на час призначення - 08.05.2012 року ОСОБА_1 пенсії державного службовця по інвалідності у розмірі 80% від сум заробітної плати, встановлених ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) набув також право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, визначене ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року) та зміна законодавства, що звужує зміст та обсяг існуючого права позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, з огляду на приписи ст.ст. 8, 22, 58 Конституції України є неприпустимим, та з цих підстав не може скасовуватись, а позивач 24.05.2017 року звернувся до відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління ПФУ Вінницької області із заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку ОСОБА_3 ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825 про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, та у відповідь відповідач (Управління ПФУ) в порушення положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року), ст.ст. 8, 22, 58 Конституції України незаконно, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, необґрунтовано, протиправно відмовив здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу, за поданою довідкою ОСОБА_3 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825, чим порушив законне право позивача на перерахунок пенсії, а тому суд дійшов висновку, що задля захисту вказаного законного права позивача необхідно з огляду на приписи ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» змінені позовні вимоги задовольнити частково та визнати протиправною відмову ОСОБА_3 об’єднаного управління ПФУ Вінницької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2017 року державного службовця в розмірі 80 відсотків всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу, за поданою довідкою ОСОБА_3 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825 та зобов'язати відповідача здійснити з 01.06.2017 року перерахунок і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року) у розмірі 80 відсотків від розміру всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв’язку з підвищенням посадового окладу, взявши для розрахунку всі складові заробітної плати в тому числі інші виплати, відображені в довідці ОСОБА_4 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825, зі сплатою на його користь різниці недоплаченої суми пенсії і в подальшому виплачувати пенсію у такому розмірі відповідно до даного перерахунку по день припинення такого права, а у задоволенні інших позовних вимог необхідно відмовити.
Перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснити саме з 01.06.2017 року, з огляду на вимоги ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а також з огляду на встановлені обставини у справі про те, що пенсіонер ОСОБА_1 особисто звернувся за перерахунком пенсії (заявою) – лише 24.05.2017 року.
При цьому суд зазначає, що ефективним засобом юридичного захисту є такий, який припиняє існуюче порушення права та запобігає виникненню нових його порушень в майбутньому.
Доводи відповідача, наведені у письмовому запереченні проти позову, суд до уваги не приймає та відхиляє, оскільки вони спростовані наведеними вище обґрунтуваннями, мотивуваннями суду та дослідженими доказами.
Вирішуючи питання щодо судових витрат у справі, суд зазначає, що відповідно до п.9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», позивач звільнений від сплати судового збору. Відтак позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався.
А тому, керуючись положеннями ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 77, 122, 139, 242, 243, 244, 245, 246, п.п.10, 12 п.1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
Вирішив:
Змінені позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 20104575, 23700, Вінницька область, м. Гайсин, вул. Волонтерів-17) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1), жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 Тімірязєва-7, кв.10 пенсії з 01.06.2017 року державного службовця в розмірі 80 відсотків всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу, за поданою довідкою ОСОБА_3 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825.
Зобов'язати ОСОБА_4 об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 20104575, 23700, Вінницька область, м. Гайсин, вул. Волонтерів-17) здійснити з 01.06.2017 року перерахунок і виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_2, жителю ІНФОРМАЦІЯ_1 Тімірязєва-7, кв.10 пенсії державного службовця відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу 08.05.2012 року) у розмірі 80 відсотків від розміру всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв’язку з підвищенням посадового окладу, взявши для розрахунку всі складові заробітної плати в тому числі інші виплати, відображені в довідці ОСОБА_4 об’єднананої державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області від 28 листопада 2016 року № 2825, зі сплатою на його користь різниці недоплаченої суми пенсії і в подальшому виплачувати пенсію у такому розмірі відповідно до даного перерахунку по день припинення такого права.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: