Постанова № 73451074, 17.04.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
247/1910/14-а
Номер документу
73451074
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 року справа №247/1910/14-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ястребової Л.В., Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради на постанову Торезького міського суду Донецької області від 26 червня 2014 року у справі № 247/1910/14-а (головуючий 1 інстанції - Арапіна Н.Є.) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (надалі - відповідач, Управління), треті особи: Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація", з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, про визнання протиправною відмову відповідача у наданні пільг на придбання твердого палива згідно статті 48 Гірничого закону України, зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пільгу на придбання твердого палива згідно Порядку надання пільг на придбання твердого побутового палива і зрідженого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №77 від 31.01.2007 та №887 від 12.08.2009 року зі змінами, затвердженими згідно постанови Кабінету Міністрів України №831 від 13.11.2013 року з урахуванням вимог статті 48 Гірничого закону України за 2013 рік у розмірі 5874,04 грн. (а.с. 3, 78).

Постановою Торезького міського суду Донецької області від 26 червня 2014 року позовні вимоги задоволено повністю, внаслідок чого визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні пільг на тверде паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України, зобов'язано Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільги на тверде паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України за 2013 рік в розмірі 5874 (п'ять тисяч вісімсот сімдесят чотири) грн. 04 коп., зобов'язано управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунку відповідача (а.с.97-104).

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що постановою КМУ від 13.11.2013 року №831 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 31.07.2007 року №77 і від 12.08.2009 року №887 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 гірничого Закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази), звертаючи увагу суду апеляційної інстанції на те, що архівна довідка ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 12.03.14 № 108/к не може прийматись до уваги у зв'язку з відсутністю підстав підтвердження зазначених в них фактів (надання копії не дають змоги встановити факт роботи годувальника позивача на шахті «Річна», а розпорядження №78 від 12.03.2014 року не може прийматись до уваги, тому, як ш/у не є правонаступником ліквідованої шахти «Річна», а є підприємством, на якому зберігається архів та може давати тільки копії та витяги з архівних документів, що, на переконання апелянта, свідчить про те, що надані позивачем документи не дають змогу підтвердити факт виходу годувальника позивача з ліквідованої шахти «Річна» та унеможливлюють забезпечення позивача твердим паливом за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам згідно ст.48 Гірничого Закону України. Апелянт вважає помилковим висновок суду першої інстанції, яким встановлено роботу годувальника позивача на шахті Річна посилаючись на архівну довідку, копії наказів, особову картку, табель обліку робочого часу, вважаючи, що в наданих документах відсутні відомості, що ОСОБА_2 працював саме на ліквідованому гірничому підприємстві, вказуючи, при цьому, що субвенція державного бюджету передбачена надання пільг на тверде паливо лише пенсіонерам ліквідованих підприємств (а.с.110-111).

Сторони у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду судового засідання, тому, у відповідності п.2 ч. 1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

На підставі ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами в межах та доводів апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2, 1933 року народження, що підтверджується свідоцтвом про одруження (а.с.8).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 12).

ОСОБА_1 з 01 жовтня 2006 року отримує пенсію, термін - "довічно", що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 (а.с.7).

ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про отримання компенсації за тверде паливо за 2013 рік, у видачі якої їй відмовлено листом від 20 грудня 2013 року № 09/3231 «Про відмову у наданні пільги на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України №72 з посиланням на те, що годувальник позивача -ОСОБА_2 вийшов на пенсію 19.08.1983 року з діючого підприємства ш/у "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит" (а.с.13).

В подальшому, позивач зверталась до відповідача із заявою щодо забезпечення побутовим вугіллям члена сімї померлого пенсіонера ліквідованої шахти «Річна» ВП ш/у «Волинське» Державного підприємства "Торезантрацит", на яку, листом від 24.04.2014 року отримала лист-відповідь за №01-936, яким позивачу, серед іншого, роз'яснено Порядок надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року та № 887 від 12 серпня 2009 року, яким передбачено, що органи праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних рад визначають право на зазначені пільги на підставі трудової книжки та пенсійного посвідчення. Однак в період входження ліквідованої шахти «Річна» до складу Шахтоуправління "Волинське" в трудовій книжці вносилися записи про роботу в шахтоуправлінні "Волинське" без зазначення конкретної шахти «Річна». Відповідач також зазначив про надання додаткових документів, підтверджуючих роботу пенсіонерів саме на ліквідованій шахті передбачено Порядком № 831 від 13.11.2013 року, відповідно до якого для підтвердження факту виходу на пенсію з ліквідованого підприємства до УПСЗН (на його запит) надається архівна довідка і копії підтверджуючих документів (а.с.15-15зв.).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в надані пільг на придбання твердого побутового палива неправомірними, позивач звернулась до суду із вказаним позовом, в якому, серед іншого, зазначила, що її чоловік працював на ліквідованій шахті «Річна» і саме з цієї шахти вийшов на пенсію, а тому, відповідач повинен надавати пільги на придбання твердого побутового палива.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що на момент виходу на пенсію (19.08.1983 року) годувальник позивача - ОСОБА_2 працював на шахті «Річна» ш/у «Волинське» виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит», а тому, відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України, позивач має право на отримання палива на побутові потреби, як вдова пенсіонера, який пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля вуглебудівних підприємствах.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Згідно трудової книжки ОСОБА_2 з 24 січня 1957 року по 01 жовтня 1984 року працював на різних посадах в ш/у «Волинське» (а.с.9-11).

Слід зазначити, що підприємство, на якому працював годувальник позивача - ОСОБА_2 зазнало декілька реорганізацій (а.с. 14,35).

Так, 17 червня 1975 року наказом Міністра вугільної промисловості УРСР № 125 з 01 липня 1975 року, ліквідовано, зокрема, комбінат «Торезантрацит» та створено на його базі Торезьке виробниче об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» (а.с.41-43).

27 серпня 1976 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 162 вугледобувні виробничі одиниці, до складу яких входять дві або більше шахт необхідно іменувати технічними одиницями, шахтоуправліннями (а.с.44-45).

05 липня 1977 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 129 була введена до складу шахтоуправління «Волинське» виробничого об'єднання «Торезантрацит» в якості технічної одиниці шахта «Річна» (а.с.46).

28 червня 1996 року наказом № 297а Міністра вугільної промисловості України шахтоуправління «Волинське» реорганізовано в державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.49-51).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року № 669 Державне відкрите акціонерне товариство "Шахтоуправління "Волинське" дочірнього підприємства державної холдингової компанії "Торезантрацит" реорганізовано шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти "Річна" та створенням на його базі Державне підприємство "Шахта "Річна". Визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків Державного відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Волинське", пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу "Шахта "Річна" згідно з розподільчим балансом (а.с.53-53зв.).

Після виділення шахти "Річна" зі складу Державного відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Волинське", відокремлений підрозділ "Шахтоуправління "Волинське" увійшло до складу Державного підприємства "Торезантрацит" на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 7 березня 2003 року №120 (а.с.56-56 зв).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 «Про припинення діяльності Державного підприємства «Шахта «Річна» шляхом ліквідації» її було передано для здійснення фізичної ліквідації до Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» та зобов'язано забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт (а.с.55-55зв.).

У 2005 році ВАТ «Донгипрошахт» Міністерства палива та енергетики України складено проект ліквідації шахти «Річна» Шахтоуправління "Волинське" ДХК "Торезантрацит", де зазначено, серед іншого, що обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача як вдову померлого пенсіонера шахти до закінчення повної фізичної ліквідації шахти було покладено на ДП "Донвуглереструктурізація", яке буде проводити відповідне забезпечення безоплатним побутовим паливом окремих категорій громадян.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.12.2012 року №1078 затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», м. Торез, яким роботи з її ліквідації визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.21).

Актом прийому-передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03.01.2013 року УСЗН переданий перелік осіб (110 осіб, в тому числі ОСОБА_1), які забезпечувалися вугіллям ДП «Донвуглереструктуризація» та, які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із ст.48 Гірничого Закону України (а.с. 26-27).

Згідно довідки Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» від 29 січня 2014 року за вих.№9/02-185 термін зберігання списків з надання окремої категорії громадян безоплатного побутового палива згідно зі ст.48 Гірничого Закону України по Державному підприємству «Шахта «Річна», переданих в Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 та Проекту ліквідації шахти «Річна» минув (а.с.28).

Відповідно до довідки Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» від 12.05.2014 року за вих. № 9/02-800, ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 забезпечувалась безкоштовним побутовим палива у відповідності до ст. 48 Гірничого Закону України, як вдова померлого пенсіонера ліквідованої шахти «Річна» після смерті чоловіка і до закінчення повної фізичної ліквідації шахти (2012 рік)(а.с.29).

Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно положень ч.7 ст. 43 Гірничого закону України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, у тому числі пенсіонерам колишнім працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств.

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 45 Гірничого закону України, ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи,спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами. Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів.

Частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків; сім'ї працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Крім того, відповідно до. 12.10.4 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 3 липня 2001 року, інваліди і ветерани війни, інваліди праці вугледобувних, вуглепереробних, шахтовуглебудівельних підприємств, та ветерани праці, які відпрацювали в галузі необхідний термін, обумовлений цим пунктом Угоди, сім'ї загиблих на виробництві, непрацюючі вдови померлих працівників і пенсіонерів, що мають право на отримання пенсії в зв'язку з втратою годувальника, забезпечуються вугіллям вугледобувними, вуглепереробними, шахтовуглебудівельними підприємствами безоплатно.

Відповідно до п. 12.10.7 та 12.10.8 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 3 липня 2001 року, безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі: на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки - 7,5 років; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки - 12,5 років; на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки - 15 років.

Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

Згідно п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) обов'язок з забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією Підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника. Мінпаливенерго відповідно до вимог ст. 45 Гірничого закону України підготує і внесе на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про визначення правонаступника із соціальних гарантій після повної ліквідації вугільних Підприємств.

Надання пільг на придбання твердого пічного палива здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, згідно якої за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу надаються пільги, виходячи із розрахунку вартості однієї тонни твердого палива та одного балона скрапленого газу на домогосподарство на рік, а особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тонни вугілля або торф'яного брикету на побутові потреби на домогосподарство на рік.

Порядок, який визначає механізм надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам особам, які мають право на пільги за соціальною ознакою з придбання твердого та рідкого палива і скрапленого газу відповідно до статті 48 Гірничого закону України, визначений «Порядком надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам», затвердженого відповідною постановою Кабінету Міністрів України №77 від 31.01.07 року з наступними змінами і доповненнями, яким передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

Пунктом 4 Порядку №77, встановлено, що для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу територіальними управліннями праці та соціального захисту населення за місцем мешкання здійснюється відносно осіб за їх зверненнями, окрім тих осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, тобто за виключенням тих осіб у тому числі і пенсіонери, які були колишніми працівниками вугільної промисловості того підприємства, які на момент звернення ліквідується або консервується.

Зазначеним пунктом 4 Порядку також встановлено, що особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення (крім не працевлаштованих працівників), що підтверджують відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону, а також подають: заяву та довідку, передбачені абзацом першим цього пункту.

Вказаним пунктом 4 Порядку також передбачено, що у разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Матеріали справи свідчать, що відособленим підрозділом «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» надана архівна довідка № 01-419 від 12.03.2014 року, відповідно до якої, ОСОБА_2 з 01.10.1976 року переведено на дільницю БВР-2 ш. Волинська ТВО по видобуванню антрациту «Торезантрацит». У довідці також зазначено, що на момент призначення пенсії (19.08.1983 року) ОСОБА_2 працював на дільниці ВТБ по БВР ш. «Річна» (а.с. 10,65).

Архівна довідка підтверджується наступними матеріалами справи: наказом шахти «Волинська» Торезького виробничого об"єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» № 108/к від 08 жовтня 1976 року ОСОБА_2 назначено роздавальником підземного складу ВМ на шахті № 2 «Розсипна» (а.с.59); наказом Шахтоуправління «Волинська» Торезького виробничого об"єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» № 124/к від 25 грудня 1981 року ОСОБА_2 переведено гірником підземним по доставці ВМ (а.с.60); наказом Шахтоуправління «Волинська» Торезького виробничого об"єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» № 88/к від 01 жовтня 1984 року ОСОБА_2 звільнено за власним бажанням з 01 жовтня 1984 року (а.с.61); особовою карткою форми Т-2, в якій зазначено про призначення та переміщення ОСОБА_2 (а.с.62-62зв.); випискою з табелю виходів робітників дільниці ВТБ, БВР, ЕМО шахти «Річна» за серпень 1983 року на роботу позивача (а.с.63-63зв.); розпорядженням відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» № 78 від 12 березня 2014 року, в якому зазначено, що згідно плану гірничих виробіток шахти «Річна» 10 серпня 1983 року дільниця ВТБ та БВР знаходилася на шахті «Річна», що входила до складу шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» (а.с.64).

Пунктом 13 постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, у разі смерті особи, включеної до затвердженого списку, зазначені у частині 5 статті 51 Бюджетного кодексу України члени сім'ї померлого, які проживали разом з ним, можуть отримати кошти готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу або тверде паливо і скраплений газ у натуральному вигляді на підставі: заяви одного з членів сім'ї, поданої не пізніше закінчення бюджетного періоду; копії свідоцтва про смерть особи; виданої в установленому порядку довідки про факт проживання членів сім'ї разом з особою.

Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Фізична ліквідація ДП шахта «Річна» підтверджена наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.12.2012 року № 1078, яким затверджено Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти визнані закінченими у повному обсязі. Матеріали справи свідчать, що ліквідація відбулась без правонаступника.

Соціальний захист колишніх працівників ДП «Шахта «Річна» протягом фізичної ліквідації був покладений на державне підприємство «Донвуглереструктуризація».

Після закінчення ліквідації управлінню соціального захисту населення був переданий перелік осіб, які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, тобто, після фізичної ліквідації вищевказаного підприємства обов'язок щодо забезпечення пільги на тверде побутове паливо у відповідності до норм діючого законодавства покладено на управління соціального захисту, оскільки вказана шахта ліквідована без правонаступника.

Посилання апелянта на те, що надані позивачем документи не дають змогу підтвердити факт виходу годувальника позивача з ліквідованої шахти «Річна» та унеможливлюють забезпечення позивача твердим паливом за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам згідно ст.48 Гірничого Закону України, суд апеляційної інстанції не приймає до уваги, оскільки в матеріалах справи наявно достатньо доказів, що ОСОБА_2, перед призначенням пенсії працював на шахті «Річна», яка, в подальшому була ліквідована без правонаступника, а позивач, як дружина померлого, ОСОБА_2 проживає у житловому приміщенні з пічним опаленням на твердому паливі, що, на переконання суду апеляційної інстанції, свідчить про те, що позивач має право на пільгове забезпечення паливом на побутові потреби відповідно до ч.5 статтею 48 Гірничого Закону України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 13 листопада 2013 року "Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року № 887" пункт 4 Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам доповнено новим абзацом такого змісту: "У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази)" .

Відособленим підрозділом "Шахтоуправління "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит" надана відповідачу архівна довідка, в якій зазначено, що позивач працював на шахті "Річна".

Таким чином, позиція відповідача викладена в апеляційній скарзі, є безпідставною.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень процесуального права при вирішенні питання не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Згідно ч. 1 ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Повний текст постанови складений 17 квітня 2018 року.

Керуючись ст. 283, 311, 315, 316, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Торезької міської ради - залишити без задоволення.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 26 червня 2014 року у справі № 247/1910/14-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: Л.В. Ястребова

Судді:. Е.Г. Казначеєв

І.Д. Компанієць