Категорія 6.6.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2009 року Справа №2а-20320/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Ігнатович О.А.,
за участю сторін:
від позивача старший державний податковий інспектор юридичного відділу
Золотих Г.А. (довіреність від 16.03.2009 № 5127/10)
від відповідача не прибув
від третьої особи не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську
до приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, -
виконавчого комітету Луганської міської ради
про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
09 лютого 2009 року державна податкова інспекція в Жовтневому районі у м. Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» (ідентифікаційний код 33846104) про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи від 02 серпня 2007 року № 1 382 105 0004 006210 та припинення юридичної особи відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що 02 серпня 2007 року виконавчим комітетом Луганської міської ради зареєстровано нову редакцію статуту приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К», про що зроблено реєстраційний запис № 1 382 105 0004 006210. Засновником та керівником підприємства зареєстровано ОСОБА_2
Згідно наданих ОСОБА_2 пояснень, вона ніякого відношення до приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» не має, ніколи його не реєструвала, розрахункові рахунки не відкривала, документів фінансово-господарської діяльності не підписувала, угод не укладала та нікому цього робити не доручала, податкової звітності не складала та не підписувала.
Про перереєстрацію приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К», а також про те, де знаходяться печатка та бухгалтерська документація приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К», їй нічого не відомо.
Актом від 06 січня 2008 року б/н, складеним працівниками відділу податкової міліції Ленінської МДПІ у м. Луганську, встановлено, що приватне підприємство «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» за юридичною адресою, що зазначена в установчих документах, не знаходиться.
Отже, зазначає в позові позивач, з наведеного вбачається, що 02 серпня 2007 року приватне підприємство «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» (ідентифікаційний код 33846104) було перереєстроване оманним шляхом (має ознаки фіктивності) невідомою особою, про що зроблено реєстраційний запис № 1 382 105 0004 006210, і це є підставою для винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 02 серпня 2007 року № 1 382 105 0004 006210 через порушення закону, які не можна усунути.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Ухвалою суду від 15 квітня 2009 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено виконавчий комітет Луганської міської ради.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
25 жовтня 2005 року у виконавчому комітеті Луганської міської ради проведено державну реєстрацію новоутвореної шляхом заснування юридичної особи приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» (ідентифікаційний код 33846104), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 382 102 0000 006210 (арк. справи 43).
02 серпня 2007 року державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради у відповідності із вимогами ст. 29 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» проведено державну реєстрацію змін до установчих документів приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К», про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 382 105 0004 006210 (арк. справи 44 зворотній бік).
Запис від 02 серпня 2007 року про державну реєстрацію змін до установчих документів № 1 382 105 0004 006210 позивач просить визнати недійсним.
У задоволенні позовних вимог про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи від 02 серпня 2007 року № 1 382 105 0004 006210 суд відмовляє з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи за підставами, зазначеними в ч. 2 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що чинне законодавство України, зокрема, Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» та Закон України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не надає позивачеві, як субєкту владних повноважень, права на звернення до суду із адміністративним позовом про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, що є підставою для відмови у задоволенні позову в цій частині позовних вимог.
Крім цього, суд вважає за необхідне, зазначити, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 31 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи проводиться державним реєстратором лише у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Позовні вимоги про припинення юридичної особи приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» (ідентифікаційний код 33846104) визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам- правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
У відповідності із ч. 2 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 09 червня 2009 року № 3639871 (арк. справи 43-46) 12 травня 2008 року до Єдиного державного реєстру було внесено запис № 1382143 0009 006210 внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
Приймаючи до уваги, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність приватного підприємства «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» (ідентифікаційний код 33846104) за вказаним його місцезнаходженням, у суду є підстави для припинення юридичної особи відповідача.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 10 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
З метою реалізації вказаної основної функції податкового органу Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» визначив право органів державної податкової служби здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства; одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
Вказана норма кореспондує з нормами Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи внаслідок наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність особи за її місцезнаходженням та неподання податкової звітності протягом року, оскільки тільки за умови знаходження юридичної особи за місцезнаходженням та наявності податкової звітності можливо реалізувати основну контрольну функцію податкового органу.
За таких обставин, суд вважає, що в судовому засіданні знайшли підтвердження підстави для припинення юридичної особи відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до п. 15 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993р. №7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 03 серпня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 31, 33, 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Припинити юридичну особу - приватне підприємство «КОМПАНІЯ «ХОЛДИНГ ТЕХНО-ТРАНС-К» (ідентифікаційний код 33846104, місцезнаходження: 91050, м. Луганськ, кв. Солнєчний, буд. 2, кв. 85), зареєстроване у виконавчому комітеті Луганської міської ради: дата проведення державної реєстрації - 25 жовтня 2005 року, номер запису про державну реєстрацію 1 382 102 0000 006210.
В решті позовних вимог відмовити.
У день набрання постановою законної сили направити її копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи (виконавчий комітет Луганської міської ради , місцезнаходження: 91000, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14) для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 10 серпня 2009 року.
Суддя Т.І. Чернявська